HES Kodu Nedir, Nasıl Alınır? Hayat Eve Sığar Uygulaması Nasıl İndirilir?

0 47

Pandemiyle birlikte hayatımıza giren ve hemen her yerde karşımıza çıkan HES kodu riskleri kontrol altına almada etkili bir yöntem olmakta, bu sistem pek çok yerde zorunlu olarak temin edilmesi gereken bazı rakam ve harflerden oluşmaktadır. Sizler için HES kodu nasıl alınır sorusuna detaylı yanıtlar verdiğimiz bu içeriğimizde siz de sisteme ilişkin tüm yanıtları bulabilir, böylece kodu rahatça temin ederken güvenle de kullanabilirsiniz.

HES Kodu Nedir?

HES yani baş harflerini veren uygulama olan Hayat Eve Sığar uygulaması tarafından sağlanan bir kod olan bu numara ve rakamlar, ulaşım, ziyaret gibi işlemlerde vatandaşlardan talep edilmektedir. Bu kod sayesinde kişilerin Covid-19 taşıma riskine karşın fikir edinmek mümkün olmakta, böylece toplumsal sağlık kontrol altına alınmaktadır. Vatandaşlarımız veya yabancılar için HES kodu nasıl alınır sorusunun yanıtları farklı kaynaklarla verilebilmekte, yani kodu temin etmek için birden çok güvenli yol bulunmaktadır.

Sisteme ilişkin bilinmesi gereken bir diğer önemli durum da bu kodun seyahat izni yerine geçmediğini bilmeniz olmakta, seyahat etmek isteyenlerin kodu temin ettikten sonra e-Devlet sistemi üzerinden ayrı bir başvuru yapması gerekmektedir. Verilen kod Covid-19 testinin pozitif sonuçlandığı kişilerin tespitini kolaylaştırmakta, ancak yalnızca belli süreyle ve belli alanlarda kullanımı söz konusu olmaktadır.

HES Kodu Nasıl Alınır?

Kendinize ait bireysel bir HES kodunu oluşturabilmeniz için sizlere tanınan üç farklı seçenek bulunmaktadır:

  • IOS ve Android cihazlar üzerinden indirilebilen Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla,
  • 2023’e SMS gönderimi ile,
  • e-Devlet sistemine giriş yaparak

kodunuzu oluşturma imkanınız vardır.

Uygulamayı telefonunuza indirerek ‘’kod al’’ kısmını kullanmanız halinde anında size özel bir kod oluşturularak ekrana yansıtılmakta, SMS ile kodu alabilmek içinse sırasıyla ve aralarında boşluk bırakarak HES, TC kimlik numarası, TC kimlik seri numarasının son 4 hanesi, gün şeklinde kodun talep ettiğiniz geçerlilik süresi yazılmalı ve 2023’e gönderilmelidir. Mavi kartlı olanlar TC kimlik numarası 97, 98, 99’le başlayan kişiler ise yalnızca sırasıyla HES, TC kimlik numarası, doğum yılı ve gün olarak talep edilen geçerlilik süresini yazıp yine 2023’e SMS gönderebilmektedirler.

Yabancılar için HES kodu nasıl alınır sorusunun yanıtı benzer olmakta, bu kişilerinse sırayla HES yazıp boşluk bırakarak sırayla uyruk, pasaport seri numarası, doğum yılı, soyadı yazarak 2023’e SMS göndermesi gerekmektedir.

e-Devlet ile kod alacak kişilerinse sisteme giriş yaparak koda ait işlemleri seçmesi, ‘’ ; üretme, silme, sorgulama ve detaylarını görüntüleme’’ butonlarından ilgili olanı seçmesi yeterli olmaktadır. 18 yaşından küçük çocuklar için HES kodu yine e-Devlet üzerinden oluşturulabilmektedir. Karantina sürecinde olup izolasyon bitiş tarihini öğrenmek isteyenlerse Hayat Eve Sığar uygulaması indir seçeneği ile veya KALANSURE “HESKODU” yazarak 2023’e SMS göndererek takip sağlayabilmektedirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.