Gusül Abdesti Ne Zaman Nasıl Alınır? Gusül Abdesti Kadın ve Erkek İçin Farklı mıdır?

0 25

Dine göre kirlilik olarak kabul edilen cünüplük, hayız ve nifas gibi durumlarda alınması gereken gusül abdesti önemli kuralları olan bir dizi temizlenme ve arınma işleminden oluşmaktadır. Kur’an-ı Kerim’den ve bazı hadislerden yola çıkarak abdest nasıl alınır kadın ve erkek için ayrı ayrı açıklanmakta, merak ettiğiniz tüm detaylar ve izlenecek tüm adımlar ise rehberimizde sizler için açıklanmaktadır.

 

Boy veya Gusül Abdesti Nedir?

 

Din hükümlerine göre son derece önemli olup cünüplük durumundan temizlenerek arınmayı ifade eden gusül abdesti hadislerle ilgili kaynaklarda dahi sıkça geçmekte, namaz nasıl kılınır kadın ve erkek için açıklanıp öğrenilmeden önce bu temizleme adımlarının harfiyen uygulanması gerekmektedir. Kur’an-ı Kerim’de de aşamaları detaylıca açıklanan boy abdestinin doğru şekilde alınmış olması yalnızca namaz için değil, her durum için son derece önemlidir.

Müslümanlar için bedenin her kısmının temizlendiğinden emin olmak adına son derece önemli olan bu basamaklar farz ve sünnet, yani yapılması zorunlu olan ve peygamber efendimiz tarafından uygulanan kısımlar olarak kendi içinde ayrılmaktadır.

Temelinde vücutta kuru hiçbir yer bırakmadan yıkanmak, temizlenmek anlamına gelen gusül abdesti nasıl alınır kadın ve erkek özelinde aynı şekilde uygulanmakta, ancak mezhepler arasında uygulama farkları görülebilmektedir. Bazı âlimler ağız ve burun içinin de abdestle birlikte yıkanmasını öngörse de Şafiilik gibi bazı mezheplerde bu aşamalar farz olmamakta, bazılarında ise ibadet olarak görüldüğü için abdestin terk edilmesi günah kabul edilmektedir.

 

Gusül Abdesti Nasıl Alınır?

 

Kur’an’da kesinleştirilmiş olsa da belirgin şekilde detaylandırılmamış olan guslün İslam âleminde farklı alınma yolları olduğu görülmektedir. Hatta kişinin temiz bir suda yüzerken abdeste niyet etmiş olmasının dahi abdestin kabulü için yeterli sayılabilmektedir.Gusül boy abdesti nasıl alınır.

Abdest nasıl alınır kadın ve erkek için aynı şekilde açıklanmakta, adım adım şu şekilde gerçekleştirilmektedir:

  • “Niyet ettim Allah rızası için boy abdesti /gusül abdesti almaya” diyerek niyet eder.
  • Eller bilekler dahil ederek yıkandıktan sonra genital bölge çevresi yani avret yerlerini yıkamak gerekir.
  • Sağ el avuçla ağza üç kere su alınıp ağız içi çalkalanır, kişi oruçlu ise suyu yutmamaya dikkat etmelidir.
  • Yine sağ el avuçla ve yine üç kere burna su çekilip her defasında sol el ile burun temizlenir.
  • Kişi önce başına, sonra sağ omzuna, sonra sol imza üçer defa su dökerek tüm vücudunu yıkar. Yıkanırken iğne ucu kadar dahi kuru yer kalmaması gerekmektedir.
  • Kulak deliği ve arkası, saç dipleri, sakal veya bıyıklar, kıvrımlı bölgeler, parmak araları gibi suyun değmeme ihtimali olan yerlere özenle dikkat edilmeli, tüm vücudun suyla yıkandığından emin olmak gerekmektedir.

 

Gusül Abdesti Neden Alınır?

Eğer cünüpseniz dikkatle yıkanması gereken yerler değişken olsa da gusül abdesti nasıl alınır kadın ve erkek için benzer şekilde yanıtlanır. Abdest nasıl alınır sorusuna cevap ancak bu durumun gerekli olduğu haller kadın ve erkek için değişmektedir. Gusüllün farz olduğu durumlar erkeklerde meni gelmesi veya meni gelmese bile cinsel ilişkiye girilmesidir. Kadınlar ise erkeklerle benzer şekilde cinsellik sonrasında ve ek olarak lohusalık döneminin bitmesi ile adet döneminin bitmesi hallerinde gusüllerini almalıdırlar.

 

Gusül Abdesti Farzları ve Sünnetleri

 

Ağza su alıp çalkalamak, burna su çekmek, vücudu toplu iğne başı kadar yer bırakmadan yıkamak, gusül abdesti için farz kabul edilmektedir. Niyet etmek, besmele çekmek, önce pis yerleri yıkamak, gusül öncesi abdest almak, vücuda üç kere su dökmek, su döktükten sonra bedeni ovarak temizlemek, ayak diplerinde kirli su birikmesi halinde en son olarak ayakları yıkamak ise sünnetler olmaktadır.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029