Aloe Vera Çeşitleri

0 85

Çok fazla faydası olan ve genel olarak birçok alanda kullanılan Aloe Vera çeşitleri çok faydalı olan bir bitki türüdür. Kozmetikten parfüm yapımına kadar her alanda kullanılabilen Aloe Vera çeşitleri bakımından değişiklik gösterir. Aloe Vera uzun yapraklı ve dikenli bir yapıya sahiptir. Aloe Vera 300’den farklı çeşit içerir ancak bunlardan sadece 4 tanesi gerçek kullanıma uygun şifalı bitki olarak kullanılabilmektedir. Aloe Vera çeşitleri şu şekildedir;

  • Aloe Barbadensis
  • Aloe Arborescens
  • Aloe Dichotoma
  • Aloe Nyeriensis
  • Aloe Ferox
  • Dantel Aloe
  • Aloe Plicatilis
  • Dağ Aloe Verası
  • Mercan Aloe

Aloe Vera Çeşitleri: Aloe Barbadensis

Aloe Barbadensis tıbbi açıdan en çok kullanılan Aloe Vera çeşididir. Genelde tıbbi alanlarda kullanılan Aloe Vera çeşidi bu zamana kadar kozmetik alanına da fazlasıyla katkı sağlamıştır.

Aloe Arborescens

Aloe arborescens çiçek açan bir Aloe Vera türüdür. Yetiştirilmesi kolay olan bu türün boyu 2-3 metreyi bulabilmektedir. Aloe Vera ağacı olarak da bilinen tür hücrelerin iyileşmesi için tedavi olarak kullanılır.

Aleo Dichotama

Aleo dichotoma aynı zamanda Aloidendron dichotomum olarak da bilinir. Çok hassas ve pahalı olan sukulent bir bitkidir. Kaktüs gibi çok az su gerektiren bitkinin gelişimi yavaştır. Boyu genel olarak 4-9 metre arasında değişir. Aloe Vera türleri arasında en çok kırılgan yapıya sahip olan bu türdür. Aloe Nyeriensis ise genel olarak tıbbi durumlarda kullanılan bir türdür.

Aleo Ferox

Aloe Ferox aynı zamanda kızıl Aloe olarak da bilinir çünkü yaprakları kızılımsıdır ve acı olması ile bilinir. Müshil özelliği gösteren tür, cilt bakımı için önemli bir yere sahiptir. Dantel aloe ise beyaz beneklere sahip olan bir türdür. Genelde yara tedavilerinde kullanılır.

Aloe Plicatilis

Aloe Plicatilis genelde dekoratif amaçla kullanılmasının yanı sıra terapötik ve kozmetik alanlarında da kullanılabilir. Şu anda nesli tükenmekle karşı karşıya olduğundan kullanımı sınırlandırılmıştır.

Dağ Aleo Verası

Dağ Aleo Verası genelde dağlarda bulunmaktadır. Harika bir cilt nemlendiricisi olarak tanınan dağ aleo verasının boyu 1.5 metreyi bulmaktadır.

Mercan Aloe

Pürüssüz yapraklara sahip olan Mercan Aloe Verası yaprak kenarlarında pembe tonlara sahiptir. Bu tür diğer Aloe Veralara oranla dikensiz olduğundan dolayı farklılık gösterir. Sindirim sistemi açısından fazlasıyla yarara sahip olan Mercan Aloe Verası birçok tıp alanında kullanılmaktadır.

 

Aleo Vera Faydaları Nelerdir?

Kullanım alanları saymakla bitmeyen Aleo Vera birçok farklı şekilde işlenebilir. Peki, Aleo Vera faydaları nelerdir? Jel yapısı mantar tedavisinde, iltihaplı yaraların tedavisinde, sedef hastalığı ve egzama gibi hastalıklarda işe yaramaktadır. Aynı zamanda Aloe Veranın içilmesi mideyi temizleyerek sindirimi kolaylaştırmaktadır. Hücre yenilemede de kullanılan Aloe Vera Omega 3 ile birleştirildiği zaman kemik erimesinin de kısmen üstesinden gelebilmektedir.

Aleo Vera Neye İyi Gelir?

Birçok faydası olan Aloe Vera neye iyi gelir? Mucizevi bitki birçok alanda kullanılmaktadır. Aknelerin giderilmesinde cilde çok iyi gelmektedir. Aynı zamanda yapraktan çıkan jel maske olarak kullanılıp cildi temizler ve cilt problemlerinde tedavi niteliği taşır. İçinde bulunan maddeler dolayısı ile yağ yakımını da hızlandırıp zayıflamaya yardımcı olur. Vücutta oluşan çatlakların geçmesi içinde kullanılan Aloe Vera bu konuda da fazlasıyla etkilidir. Jelinin saç diplerine uygulanması ile saç diplerinde oluşan kepeklerin azalmasında hatta yok olmasında da önemli rol oynar.

Aloe Vera Hakkında Bilinmeyenler

Aloe Vera birçok yararlı etkene sahiptir. Aleo Vera hakkında bilinmeyenler de bilinenler kadar fazladır. Aloe Vera vücut losyonundan krem yapımına kadar birçok farklı alanda kullanılır. Aloe Vera tohumları biyoyakıt olarak kullanılabilmektedir. İçerisindeki jöle insan sağlığına etkisi bulunan 75 farklı amino asit, vitamin ve mineralden oluşur. Aynı zamanda epilepsi ve astım tedavilerinde kullanılan Aloe Vera eski Mısırda ölümsüzlük bitkisi olarak bilinmekteydi. Mezar merasimlerinde sıkça kullanılırdı.

Aleo Vera Bakımı

Hemen hemen her alanda işe yarayan ve etkileri gözle görülen bu mükemmel bitkiyi uygun alanlarda yetiştirmek basittir. Aleo Vera bakımı zor olmayan bir bitkidir. Güneş ışınlarına sürekli maruz kalmaması gerekir. Sulama yapılırken çok fazla su verilmemelidir. Aloe Vera suyu çok sevmeyen aynı zamanda kuru da kalmaması gereken bir bitkidir. Bu durum tüm Aloe Vera çeşitlerinde geçerlidir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029