Derin Dondurucu Buzu Nasıl Temizlenir?

0 40

Derin dondurucu buzu nasıl temizlenir sorusu, derin dondurucusu bulunan ve bu derin dondurucuyu nasıl temizleyeceğini düşünen kişiler tarafından merak edilmektedir. Derin dondurucuların bir kısmı no frost özelliğe sahip olsa da bazı bölümleri buz tutabilmektedir. Uzun süre yiyeceklerin bozulmadan saklanmasını sağlayan derin dondurucular, yılın belli zamanlarında mutlaka temizlenmelidir. Bu temizleme işleminin rahatlıkla yapılabilmesi için de buzların temizlenmesi gerekmektedir.

Derin dondurucusunu temizlemeyi düşünen ancak oluşan buzlardan nasıl kurtulacağını bilemeyen kişiler derin dondurucu buzu nasıl temizlenir sorusuna yanıt aramaya başlamaktadır. Buzdolabına benzeyen ancak her bölümü buzluk görevi gören derin dondurucuların daha uzun ömürlü olabilmesi için mutlaka temizlenmesi ve bakımının yapılması gerekmektedir. Aşağıda yer alan adımları takip ederek derin dondurucu buzlarını nasıl temizleyeceğinizi anlayabilir ve uygulayabilirsiniz.

 • Yapacağınız işlem zaman alacağı için mutlaka derin dondurucuyu kapatmanız gerekmektedir. Bu sayede fazla enerji tüketiminden de kaçınmış olursunuz.
 • Derin dondurucuda yer alan yiyeceklerin bozulmaması için mümkün olduğunca çabuk boşaltmanız gerekmektedir. Hemen bozulacağını düşündüğünüz ürünleri buzdolabının buzluk kısmına yerleştirebilirsiniz.
 • Derin dondurucu içerisinde yer alan raf, çekmece gibi detayları da çıkartmanız gerekmektedir. Bu işlem, yapacağınız temizliğin daha detaylı olmasını sağlayacaktır.
 • Temizleme işlemine başlamak için derin dondurucuda yer alan su tahliye hortumunu bulmanız gerekmektedir. Her derin dondurucuda yeri farklı olan bu hortum, genellikle alt kısımlarda yer almaktadır..
 • Buz eritme işlemi sırasında su birikintisi oluşabileceği için derin dondurucunuzun alt kısmına gazete veya suyu çekebilecek farklı bir ürün yerleştirmeyi ihmal etmeyin.
 • Daha sonra buz eritme yöntemlerinden birini seçerek temizliğinize başlayabilirsiniz. Buz eritme yöntemleri ise şu şekilde olabilmektedir:
 1. Saç kurutma makinesi kullanmak
 2. Buzun erimesini beklemek
 3. Sıcak spatula kullanmak
 4. Raf üzerine sıcak su dolu çanaklar yerleştirmek
 5. Vantilatör kullanmak
 6. Sıcak bez kullanmak
 • Buz eritme işlemi sırasında kaldırabildiğiniz kadar elinizle buzları temizlemeniz daha iyi olacaktır.
 • Erime işlemi esnasında çıkan suları temizleyin ve bezinizi sürekli olarak sıkmayı ihmal etmeyin.
 • Buz eritme işleminin yanı sıra derin dondurucu temizliğini de aynı anda yapabilirsiniz.
 • Temizlik işleminin ardından derin dondurucunuzu aktif hale getirmeden önce saç kurutma makinesi yardımıyla buz oluşabilecek bölmeleri kurutun. Bu sayede buz oluşumu biraz daha geç başlayacaktır.
 • Aynı zamanda buz çözme işlemi için çok beklememeniz tavsiye edilmektedir. Buz oluşumu yayılmadan önce aynı adımları uygulayarak buz çözdürme yapabilirsiniz.

Derin Dondurucu Buzu Kaç Saatte Erir?

Derin dondurucu buzu kaç saatte erir sorusu, derin dondurucusunu temizlemek isteyen bireyler tarafından merak edilip araştırılmaktadır. Derin dondurucular, buzdolabı şeklinde veya sandık şeklinde olmaktadır ve tamamen buzluk görevi görmektedir. Bu nedenle de çoğu derin dondurucunun bazı bölümleri buzla kaplı olabilmektedir. Bu buzları çözmek isteyen kişiler de buzların ne kadar sürece eridiğini merak etmektedir.

Derin dondurucu buzunu eritmek için pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında buzun kendi haline bırakılması da yer almaktadır. Eğer buzlar hiçbir işlem yapılmadan erimeye bırakılırsa bu işlem 24-48 saat sürebilmektedir. Ancak derin dondurucu içerisinde yer alan yiyeceklerin bozulma ihtimali de kesinlikle göz önünde tutulmalıdır. Buzun erime süresi yaklaşık 2 gün süreceği için pek çok kişi bu yöntemin kullanışlı olmadığını vurgulamaktadır.

Derin Dondurucu Ne Kadar Sürede Soğutmaya Başlar?

Derin dondurucu ne kadar sürede soğutmaya başlar diye merak eden bireyler, derin dondurucu buzu çözdüren veya henüz yeni dondurucu alan kişilerdir. Öncelikle derin dondurucu buzunun çözülmesi için uygulanan derin dondurucu kapatma adımının ardından dondurucu soğutma işlemini bırakmaktadır. Bu işlemin ardından buz eritme uygulaması başlamakta ve kolaylıkla temizlik yapılabilmektedir. Temizlik işlemi bittikten sonra tekrar dondurucuyu açan kişiler de bu soğutma işleminin ne kadar sürede olacağını merak etmektedir.

Bunun yanı sıra ilk kez derin dondurucu alan bireyler de derin dondurucunun ne kadar sürede soğutmaya başlayacağını araştırmakta veya aldıkları firmaya sormaktadır. Derin dondurucular, soğutma işlemi başlatıldığında mutlaka süper soğutma sistemi ayarlanarak aktif hale getirilmelidir. Bu sistem aktif hale geldiğinde soğutma işlemi yaklaşık 24 saatte tamamlanmış olacaktır.

Derin Dondurucu Karlanması Nasıl Giderilir?

Derin dondurucu karlanması nasıl giderilir sorusu da bu bağlamda yaşanan ve merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Derin dondurucunun karlanmasına neden birçok etken olabilmektedir. Bu etkenlere dikkat ederek karlanmayı engelleyebilirsiniz. Aşağıda yer alan çözüm önerilerini de göz önünde bulundurarak derin dondurucuda gerçekleşen karlanmayı engellemeniz mümkün olacaktır.

 • Derin dondurucunuzun sıcaklığı mutlaka -18 derece olmalıdır. Karlanma yaşanmasını engellemek için gereken ideal sıcaklık budur.
 • Dondurucuda yer alan gıdaların mümkün olduğunda kapalı kutuda veya alüminyum folyo içerisinde olması gerekmektedir.
 • Derin dondurucu kapağını sık sık açmaktan ve uzun süre açık bırakmaktan kaçının.
 • Kullanım kılavuzunda belirtilen şekilde kurulum sağlayın ve istenilen düzeyde havalandırılmış olmasına dikkat edin.
 • Kapakta yer alan silikonların yeterli düzeyde tutuculuk sağladığından emin olun.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029