Covid 19 Nedir? Covid 19 Belirtileri Nelerdir?

3 48

Çin’de başlayıp kısa sürede tüm dünyada devrim niteliğinde etkilere neden olan Covid 19 virüsü, bulaş riskini kontrol etmenin zorluğu ve solunumla bulaşması ile ciddi bir sorun teşkil ederken, konuya ilişkin bilgi kirliliği ise en az bu etmenler kadar risk arz etmektedir. Bu nedenle sizler için Koranavirüs hakkında bilinmesi önemli olan tüm konuları bir araya getirmiş bulunuyoruz.

Korona Virüs Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

Merkezi yaklaşımlar kadar kişisel dikkatin de yayılımında son derece önemli olduğu Covid belirtileri yani semptomlarının geç görünmesi sebebiyle varlığı hemen anlaşılabilir bir durum değildir. Solunumla bulaşan, henüz havada asılı kalıp kalmadığı kesinleşmeyen bu virüs sürekli olarak maske kullanımını şart kılıyor. Covid 19 Nasıl Bulaşır sorusunun ise pek çok farklı yanıtı bulunmakta, virüsün hangi yüzeye ne kadar tutunduğu yüzey türüne göre değişmekte, solunum ve direkt temas ise en temel bulaş yolları olarak bilinmektedir.

Türkiye’de ilk olarak 11 Mart 2020 tarihinde resmi olarak görülen virüsün öksürme veya aksırma gibi ağızdan partiküllerin çıktığı durumlarda havada asılı kalması olası. Bu durum yalnızca el sıkışma ve öpüşme değil, yakın temas gerektiren tüm davranışları yasaklıyor.

Koronavirüs Kaç Günde Belli Olur yine yaygın şekilde merak edilen bir soru olmakta, virüsün belirti göstermeden önce kuluçka, yani inkübasyon dönemi adı verilen bir ‘’sessizce yayılma’’ süreci bulunmaktadır. Bu süreç kişiden kişiye değişmekle birlikte 2 ila 14 gün olarak bilinmektedir.

Korona Virüs İlk Belirtileri merak edilen bir hastalık olduğundan, her belirti her vakada görülmemesine ve bazı taşıyıcılarda belirti yaşanmamasına rağmen yaygın belirtiler hakkında bilgi vermek faydalı olacaktır:

 • Yüksek ateş
 • Kuru öksürük
 • Nefes almada güçlük
 • Göğüs veya boğaz ağrısı
 • Yorgunluk ve halsizlik
 • İshal
 • Baş ağrısı
 • Tat ve koku duyularında azalma
 • Gözde kızarıklık, çapaklanma veya sulanma

Koronavirüs Tedavisi Nasıl Yapılır?

Net ve kesin bir tedavisi olmamasına karşın bağışıklığı destekleyen veya ağrı kesici, nefes açıcı gibi etkileri bulunan ilaçlarla hafifletilebilen virüs için ilerleyen tablolarda farklı tedaviler uygun görülmektedir. Yoğun bakım tedavisini gerektirebilen ancak büyük yüzdeyle istirahat, düzenli beslenme ve stresten uzaklaşma ile olumlu yöne giden hastalık, kişinin kronik bir rahatsızlığı veya bilinen bir zayıflığı olup olmamasına bağlı olarak etkisi gibi tedaviyi de değişmektedir. Gençlerde veya Bebeklerde Koronavirüs görülmemesi gibi bir durum söz konusu olmamakla birlikte, yaş, hastalığın riskini belirlemede oldukça önemlidir.

 

 

3 Yorumlar
 1. […] İlginizi Çekebilir: Covid-19 Nedir? Belirtileri Nedir? […]

 2. […] ettikten sonra e-Devlet sistemi üzerinden ayrı bir başvuru yapması gerekmektedir. Verilen kod Covid-19 testinin pozitif sonuçlandığı kişilerin tespitini kolaylaştırmakta, ancak yalnızca belli süreyle […]

 3. […] İlginizi Çekebilir: Covid-19 Nedir? Belirtileri Nedir? […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.