Ketojenik Diyet Nedir?

2 62

Ketojenik Diyet önce çocuk sağlığını geliştirmek, hatta spesifik olarak refrakter epilepsiyi tedavi etmek amacıyla kullanılan ancak sonrasında içeriği nedeniyle herkesin dikkatini çeken bir beslenme olarak, halka arasında keto olarak da bilinmektedir. Düşük karbonhidratlı besinleri baz alan bu diyetin Alzheimer’dan epilepsiye, diyabetten kansere pek çok hastalığa iyi geldiği biliniyor. Diyet Yemekleri ile sizlere açıklamaya çalışacağımız bu diyeti bir diyetisyene başvurarak siz de keyifle uygulayabilir ve etkilerini görebilirsiniz.

Ketojenik Diyet Türleri ve Uygulanışları

Ketojonik Diyet Nedir sorusunun yanıtı temelde karbonhidrat alımını minimuma indirmeye dayansa da durum türe göre değişmektedir. Genel olarak ketoz adı verilen bir durum gelişir ve bu metabolik durum karşısında vücut enerjisini yağlardan karşılamaya başlayarak daha verimli hale gelir.

Karaciğerde daha sonra enerji ihtiyacını karşılamak üzere ketonlara dönüştürülen yağ hem kan şekeri hem insülin değerlerinde ciddi bir düşüşe neden olabilmektedir.

Farklı türler arasında en yaygınları;

  • Standart (SKD)
  • Yüksek Proteinli
  • Döngüsel
  • Hedefe Yönelik

olarak kategorize edilmektedir.

Ketojonik Diyet listesi Haftalık şekilde oluşturulurken döngüsel veya hedefli diyetlerde gelişmiş ve detaylı yöntemler kullanılmakta, bu türler daha çok sporcuların tercihi olmaktadır. Standart versiyonda ise çok düşük miktarda karbonhidrat, orta miktarda protein ve yoğun yağlı bir beslenme programı uygulanır. Yüksek proteinli versiyonda Diyet Listesi klasik versiyona kıyasla daha çok protein içermektedir.

Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

Diyet epilepsi başta olmak üzere özellikle çocukları etkileyen pek çok nörolojik hastalığa karşı tedavi edici etkileri bulunan, böylece metabolik anlamda da oldukça faydalı denebilecek bir beslenmeyi kapsar. Kilo vermeye çalışan kişilere de son derece yardımcı olan bu diyetle birlikte Alzheimer gibi ciddi ve kronik hastalıkların semptomları azaltılabilmektedir.

Genel yağ düzeyine ek olarak HDL kolesterol seviyesini, kan basıncını ve şekeri düşüren pek çok Ketojonik Diyet Örneği böylece kalp sağlığını da önemli ölçüde korumaktadır. Kadın üreme sağlığına dahi katkıları bulunan beslenme yönteminin polikistik over sendromu üzerinde önemli iyileştirici etkiler sağladığı ve bunu insülin düzeyini kontrol ederek yarattığı bilinmektedir.

Siz de bir uzmana danışarak kendinize özgü şekilde listesini temin edebileceğiniz bu diyetle pek çok sistemik faydayı bir arada görebilir, fit bir fiziğe sahip olurken verimli ve daha sağlıklı bir bedenin tadını çıkarabilirsiniz.

2 Yorumlar
  1. […] İlginizi Çekebilir: Ketojenik Diyet Nedir? […]

  2. […] son derece hızlı ve kolay olan bu çay için zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtı yalnızca iki malzemeyle verilebilmektedir. Bir bardak veya fincan kaynar su […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029