Deri Ceket Nasıl Ütülenir?

0 60

Deri ceketler, hiçbir zaman modası geçmeyen parçalar arasında yer almaktadır. Deri kıyafetler görünüm olarak mükemmel bir hava yaratsa da kullanırken kırışmaktadır. Kırışan deri ceketler, özensiz ve eski bir imaj çizmektedir. Bu nedenle internet üzerinde araştırılan konulardan bir tanesi de deri ceket nasıl ütülenir sorusunun cevabı olmaktadır.

Deri ceket nasıl ütülenir diye düşünüyorsanız, bu sorunu evde çözmenin birkaç yöntemi olduğunu bilmelisiniz. Ancak evde deri ütüsü yapmak sanıldığından çok daha zor ve riskli olabilmektedir. Zira deri parçalar, ütü ısısına maruz kaldığı zaman deforme olabilmektedir.

Deri Ceket Ütüleme Yöntemleri

Suni deri ceket kırışıklığı ve hakiki deri kıyafet kırışıklığı arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Zira deri ürün ister gerçek ister sahte olsun, kırıştığı zaman dikkatli bir şekilde ütülenmektedir. Deri ve deri yapılı parçalar ısı ile bozulabilmekte ve kullanılamayacak bir hale gelebilmektedir. Deri kıyafetleri ütülemek için aşağıdaki başlıklarda verilen yöntemleri deneyebilmeniz mümkündür.

Düşük Isıda Ütüleme

Deri parçaları evde ütü makinesi kullanarak düzleştirmek mümkündür. Ancak bu noktada çok yüksek ısıların kullanılmaması gerekmektedir. Zira eğer yüksek ısı kullanırsanız, deri kıyafetleriniz deforme olmakla kalmaz, delikler ve yanıklar oluşabilir.

Ütü makinenizi en düşük ısı ayarına getirmeniz gerekmektedir. Daha sonra deri kıyafetinizi ütü masasına yerleştirip üzerine tülbent gibi ince bir bez koyunuz. Ütüyü sürekli olarak hareket ettirmeniz, deri kıyafetinizin yanmaması oldukça önemlidir. Düşük ısıda yapacağınız ütüleme işleminde kıyafetin durumunu kontrol etmeniz gerekmektedir. Zira bazı deriler, ısıya karşı çok daha hassastır.

Buhar Ütüsü

Yeni tip buhar üfleyen ütü makineleri, deri kıyafetlerin rahatça ütülenmesini sağlamaktadır. Deri parçalara direkt olarak ısı yayan bir metali değirmektense, ısı üfleyen bir alet yaklaştırmak çok daha güvenli olacaktır. Buharlı ütü aletinizi en düşük buhar ısısına getirerek askıya astığınız deri kıyafetinize çok yaklaştırmadan kırışıklıkları açabilirsiniz. Ancak eğer evinizde buhar ütüsü yoksa terzi ya da kuru temizleme mağazalarına giderek ütületebilirsiniz. Profesyonel buharlı ütüler, saniyeler içerisinde kırışmış deri kıyafetlerinizi düzeltecektir.

Buhar Banyosu

Kırışan ceket nasıl düzleştirilir sorusuna deri ceket için bir yanıt arıyorsanız, buhar banyosu ideal bir çözüm yolu olacaktır. Deri kıyafetlerinizi bir askıya düzgünce yerleştirmeniz ve banyoda bir yere asmanız gerekmektedir. Deri kıyafetinizi astıktan sonra sıcak bir banyo yapabilirsiniz. Sıcak suda banyo yapmak, banyonun buhar içerisinde kalmasını sağlayacağı için astığınız deri kıyafetinizdeki kırışıklıkların yok olmasını sağlayacaktır. Bu işlem sayesinde hem ceketiniz deforme olmayacak hem de ekstra zahmete girmemiş olacaksınız.

Deri Ceket Kuru Temizlemeye Verilir Mi?

Deri ceket kullanan bireyler, bu ceketleri kuru temizlemede mi yoksa makinede mi temizleyecekleri konusu üzerine araştırmalar yapmaktadır. Sahip olduğunuz deri kıyafet hakiki de olsa, sahte de olsa çamaşır makinesinde yıkanmamalıdır. Zira çamaşır makinesi yüksek devirde dönmekte ve kimyasal içerikli bir deterjan ile temizlik sağlamaktadır. Bu durum, deri kıyafetlerinizin giyilmez bir hal almasına sebep olabilir.

Deri ceket kuru temizlemeye verilir mi sorusuna yanıt arayan bireyler, bilmelidir ki en iyi deri kıyafet temizliği kuru temizlemede olmaktadır. Eğer evde deri ceketinizi temizlemek isterseniz, hafif nemli bezle toz alırmış gibi derinin üzerini temizleyebilirsiniz. Ancak kuru temizlemede yapılan işlem ısı ile olduğu için baştan aşağı temizlik sağlanmaktadır.

Deri Ceket Bakımı Nasıl Yapılır?

Deri kıyafetler, hoş görünümleri ile ön plana çıkmaktadır. Ancak deri ürünlerin yıkanması ve bakımı da gerekmektedir. Deri ceketlerinizi uzun yıllar boyunca kullanmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Deri ceket bakımı ile ilgili her detayı aşağıdaki listeden öğrenebilirsiniz.

  • Deri ceketin iç kısmı beyaz sabun veya köpük ile temizlenebilir.
  • Ceketin dış kısmına yıkama işlemi yapılmamalıdır.
  • Deri ceket kırıştığı zaman kırışıklığın fazla olduğu bölgeye biraz vazelin sürerek kırışıklığın azalmasını sağlayabilmeniz mümkündür.
  • Deri ceketi ütülemek için yüksek sıcaklıklar kullanmamanız gerekmektedir.
  • Ceketinizin dış kısmını hafif nemli bir bezle düzenli olarak silebilirsiniz.

Deri ceket nasıl ütülenir işlemi basit gibi gözükse deri her ceketin yapısının bir olmadığı unutulmamalıdır. Bu nedenle ütüleme işlemi çok dikkatli bir şekilde yapılmalı, temizlik ve bakım konularına da özen gösterilmelidir. Bu işlemleri evde yapmak istemeyen bireyler, kuru temizlemecileri tercih edebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029