Aip Diyeti Nedir?

3 29

Diyet, genellikle kilo vermek adına yapılan, düşük kalorili beslenme türü olarak bilinmektedir. Ancak bu tamamen yanlış bir yargıdır. Diyet, yalnızca kilo vermek için yapılmaz. Diyetin amacı, sağlıklı bir beslenme türü oluşturmaktır. Aip diyeti, vücudun kendi besinlerini yabancı olarak algılaması ve vücudun kendi kendine saldırı yapması olarak da bilinen otoimmun hastalıklarında kullanılan bir diyettir. Son zamanlarda sıkça rastlanan otoimmun hastalıkları, “Aip diyeti nedir?” sorularını beraberinde getirmektedir.

Aip diyeti nedir sorusunun ardından en çok sorgulanan konulardan bir tanesi de bu diyetin hangi besin türlerini içerdiğidir. Öncelikle belirtilmesi gerekir ki, Aip diyeti ciddi bir hastalığın önlenmesi için yapılmaktadır. Bu nedenle diyet listesi mutlaka alanında uzman doktorlar tarafından oluşturulmalıdır. Otoimmun hastalıklarına sahip olan, yani vücudu kendi kendine saldıran bireyler Aip diyeti yapmak için beslenme uzmanlarına başvurmalıdır.

Aip Diyetini Kimler Yapar?

Aip diyeti, Otoimmun Protokol Diyeti olarak da bilinmektedir. Bu diyet türü, çoğu insan tarafından uygulanmaktadır. Özellikle bazı yaş gruplarında ve bazı düzensiz alışkanlıklara sahip olan bireylerde çok sık görülmektedir. Aip diyeti, mutlaka doktor tarafından önerildiği zamanlarda yapılmaktadır. Aip diyeti yapmak durumunda kalan risk grubu aşağıda belirtilmektedir.

 • Zayıf bağışıklık sistemine sahip bireyler
 • Sindirim sistemi bozukluğu yaşayan bireyler
 • Düzensiz beslenen bireyler
 • Kalıtsal olarak ailede otoimmun hastalığı olan bireyler
 • 65 yaş üstü kadınlar
 • Yüksek yağ tüketen bireyler

Bu gruptaki insanların otoimmun hastalıklarına yakalanma riski normale oranla çok daha yüksektir. Ancak yukarıda belirtilen gruplara dâhil olan her insan otoimmun hastası değildir. Bu nedenle endişeye kapılmamalısınız.

Aip Diyeti Tarifler

Aip diyeti tarifler, araştırılan konular arasında yer almaktadır. Aip diyeti yapan bireyler, her öğünlerine dikkat etmelidir. Otoimmun hastalıklarına sahip olan insanların vücudu, kendi içlerinde bulunan yararlı hücre ve besinlere düşman gibi davranmakta ve saldırılar yapmaktadır. Bu nedenle alınan besinlerin sağlıklı olması oldukça önemlidir.

Aip diyeti kahvaltı, günün en önemli öğünü olan sabah yemeğinin en güçlü şekilde yapıldığı beslenme çeşitlerinden bir tanesidir. Ancak gerek kahvaltı gerek ise yemek tarifi gibi konularda doktora danışılması gerekmektedir. Zira her Aip diyeti yapan insan aynı tür beslenmeyebilmektedir. Fakat genel olarak aşağıda yer alan besinlerin tüketilmesi önerilmektedir.

Aip Diyeti Yapan İnsanların Yemesi Gereken Besinler

Aip diyeti uygulayan bireyler, bazı besinleri sık sık tüketmelidir. Zira bazı besinler, Otoimmun hastalarında vücutta yok edilmektedir. Aşağıda yer alan listede Aip diyetine uygun olan besinler sıralanmaktadır.

