Estetik Diş Dolgusu Nedir? Diş Dolgusu Yöntemleri 2021

Diş Dolgusu Çeşitleri

1 35

Estetik diş dolgusu güzel gülüşlerle enerjiyi daha iyi yansıttığı için çokça tercih edilmektedir. Genellikle bilinen diş dolgusu doktorla tarafından yapılmaya devam ediliyor. Ancak dezavantaj olarak siyah görüntüsü ve zamanla renginin değişmesi denilebilir. Bu yüzden estetik diş dolgusu Ekşi Sözlük, kadınlar kulübü gibi çoğu tartışma sayfalarında çokça konuşularak tavsiyeler alınmaktadır. Diş ağrılarından kurtulmak için en iyi yöntemler arasında yer almaktadır.

Estetik Diş Dolgu Nedir?

Dişlerinin gülüşlerinizi engel olmaması için estetik diş dolgusu nedir, yöntemleri ve avantajlarını yazımızda detaylıca öğreneceksiniz. Estetik diş dolgusu normal doktorlar tarafından yapılan dolguya göre farklılıklar içerir. Aynı zamanda tek seans işleminde bile sonuç alınabilir niteliktedir. Ancak doktorlar tarafından yapılan diş dolgularında rengin siyah olması anormal bir durum olarak gözüküyor. Bu durumdan dolayı çoğu kişi estetik diş dolgu işlemi yaptırmaktadır.

Estetik Diş Dolgusu
estetik diş dolgusu

Estetik diş dolgusu yaptıranlar kendilerine göre nedenlerden dolayı bu seans işlemini tercih etmektedirler. Genellikle de daha estetik diş görünümüne sahip olmak için yaptırılıyor. Estetik dolgu ile renk uyumunu uzmanlar hızlıca sağlamaktadırlar. Aynı zamanda kısa sürede dişler eski görünümüne kavuşan bir yöntem olarak da biliniyor. Bu sayede sağlıklı gülüşlerinize çekinmeden devam edebilirsiniz.

Diş Dolgusu Çeşitleri

Diş dolgusu günlük yaşam içerisindeki beklenmeyen durum ve kazalardan veya kişinin genetik yapısından dolayı ortaya çıkar. Bazı kişilerde kaza veya herhangi bir sorun olmadan dişlerde çürüme meydana gelebilir. Ancak genellikle yaş sınırı olmadan çoğu kişi diş dolgusuna ihtiyaç duymaktadır. Diş dolgusu yöntemlerini 2 bölümde inceleyebiliriz.

1- Kompozit Diş Dolgu

Çürüyen dişler için en çok başvurulan seans estetik diş dolgusu işlemidir. Estetik diş uzmanları çürüklere müdahale ye temizlik ile başlamaktadırlar. Diş temizleme dişin durumuna göre belli bir sürede bitirilmektedir. Genellikle temizlemeden sonra kompozit dolgu malzemesi tercih edilir. Kompozit dolgu malzemesi dişe uygulanarak ışınlama seansı yapılır. Ayrıca dolgu ile dişin teması en iyi şekilde yapılır. En son olarak dişe cila atılarak kullanıma hazır hale getirilir.

2- Estetik Diş Dolgusu |Porselen Dolgusu

Kompozit dolguya göre daha fazla tercih edilen porselen doldu görünüm ve tamamlayıcılık özellikleri ile ön plana çıkıyor. Kompozit diş dolgusu ne kadar özenle uygulansa bile büzülme ortaya çıkabiliyor. Bu durumu bilen çoğu kişi porselen malzemeli dolguyu tercih etmektedirler. Dişlerin yapı ve boyutuna özel bu dolgu tam oturmayı da sağlamaktadır. Bu yüzden on diş kompozit dolgu fiyatları ile kıyaslandığında daha maliyetlidir. Ancak ön diş dolgusu için tavsiye edilen bir yöntemdir.

Estetik Diş Dolgusu Yaptıranlar Nelere Dikkat Etmeli?

Estetik diş dolgu yaptıranlar kişilerin seans dan sonra dikkatli olunması gereklidir. Estetik diş dolgu işlemi öncesinde yapılacak bir iş yoktur. Bunun yanında çürüyen dişte herhangi bir iltihap söz konusu değilse hemen dolgu seansına başlanır. Uzmanın yaptığı işlemler bittikten sonra sona erer. Ayrıca bu işlem tek bir seans uygulaması ile bitirilmektedir.

Estetik diş dolgusunu uzun süreli kullanmak isteyenler bazı önemli detaylara dikkat edilmesi gerekiyor. Bunlar arasında;

  • Diş ve ağız temizliğine azami derece dikkat etmek,
  • Damak ve dil temizliğini günlük yapmak,
  • Dişleri ayrıntılı şekilde temizleme özelliğine sahip diş fırçası kullanmak,

Son olarak dolgu işleminde doğru alanlara işlemin uygulanmasıdır. Dolgu işlemi estetik diş hekimi tarafından uygulanmaktadır. Bu yüzden hekim seçimine dikkat edilmesi gerekiyor.

 

Estetik Dolgu Diş Ne Kadar Süre Dayanır?

Estetik diş dolgusunun ne kadar sürede etkili olması herkes için değişken olan bir durumdur. Çünkü herkesin diş bakım ve temizliğine gösterdiği dikkat farklıdır. Estetik dolgu diş ne kadar süre dayanır cevabı bu yüzden farklıdır. Ayrıca kaza ve istenmeyen durumların da az olması bu duruma etki eder. Ancak tavsiye edilen şekillerde ağız ve diş temizliği yapılırsa dolgular senelerce sorunsuz bir şekilde dayanmaktadır. Bu arada diş macunu ile burun küçültme mümkün mü? Sorusunun cevabına göz atabilirsiniz.

Özellikle estetik diş dolgusu yaptıranların doktorların önerilerine dikkat etmeli gereklidir. Temizlik ve hijyene diş noktasında daha fazla dikkat edilmesi gerekiyor. Bunun yanında yapılacak dolgular ne kadar iyi olsa da doğal olan dişin yerini asla tutmaz. Bu yüzden iltihap, apse gibi olaylara maruz kalabiliyor.

 

 

1 yorum
  1. […] seçildiği bilinmelidir. Seçilecek yönteme göre kaş kaldırma işlemi uygulanmaktadır. Estetik diş dolgusu yazımızı da ilginizi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.