Kehribar Göz Rengi Nasıl Olur, Neye Benzer?

0 113

Son derece nadir bir göz rengi olan kehribar göz rengi yeşil kadar çekici, kahverengi kadar derin ancak gri kadar da zor bulunur bir renktir. Nadir görülmesi nedeniyle pek çok insanın hayatı boyunca yalnızca bir defa denk gelebildiği, hatta pek çok kişinin hiç canlı görmediği kehribar göz rengi nasıl olur sorusunu detaylandırıyor, bu gizemli ve büyülü bakışların sırrını sizin için açıklıyoruz.

Kehribar Göz Rengi Nasıldır?

Amber rengi olarak da anılan, hatta yabancı dillerde yalnızca bu isimle bilinen kehribar göz renkleri içerisinde birden çok renk pigmentini barındıran bir kombinasyondur. Halk arasında bal rengi olarak da duyabileceğiniz bu nadir ve orijinal göz renginin sarı, altın rengi, kızıl ve bakır tonlarının arasında, canlı ve sıcak bir renk olduğu söylenebilir. İç kısımlarında gri, dış çerçevesinde altın sarısı tonları içerebilen bu göz renginin bilim dünyasına göre açıklaması özel bir pigmentte gizli olmakta, feomelanin olarak da bilinen lipokrom adlı bir pigmentin artmasıyla birlikte bu göz renginin ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Kurtların göz rengi olarak da bilinen bu rengin içerisinde baskın şekilde görünen altın tonları, göze gerçek parlaklık ve canlılık kazandırmakta, sarımsı pigmentler nedeniyle bakışlar keskinleşmektedir. Haliyle bu rengin yalnızca kurtlarda değil, güvercinler, balıklar, evcil kedi türleri, bazı köpek türleri ve elbette baykuşlarda görülen vahşi bakışın nedeni olduğu da söylenebilir.

Nicole Richie, Nikki Reid, Rochelle Aytes, Joey Kern, Darren Criss, Evangeline Lilly gibi dünyaca ünlü pek çok ismin güzelliğinin ardında bu renkteki dikkat çekici gözlerinin yer aldığı hemen fark edilebilir.

Kehribar Göz Renginin Farkı Nedir?

Sıklıkla adı ela göz rengiyle karıştırılsa da ela göz renginden farklı olarak turuncu tonları, kahverengi veya yeşil renklerini içermeyen bu göz rengine sahip kişiler, ela gözlü kişiler gibi ışığa bağlı olarak bakışlarında değişiklik yaşamazlar. Farklı ışıklar altında rengi değişen ve kırmızı ya da altın rengi benekler gösterebilen ela gözlü kişilerin aksine, kehribar göz rengi sahibi kişilerin gözlerinde her daim altın tonlarının sabit ışıltısı görülebilir.

Işığın yetersiz olduğu bir ortamda bu göz rengine sahip kişilerin ayırt edilmesi oldukça kolayken, doğal ışık altında ela gözlü kişilerin irislerinin kehribara göre bir hayli farklı olduğu anında fark edilecektir. Kahverengi beneklerle yeşil beneklerin karışması sonucu oluşan ela renginin ışığın yeterli olduğu bir yerde diğer renklerle karıştırılması mümkün değilken, öte yandan ortak şekilde iki göz renginin de farklı tonlardaki beneklerden oluştuğunu söylemek mümkündür.

Dünya genelinde yalnızca her 100 kişiden 5’inde görülebilecek kadar nadir olan bu rengi artık siz de gördüğünüz an tanıyabilir, keskin ve dikkat çekici bakışların ardında artık kehribar rengi göz farkının olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Saç boyası lekesi nasıl geçer

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029