Kcal Nedir?

1 41

Her besinde bulunan kcal nedir? Kcal yiyeceklerin kalori değeridir. Aynı zamanda bin kaloriye eş değerdir. Kcal kilokalori demektir. Kcal birçok besinlerin içindekiler kısmında alınış miktarına göre enerji birimini göstermektedir.

Kcal Nedir, Ne ile Ölçülür?

Besinlerden alınan kaloriler ölçülmelidir. Peki, kalori ne ile ölçülür? Kalori kalorimetri adı verilen bir cihazın yardımı ile ölçülmektedir. Bu cihaz yardımı ile besinlerin yakılması ve açığa çıkan ısının ölçülmesi kaloriyi verir. Buna göre; karbonhidratlar, protein ve yağlardan elde edilen kalori değerlerinin sabit olduğu söylenebilir. İnsanların günlük enerji tüketimi ortalama 2600 kalori olmaktadır. Oturur pozisyonda bir insan bile ortalama 2000 kilokaloriye eşit enerji harcamaktadır.

Gereken Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadar?

En çok merak edilen ve sorulan soru Gereken Günlük Kalori İhtiyacı Ne Kadar olarak bilinmektedir. Vücudun alması gereken kalori kişinin kendisine göre değişmektedir. Fizyolojik aktivite, yaş ve kiloya göre değişen kalori ihtiyacı bireyseldir. Genel olarak ortalama bir değer vermek doğru değildir. Bunun bireyselliğinden dolayı herkesin tükettiği şeyler herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Mesela bir kişinin uyguladığı ve sayesinde kilo verdiği bir diğeri uyguladığında aynı etkiyi alamayabilir.

Kcal ve Kilo İlişkisi

Kalori hakkında en çok merak edilen şeylerden birisi de kalori ve kilo ilişkisi olmaktadır. Kalori denilince insanların aklına normal olarak direkt kilo gelmektedir. Kalori ve kilo elbette doğru orantılıdır. Sıradan bir insanın bir kilo verebilmesi için o kişinin en az 7000 kalori yakması gerekmektedir. Kısa bir şekilde söylemek gerekirse günde alınması gereken kaloriden en az 500-600 eksiğini almak iki hafta içerisinde bir kilo vermek için mümkündür. Kalori açığı yapıldığı sürece kilo vermek mümkün olacaktır.

Besinlerin Kalori Değeri Ölçümü

Yenilen her besinin olduğu gibi içilen her sıvının da kalorisi mevcuttur. Besinlerin kalori değeri ölçümü yapılması önemlidir. Ancak besinlerin kalori değeri ölçümü yapabilmek o kadar da basit değildir. Bunu yapabilmek için tüketilecek besinin içerisindeki ögelerin türü ve miktarı bilinmek zorundadır. Bunlar bilinmeden hesap yapmak imkansıza yakın olacaktır. Çünkü miktarların yanlış bilinmesi yanlış sonuçlar doğurur. Kilo vermek, kilo almak veyahut formunuzu korumak için kalori alımını düzenli takip etmeniz uzmanlar tarafınca önerilmektedir. Diyet ve beslenme programında kalori alımı gerçekçi bir şekilde düzenlenmelidir. Kilo vermek için günlük aldığınız kalori miktarını indirgemeniz gerekir. Kilo almak için ise tam tersi ulaşmak istediğiniz kilo için günlük aldığınız kalori miktarını arttırmak gerekir. Fakat bunu sağlıksız besinlerle yapmak vücudunuz açısından zararlı olacaktır. O yüzden bunu sağlıklı atıştırmalıklar ve besinler ile elde edebilirsiniz.

Kalori Açığı Nedir?

Bir kişi kalori kaybetmek isteği için uzmana başvurduğunda, uzman ondan kalori açığı oluşturmasını ister. Peki, kalori açığı nedir? Kalori açığının ne olduğu kilo vermek isteyen insanlar tarafından çokça merak edilmektedir. Şu anki kilonun eksiltilmesi için kalori açığı oluşturulmalıdır. Yani günlük alınması gereken kaloriden daha az alınmalıdır. Buna bir de egzersiz ve spor oluşturulduğunda hedefe ulaşım daha da kolaylaşacaktır.

Zayıflamak İçin Kaç Kalori Yakılmalıdır?

Kilo verme aşamasında olan insanların en çok sorduğu sorulardan birisi de zayıflamak için kaç kalori yakılmalıdır sorusudur. Zayıflamak için alınan kaloriden fazlası yakılmalıdır. Bu da spor ve egzersiz yardımı ile mümkün olacaktır. Aç kalmadan sadece kaloriyi biraz azaltıp daha fazlasını yakarak kilo vermek mümkündür.

Kalori Takibi

Kilo verme sürecinde olduğu gibi kilo alma sürecindeki insanlar için de kalori takibi çok önemlidir. Kalori takibi yapmak çok basittir. Çünkü alınan her türlü paketli besinin üzerinde kalorileri yazmaktadır. Aynı zamanda mobil cihazlarınıza indirebileceğiniz uygulamalar sayesinde de günlük kalori takibinizi yapabilmek kolaylaşmıştır.

Kaloriler Kötü Müdür?

Kilo alan insanlar bir süre sonra kaloriler kötü müdür diye düşünmeye başlarlar. Ama kaloriler kötü değildir. Çünkü bir insanın hayatını devam ettirebilmesi için kaloriye yani enerjiye ihtiyacı vardır. Nefes almak için bile enerjiye ihtiyacımız vardır. Ancak fazla kalori alımı kötüdür.

Gece Alınan Kaloriler

Uzmanlara göre gece alınan kaloriler gündüz alınanlara oranla daha fazla kilo yapmaktadır. Araştırmacılara göre gece geç vakitte bir şeyler tüketen insanların kilosu, tüketmeyenlere göre çok daha fazladır.

1 yorum
  1. […] vermek için kalori önerileri nelerdir listemizde bu aralıkta kiloya sahip erkeklerin ortalama enerji ihtiyacı 2614 civarında. Bir ayda 4 kilo vermek için yaklaşık 1600 kalorilik bir diyet uygulamak […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029