İftar Duası İftarda Okunacak Dualar

0 34

İftar Duası İftarda Okunacak Dualar; Ramazan ayı içerisinde sıkça sorulan önemli konulardan biri. Ramazan ayı; İslamiyet’te yeri olan temel dönemlerden birisi ve Müslümanlar için manevi değeri oldukça yüksek. Senenin belirli bir dönemi içerisinde yer alan ve 1 ay süren Ramazan ayının ardından Ramazan Bayramı ve kutlamaları gelir. Bu kutlamalarda küsler barışır ve dargınlık olmaz. Maneviyat duygusunun çok yoğun yaşandığı Ramazan; aslında halden anlama ve bizim şartlarımızda olmayanlarla; günümüz tabiriyle duygudaşlık kurma zamanıdır.

Sahurdan iftar vaktine dek uzanan orucun ardından; iftar sofraları kurulur. Akrabalar, dostlar, komşular ve hayatın akışı içinde görüşmeye vakit bulamadığımız tüm yakınlarımızla; birlikte sofraya oturup, bu maneviyatı paylaşma imkânı doğar. İftar Duası İftarda Okunacak Dualar da bu iftar sofralarında okunan dualardır. Herkes içinden geldiği ve gönlünden geçtiği şekilde dua edebilir; bunun yanı sıra yazımızda bahsedeceğimiz duaları da birlikte okuyabilir, iftar sofralarında dualarını sevdikleriyle de paylaşabilir.

İftarda Okunacak Dua Örnekleri

Şükür duygusunun en yoğun yaşandığı iftar vaktinde okunacak dualardan bazıları şu şekilde:

Tabir edilene göre; Peygamberimizin iftar duası şöyleydi ve orucunu şu duayla açardı:

 • Allahümme leke sumtü ve ala rızkıke eftartü.

Manası: Ey Allah’ım senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.

Okuduğu benzer diğer dua da şöyle:

 • Allahümme inni leke sumtü ve bikeamentü ve ala rızgıke eftartü.

Manası: Ey Allah’ım! Senin için oruç tuttum, sana iman ettim ve senin rızkınla orucumu açtım.

Yine benzer bir dua olarak biraz daha uzun hali de şu şekilde:

 • Allahümme leke sumtü ve bike amentü ve aleyke tevekkeltü ve ala rızkıke eftartü ve savme’l-Ğadi min şehri Ramazane neveytü, feğfirli ma kaddemtü ve ma ahhartü.

Manası: Allah’ım! Senin rızan için oruç tuttum, sana inandım ve sana güvendim. Senin rızkınla orucumu açtım ve Ramazan ayının yarınki orucuna da niyet ettim. Benim geçmiş ve gelecek günahlarımı bağışla!

İftarda Okunacak Diğer Bazı Dua Örnekleri

Orucun dua eşliğinde açılması sünnet olduğu için; iftar duası merak edilen, önemli bir konudur. İftarda belirli bilinen dualarla oruç açılabileceği gibi; içimizden geldiği gibi edeceğimiz dualar da çok kıymetlidir ve yeri ayrıdır. Ramazan ayının manevi atmosferinde yapılan her hayırlı iş, bu değerli ve özel sürecin; en güzel şekilde ve hakkıyla yaşanabilmesine destek olur.

Ramazan ayında okunabilecek diğer bazı dualar şu şekildedir:

 • Hamd Allah’a mahsustur. Hamd Allah’a mahsustur. Hamd Allah’a mahsustur. Hamd bizi doyuran, içiren ve bizi Müslümanlardan eyleyen Allah’a mahsustur. Yiyin, için ve israf etmeyin. Çünkü O, israf edenleri sevmez. Allah’ım Fatiha suresine hürmetine attır, eksiltme.
 • Açlığımızı ve susuzluğumuzu gideren ve bizi Müslüman kılan Allah’a hamdolsun.
 • Allah’ım senin rızan için oruç tuttum. Sana inandım. Sana sığındım. Senin rızkınla orucumu açtım. Hamd oldun verdiğin nimetlere, sağlık ve afiyete..

