Antep Fıstığının Sağlığa Faydaları

0 23

Zengin besin içeriği ile Antep fıstığının sağlığa faydaları arasında birçok şey sayılabilir. Asya kökenli bir bitki olmasına karşın Türkiye topraklarında bol ve kaliteli miktarda yetişen Antep fıstığı, mutfak kültürümüzün önemli bir parçası olmuştur. Özellikle tatlılarının içerisinde tercih edilen Antep fıstığının faydaları arasında kalp hastalıkları ve diyabet riskini azaltması gibi önemli etkileri bulunmaktadır.

Antep Fıstığının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Düzenli şekilde Antep fıstığı tüketmeniz halinde elde edebileceğiniz yararlardan bazıları aşağıda listelenmiştir.

antep-fistigi-besin-degerleri
antep-fistigi-besin-degerleri

Kilo Kontrolü Yapmaya Yardımcı Olur

İştahı kontrol altına alıcı özellikleri sayesinde, Antep fıstığı kilo kontrolünün sağlanmasında etkili kuruyemişler arasındadır.

Özellikle tuzlu olarak kavrulan Antep fıstıkları, abur cubur ve tatlı yeme ihtiyacını köreltir. Diğer yandan tüketilen Antep fıstıklarının vücut tarafından tamamen metabolize edilmesi, kalori sorunu da önemli ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

Kalp Hastalıkları Riskini Azaltır

Kolesterolün vücut tarafından emilimini yavaşlatarak, kalp ve damar problemlerinin azalttığı bilinmektedir. Ayrıca içermiş olduğu potasyum miktarı ile kan basıncının düzenlenmesinde de etkili besinlerden biridir. Bu yüzden aşırıya kaçmamak koşuluyla düzenli şekilde Antep fıstığı tüketerek, kalp ve damar sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Diyabete Karşı Faydalıdır

Kandaki şeker fazlalığı ile karakterize olan diyabet, Antep fıstığının lif içeriği sayesinde etkileri azaltılabilecek bir hastalıktır. %100 oranlarda olmasa bile düzenli bir şekilde Antep fıstığı tüketen kişilerin, tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskleri daha azdır.

Sindirim Sistemini İyileştirir

Metabolizmanın hızlı ve sağlıklı çalışmasının yanı sıra sindirim sisteminin iyileşmesine yardımcı özelliklere sahiptir. Özellikle de yüksek lif içeriği sayesinde bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olan Antep fıstığı, başta kabızlık gibi önemli sindirim sistemi problemlerinin önlenmesinde de yardımcı olmaktadır.

Gözler İçin Faydalıdır

Gözlerin güneşin zararlı etkilerinden korunması ve iyi bir görüş elde etmesi için Antep fıstığının faydalı olduğu bilinmektedir. İçerdiği B12 ve E vitamininin yanı sıra ksantin ve riboflavin gibi içeriklere sahiptir.

Bacaklarının Güçlenmesine Yardımcıdır

Protein, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller bakımından oldukça zengindir. Bu özellikleri ile kas ve kemik yapılarının güçlenmesine fayda sağlamaktadır. Bu özellikleri düşünüldüğünde Antep fıstığının sağlığa faydaları arasında bacakları güçlendirici etkileri net bir şekilde görülmektedir.

Performansı Artırır

Birçok mineral ve bazı vitaminler bakımından zengin bir içeriğe sahip olması nedeniyle, Antep fıstığı performansı artırıcı özellikler gösterir. Daha çok ağır iş ve egzersizler için önemli bir performans arttırıcı besin kaynağıdır.

Diş Sağlığını İyileştirir

Magnezyum ve fosfor içermesi sebebiyle Antep fıstığı dişler için iyi bir besindir. Düzenli tüketildiğinde dişleri daha güçlü ve sağlıklı hale getirir. Ayrıca dişlerin daha iyi bir görünüm kazanması için de bu kuruyemişin faydalı olduğu bilinmektedir. Fıstığın diş eti rahatsızlıklarına karşı da etkili özellikler taşıdığı bilinmektedir.

Saçlara İyi Gelir

Saç sağlığının bütünsel olarak korunmasında faydaları bulunmaktadır. Parlak ve hacim kazanmış saçlara sahip olmak için düzenli olarak tüketilebilecek besin kaynaklarından biridir.

Saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olduğu gibi, saçların sağlıklı büyümesini teşvik edici özellikler sunmaktadır. Saçlar üzerindeki etkisini görmek için doğrudan tüketebileceğiniz gibi, çeşitli onarıcı doğal kremlerin içerisinde Antep fıstığını toz haline getirerek kullanabilirsiniz.

Cildi Gençleştirir

Cildin elastik yapısının korunmasında rol oynayan E ve B12 gibi vitamin ve mineral içeriklerine sahiptir. Cildinizi daha iyi bir durumda tutmak için düzenli olarak Antep fıstığı tüketebilirsiniz. Cilt sağlığını koruyan besinler arasındaki besleyici kuruyemiş, aynı zamanda güneşin zararlı etkilerine karşı cildin korunmasına yardımcı olmaktadır.

Beynin Daha Aktif Çalışması İçin Etkilidir

B6 vitamini bakımından zengin olan Antep fıstığı, hemoglobin seviyesinin artmasına yardımcı olur. Bilindiği üzere hemoglobin beyne sağlıklı bir şekilde oksijenin ulaşması için en etkili maddelerden biridir. Beyin aktivitesinin uyarılmasını sağlayan hemoglobin, Antep fıstığı alınması ile birlikte artarak doğrudan beyin sağlığına fayda sağlamaktadır.

Bağışıklığı Destekler

Her ne kadar c vitamini gibi olmasa da içerdiği mineral ve vitaminlerin bağışıklık sistemini desteklemesi, Antep fıstığının sağlığa faydaları arasında yer almaktadır. Bu sayede vücudun hastalıklara ve enfeksiyonlara karşı daha dayanıklı olması için mükemmel bir kuru yemiştir.

Antep fıstığının faydaları arasında öne çıkanlar bunlardır. Bunların dışında dolaylı yoldan sağlığın korunmasında, çeşitli yararlarının bulunduğu da birçok araştırma sonucuna göre kanıtlanmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.