Egfr Nedir, Egfr Kaç Olmalıdır?

0 15

Kan tahlillerinde çok sık karşılaşılan ve son derece önemli bir parametre olan EGFR hemen herkes tarafından merak edilmektedir. Pek çok konuda önemli veriler sunan bu parametre yüksek ya da düşük olması halinde önemli sağlık sorunlarının yaşandığını gösterebilmektedir. Bu kapsamda yine pek çok kimse tarafından Egfr yüksekliği nedir gibi soruların cevabı merak edilmektedir. EGFR değerinin bir diğer ismi de Ckd-EPI şeklindedir.

Ckd-EPI parametreleri özellikle böbrek sağlığı, tansiyon ve idrara yolu enfeksiyonları gibi son derece önemli hastalıklar konusunda önemli düzeyde bilgi vermektedir. Hemen herkes tarafından çok merak edilen son derece önemli bir parametre olan Ckd-EPI nedir? ya da bir diğer ismiyle Egfr nedir, ne anlama gelir? En basit anlamıyla bu sorulara cevap vermek gerekirse söz konusu parametreler böbreğin süzme fonksiyonlarını denetlemek amacıyla yapılacak diğer testler konusunda önemli veriler sunmaktadır.

EGFR Nedir?

Öncelikli olarak Ckd-EPI nedir? sorusunun cevabını bulmak gerekirse,  Ckd-EPI; kan tahlilleri aracılığıyla böbrek rahatsızlıklarının tespit edilmesi amacıyla ölçümü yapılan bir değerdir. Yani en basit haliyle EGFR değerinin ölçülmesindeki en temel sebep böbrek rahatsızlıklarından kaynaklanan sağlık temelli olumsuzlukların analiz edilmesidir. Bu kapsamda böbrek rahatsızlığı sorunu yaşayanlardan Ckd-EPI testi talep edilmektedir.

Bu kapsamda Egfr nedir? sorusuna cevap vermek gerekirse söz konusu parametre: böbrek sağlığı yaşayanların tanı ve teşhis aşamasında önemli bir rol oynayan testtir demek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla EGFR testlerinin düşük ya da yüksek çıkması çok ciddi sağlık sorunlarının doğmasına sebep olabilir. Tamamen dengeli olması gereken egfr düşüklüğü durumlarında beklenen değeri, olması gerekenden düşük ya da fazla olması halinde tedavi sürecinin başlaması olasıdır.

EGFR Kaç Olmalıdır?

Böbrek yetmezliği veya börek fonksiyonlarının yeteri kadar çalışmaması nedeniyle yapılan EGFR testinin değerinin normal şartlar altında kaç olması gerektiği pek çok kimse tarafından merak edilmektedir. Bu kapsamda Egfr kaç olmalıdır? Sorusunun cevabı birçok kimse açısından son derece kritik bir önem içerir. Söz konusu değerin olması gereken düzeyde olmaması halinde belirtilmiş olduğu gibi çok ciddi sağlık sorunları tehlikesinin bulunduğunu söylemek olasıdır.

Bu kapsamda Egfr kaç olmalıdır? Merak edenler için Egfr değerinin sağlıklı bir yetişkin de 90 mLdk olması gerekmektedir. Daha yaşlı olan bireylerde ve çocuklarda ise Egfr değerinin stabil durumu 60 ile 50 mLdk arasında değişkenlik gösterebilir. Bununla birlikte böbrek yetmezliği yaşayan ya da böbreklerin sağlıklı bir biçimde çalışmıyor olmasından kaynaklanan sağlık sorunları yaşayanlar için Egfr değeri çoğunlukla 60 ile 90 mLdk arasında bir değerde tespit edilmektedir.

Egfr Testi Nasıl Yapılır? 

EGFR hesaplama amacıyla yapılan testler son derece basit bir biçimde hızlı şekilde yapılabilen bir testtir. Pratik ve hızlı bir tanı testi olan Egfr tanı koymak adına her zaman tek başına yeterli olabilecek bir test değildir. Çoğunlukla kan ve idrar testinin eşlik ettiği tarama testleriyle birlikte gerçekleştirilen Egfr testi, hastaların böbrek fonksiyonlarını genel mahiyeti hakkında son derece önemli bilgiler vermektedir.

Egfr Yüksek Çıkması Nedir?

Egfr değeri yapılan testler sonucunda yüksek çıkıyorsa bu durumun birden fazla sebebi olabileceği gibi söz konusu parametrenin yüksek çıkmasının taşıdığı anlam büyük oranda aynılık gösterir. Bu bağlamda Egfr yüksek çıkması nedir? merak edenler için söz konusu parametrenin yüksek çıkmasını kısaca tanımlamak gerekirse; kan testinde kreatin ve üre miktarının fazla olması olarak özetlenebilir.

Egfr Nasıl Düşürülür?

Başta böbreklerin fonksiyonlarını yerine getirememesi sorunlarıyla mücadele edenler olmak üzere Egfr değeri düşük olan hemen herkes tarafından merak edilen bir başka konu da Egfr nasıl düşürülür? Sorusudur. Üre ve kreatin yüksekliği sonucunda yapılan testlerin yüksek çıkması halinde Egrf değerinin düşürülmesi adına en verimli yöntem varsa kullanılan ilaçların dozajının düşürülmesi ya da ilaçların kısmi olarak kullanımının bırakılmasıdır.

Egfr Nasıl Yükseltilir?

Yine pek çok kimse tarafından merak edilen bir diğer durum da Egfr nasıl yükseltilir? Sorusudur. Egfr değerinin yükseltilmesi adına hareketli yaşama dikkat edilmesi tavsiye edilir. Kan şekeri kontrol altında tutulmalı, sağlıklı bir beslenme rutini oluşturulmalı, zinde ve aktif olunmalı ve sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029