 • Haftada en az 5 defa böbrek, ciğer gibi sakatatlar tüketilmelidir.
 • Haftada en az 3 gün deniz mahsulleri yenmelidir. Avlanmış olan balıklar olabileceği gibi, alabalık gibi üretimler de tercih edilebilir.
 • Kuzu, dana, koyun başta olmak üzere kırmızı etler ve av hayvanları mutlaka tüketilmelidir. Tavuk ve hindi gibi yiyecekler ise sık olmamak şartıyla tüketilebilir.
 • Her öğün mutlaka sebze yenmelidir. Yeşil yapraklı sebzeler başta olmak üzere her renkten sebze tüketilmelidir. Günde en az 8 porsiyon sebze tavsiye edilir.
 • Hayvansal yağ, Hindistan cevizi yağı, palm yağı, zeytinyağı gibi besin açısından kaliteli yağlar kullanılmalıdır.
 • Düşük früktoz (meyve şekeri) içeren meyveler tüketilebilir. Çilek, yaban mersini gibi az şekerli meyveler Aip diyetini takip edenler için uygundur.
 • Süt ve süt ürünleri olarak ise hindistancevizi sütü ve yoğurdu, su kefiri tüketilebilir.

Yukarıda verilen besinler, Aip diyetine uygunluk göstermektedir. Ancak daha önce de belirtildiği gibi bazı besinler, her bireye iyi olmayabileceği için mutlaka uzman eşliğinde liste oluşturulmalıdır.

Aip Diyeti Yapan İnsanların Kaçınması Gereken Besinler

Aip diyetinde yararlı olarak bildiğimiz pek çok besin yasaktır. Otoimmun rahatsızlarının tüketmemesi gereken besinler aşağıda sıralanmaktadır.

 • Yulaf, pirinç, irmik gibi tahıl ürünleri ve çia, kinoa gibi tahıl tohumları
 • Tohum maddeli tüm baharatlar (dereotu, kişniş, kimyon, muskat, hardal gibi)
 • Kuruyemiş olarak gösterilen besinler de dâhil olmak üzere tüm çekirdek ve tohum ürünleri (Bu besinlere kakao, çikolata, kahve de dâhil olmaktadır)
 • Paketlenmiş gıdalar (İçerisinde kimyasal ve yapay ürün içeren gıdalar başta olmak üzere işlem görmüş tüm ürünler)
 • Çekirdekten üretilmiş ve işlemlerden geçirilmiş tüm bitkisel içerikli yağlar
 • Süt, yoğurt, kefir, krema, kaymak, peynir, peynir altı suyu gibi süt kullanılarak üretilmiş her türlü besin
 • Domates, patates, patlıcan, goji bery, biber türleri gibi sebzeler
 • Tavuk yumurtası da dâhil olmak üzere tüm yumurtalar
 • Kurutulmuş meyveler
 • Kuru fasulye, mercimek gibi tüm baklagiller
 • Alkol
 • Paketlenmiş gıdaların içindekiler kısmında yer alan tüm bilinmeyen maddeler

Yukarıda belirtilen ürünler, Aip diyetinde kullanılmaması gereken besinlerdir. Bu besinler, otoimmun rahatsızlıklarının artmasına neden olmaktadır. Her bünye ve her hastalık bir olmadığı için beslenme düzeni, diyet programı ve besin ölçüleri uzmanlar tarafından hazırlanmalıdır. Yukarıda belirtilenler genel olarak tüketilmesi ve tüketilmemesi gereken besinlerdir. Ancak hastalık ve hastanın durumu, program hazırlanmasında büyük bir rol oynadığı için belirtilen besinlere bağlı kalmamak ve uzmanlara danışarak program yapmak doğru olacaktır.

 

 

3 Yorumlar
 1. […] ile ramazanda kilo vermek mümkün hale gelebilir. Ünlü diyet uzmanı Ender Saraç 7 günlük bir diyet programı ve her hafta uygulayarak ramazanda diyet yaparak 10 kilo verebiliceğinizi iddaa etmektedir.Sahurda […]

 2. […] miktarda protein ve yoğun yağlı bir beslenme programı uygulanır. Yüksek proteinli versiyonda Diyet Listesi klasik versiyona kıyasla daha çok protein […]

 3. […] sadece bir beslenme alışkanlığını temel alıyor. En yaygın bilinen diyetler listemize giren Intermittent Fasting, 3 aylık bir süre diliminde 5 ile 30 kilo arası kilo verimi sağlıyor. Diyet, insanların […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029