Bacak Damar Tıkanıklığı Nedir | Neden Olur?

Bacakta Damar Tıkanıklığı Belirtileri

0 35

Bacak damar tıkanıklığı damarlarının sertleşmesi ile gerçekleşen bir durum olup bacakta damar tıkanıklığı belirtileri ile yaygın olarak görülen durumdur.

Bacakta görülen bu damar tıkanıklığının ana nedeni pıhtılaşma olarak görülüyor olsa da yalnızca bu faktör etkili değildir. Bu durumun farklı birçok sebebi görülebilir. Kanda bulunan pıhtı damarın elastikiyeti ile kolay bir şekilde damardan geçiş sağlayabilir. Ancak damar sağlığına etki eden başka hastalıkların da var oluşu bu durumu değiştirir.

Yaşlılık ve kronik hastalıkların birçoğu bu hastalığa sebep olabilir. Genellikle hipertansiyon ve kolesterol hastalığının bu rahatsızlığa ön ayak olduğu görülmektedir.

Bacakta Damar Tıkanıklığı Belirtileri

Bacak Damar Tıkanıklığı
bacak damar tıkanıklığı

Periferik damar hastalıkları son zamanlarda yaygınca görülen hastalıklardan bir tanesidir. Bu hastalıklar arasında en başta kalp damar tıkanıklıkları yer alıyor olsa da ikinci sırada bacak damar tıkanıklığı rahatsızlığı yer almaktadır.

Bacak bölgesinde yer alan tıkanıklığın derecesine bağlı olarak farklı belirtiler gözlemlenebilir. Bacakta bulunan tıkanıklıklar ilk zamanlarda ağrı ile gelir. Bu nedenle pek önemsenmeden hayatımıza devam ederiz.

Ancak bu durum ilerlediğinde uyuşma, karıncalanma ve ağır kramplar ile karşılaşılabilir. Bu durumda ise acil olarak müdahale edilmesi gerekir. Aksi halde dokuların yeteri kadar kanlanmaması nedeni ile morarma ve ilerisinde kangren gibi tablolar ortaya çıkabilir. Bu durumda erken tedavi edilmez ise ilerleyen dönemlerde bacağın kesilmesine kadar gidilebilir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Hangi Testlerle Anlaşılır?

Yalnızca bacak ağrısı şikayeti ile doktorlara başvuran kişilerde genellikle kas ağrısı olarak tanımlanan bir ağrı düşünülür. Bu nedenle birçok kişi bu durumu önemsemeden geçiştirmektedir.

Ayak damar tıkanıklığı belirtileri ile aynı belirtiler veren bu rahatsızlık ağrının ilerlemesine bağlı olarak yürümede güçlük yaratabilir. Önemsenmeyen ağrı giderek yürüme problemlerine sebep olması nedeni ile yeniden doktora başvurulur. Bu durumlarda ise doktorlar tarafından tek bir test istemi yapılmaktadır.

Kol-Bacak indeksi adı verilen test sayesinde bacakta bulunan damar tıkanıklığı test edilebilir. Bu test bacak ile kol basıncının aynı anda ölçülmesini sağlar. Bu durumda bacakta herhangi bir tıkanıklık mevcut ise kol basıncına oranla daha düşük bir basınç elde edilecektir. Sonuçların bu şekilde olması bacakta damar tıkanıklığı olduğunun göstergesidir.

Bacak Damar Tıkanıklığı Tedavisi

Bacak damar tıkanıklığı bitkisel tedavi ile giderilebilecek olan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık için bitkisel çözümler haricinde farklı birçok yöntem kullanılabilir. Bu yöntemlerden bir tanesi diyetlere sarımsak, zerdeçal ve kekik gibi ürünlerin eklenmesi ile tedaviye destek olunabilir.

Bitkisel tedaviler bu rahatsızlık için yeterince etkili değildir. Bu nedenle ilaç tedavileri ve cerrahi operasyonlar yapılabilmektedir. Bunun yanı sıra tedavileri desteklemek amacı ile egzersizlerin yapılmasına çok dikkat edilmelidir.

Bacak egzersizleri kan akışının hızlanması ve dokulara daha fazla kan gitmesini sağlayarak damar tıkanıklığının giderilmesine ön ayak olacaktır. Bu sayede tedavi daha da hızlanacak ve iyileşme süresi bir o kadar kısalacaktır.

Bacak Damar Tıkanıklığı Egzersizleri

Bacak damar tıkanıklığı egzersizleri ülkemizde yaygın bir şekilde görülen bu hastalığın tedavisi için büyük önem arz etmektedir. Egzersizlerin yapılması bacaklarda kan akış hızını artırarak tıkanıklığın sonucunda azalan kan basıncını dengeleyecektir.

Daha sonrasında ise tedavilerin etkinliğini daha da artırarak tıkanıklığın giderilmesini sağlamaktadır. Yapılacak olan egzersiz ayakucunda bir topu veya bir cismi ezerek yapılabilir. Bunun yanı sıra bacakları yukarı ve aşağı olarak hareket ettirmek de kan akışını hızlandıracaktır.

Sürekli olarak yürüyüş yapmak bu rahatsızlığa sahip olan kişiler için önerilmektedir. Ancak ilerlemiş olan bacak damar tıkanıklığı tablolarında küçük egzersizler yapılması ve hastaların çok fazla zorlanmaması sağlanmalıdır. Yürümenin yararları konulu içeriğimizde  bazı önemli egzersizleri okuyabilirsiniz.

Bacak Damar Tıkanıklığı Bacak Kesilmesi

Damar tıkanıklığının ilerlediği tablolarda dokuların yeteri kadar oksijenlenememesi nedeni ile morarmalar görülecektir. Tedavi edilememesi durumunda ise oksijensiz kalan dokular ölecek ve bu bölgede doku nekrozu adı verilen tablo ortaya çıkar.

Bacakta tıkanıklığın ilerleme sonucu kangren tablosu oluşur. Tıkanıklığın hızlı bir şekilde giderilememesi durumda ise doku nekrozu gerçekleşecektir. Doku nekrozu doku ölümü olarak bilinir. Bu durumda ise geri dönüşü olmayan bir durum ortaya çıkar.

Bacak damar tıkanıklığı bacak kesilmesi bu nekroz sonrasında yapılır. Geri dönüşü olmayan bu durumun tek tedavisi kangrenin daha fazla ilerlemesini önlemek adına bacağın kesilmesidir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.