İftarda Yapılan Bazı Uygulamalar

Ramazan ayı; tüm aileleri bir araya toplayan, bereketin simgesi olan bir dönemdir. Bunun için sofraya oturulduğu vakit artık alışılagelmiş olan bazı alışkanlıklar vardır. Örneğin sofraya duayla oturmak gibi; sakin bir şekilde yemeğe başlamak ve su ihtiyacımızı karşılamak için sıvıyla orucu açmak bunlardan bazılarıdır. Bazı kaynaklarda yemek duası olarak da geçen iftar duasıyla birlikte dikkat edilecek diğer bazı hususlar sağlık hakkında söylenebilir.

Sağlıklı bir İftar İçin Yapılabilecekler

Oruç süresi; döneme göre bazen çok uzun saatleri bulabiliyor. Hal böyle olunca da; bu güzel süreci en doğru şekilde geçirmek ve ruhsal arınmanın yanı sıra bedeni de ağır yüklerden arındırma işlevi olan Ramazan ayının kıymetini en iyi şekilde bilmek gerekiyor. Bu zamanı verimli bir biçimde geçirmek; aynı zamanda ona verilen değeri de gösteriyor. Bizi irademizin dışında çok zorlamayacak bir oruç geçirebilmek adına ve sağlığa sağlık katan Ramazan ayını en doğru ve verimli şekilde geçirebilmek için; yapılabilecek bazı önerileri de eklemek istedik. Bunlardan bazıları şöyle:

 • Mümkünse sahur sürecini atlamadan oruç tutun. Peygamber Efendimiz’in de böyle yaptığı biliniyor. Açlık ve bilinçli oruç süresini en doğru zamanda ayarlayan sahur ve iftar arası dengesini iyi kurmak lazım.
 • Karbonhidrat ve yağ ağırlıklı sahur ve iftarlardan uzak durun. Bu da önemli bir ayrıntı; çünkü bu tür yiyecekler çok çabuk acıkmanızı sağlarken; kan şekerinizin hızlı bir şekilde oynamasına sebep olabilir.
 • Yine benzer sebeplerden ötürü; pilav ve makarna türevi yiyecekleri de Ramazan ayı boyunca az tüketmeye gayret göstermelisiniz.
 • Beyaz ekmek tüketimine dikkat edin, fazlasını tüketmeyin.
 • Bol sebzeli ve salata ağırlıklı sahur ve iftar sofraları hazırlayın. Bu besinler; vücudumuzu arındıran oruç döneminde çok faydalı olacaktır.
 • Tatlı tüketimini her ne kadar zor olsa da azaltmaya çalışın. Fazladan susuzluğun ve ani kan şekeri oynamasının önüne geçer.
 • Her ne kadar açlık etkisi Ramazan ayında kendini gösterse de; hareketlerinizde çok fazla kısıtlamaya gitmeyin. Mümkün olduğunca aktif olun.
 • Su tüketimine özen gösterin.
 • Ramazan ayında biraz da olsa protein kaynaklı gıdalar tüketmeye çalışın.
İftar Zamanının Maneviyatı

Ramazan ayı; maddi ve manevi, yani bir bakıma ruhsal ve bedensel şifa kaynağı ve manevi farkındalık ayı olarak nitelendirilebilir. Diğer aylardan çok farklı bir atmosferin yaşandığı bu ayda; insanlar birbirini anlamaya daha fazla özen gösterir ve kendi iradesine sahip çıkma yolunda daha çok yol kat eder. Yemeği az, suyu kıt olan toplumların ve tek tek insanların farkına varma dönemidir aslında oruç süreci. Gönül kırmadan ve kırıldıysa da gönül alarak bitirmek gerekir Ramazan ayını. İftar sofralarına hep beraber oturmak da ayrıca güzeldir. Bu muhteşem atmosferi tamamlayan Ramazan iftar duaları eşliğinde hep birlikte iftar açılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029