Kıl Kurdu Nedir, Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Tedavi Edilir?

0 6

Kıl Kurdu Nedir? Daha çok okul çağındaki çocuklarda görülen kıl kurdu, yaygın bir bağırsak paraziti olarak bilinmektedir. Daha çok çocuklarda meydana gelse de yetişkinlerde kıl kurdu görülme olasılığı da vardır. Oldukça önemli rahatsızlıklardan biri olan kıl kurdunun teşhisi noktasında çeşitli yöntemler bulunmakta olup bu yöntemler dahilinde kıl kurdu teşhis edilerek tedavi aşamasına geçilmektedir.

Hayatta kalabilmek adına insan vücudunu kullanan kıl kurdu, hayvanlara geçmez. Kıl kurdu hastalığına yakalanan kişiler ve bu kişilerin yakınlarında bulunanların da tetkik edilmesi gerekmektedir. Bu noktada bireylerin, çocuklarda ve yetişkinlerde kıl kurdu nedir konusunda bilgi sahibi olması kritik öneme sahiptir. Peki ama kıl kurdu tam olarak nedir ve kıl kurdunun tedavi edilmesinde ön plana çıkan ve tercih sebebi olan yöntemler nelerdir?

Kıl Kurdu Nedir?

Kıl kurdu nedir sorusu, bu hastalıktan mustarip olmuş kişiler tarafından sorulan ve cevabı oldukça fazla merak edilen sorulardan biridir. Her bir hastalık, insanların kendilerini kötü hissetmesine neden olmakta ve bu sebeple, hastalıklarla ilgili derinlemesine bir şekilde bilgi sahibi olmak, bir hayli önemli olarak bilinmektedir. Her ne kadar bazı kimseler 3 saatte parazit nasıl dökülür vb. bilim dışı yöntemler ile ilgili araştırma yapsa da konunun tıbbi dünyadaki yerinin öğrenilmesi gerekir. Kıl kurdu aslında genellikle okul çağındaki çocuklarda görülen bağırsak parazitidir ve çeşitli şekillerde kendisini belli eder.

Minik parazit solucanlar nedeniyle meydana gelen kıl kurdu, yetişkinlik dönemlerinde 5 yahut 10 cm boya sahiptir ve renkleri ise beyaz ya da krem rengi olmaktadır. 6 hafta kadar yaşayabilen kıl kurtları, ipliksi bir görüntüye sahiptir. Kıl kurtlarının yumurtalarını çıplak gözle görmek mümkün değildir çünkü kıl kurdunun yumurtaları çok küçüktür. Pek çok kimse, bağırsak kurdu nasıl düşürülür sorusuna cevap bulsa da kıl kurdu için doktor kontrolüne ihtiyaç olduğunu belirtmek mümkündür.

Kıl Kurdu Neden Olur?

Parazitik solucanlarına ait yumurtaların, yutma ya da soluma ile yanlışlıkla yutulması, kıl kurdu hastalığının görülmesinin nedeni olarak bilinmektedir. Kıl kurdu yumurtalarının bulunduğu yiyeceklerin yenmesi, bu yumurtaların yer aldığı eşyalara dokunulup el yıkanmadan ağza sürülmesi vb. nedenler, kıl kurdu yumurtalarının bireyin vücuduna girmesine sebebiyet vermektedir. Kıl kurdu belirtileri ve neden olur sorusu kapsamında, kıl kurdu yumurtalarının yoğun bir şekilde bulunduğu nesne / yerleri genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Tuvaletler
 • Havlu
 • Yatak örtüsü
 • Kum havuzu
 • Okulda bulunan sıralar
 • Mutfak tezgahı
 • Oyuncaklar
 • Yiyecek kapları
 • Yiyecekler
 • Bardaklar
 • Banyoda yer alan yüzeyler

Yukarıdaki gibi sıralanabilen alan / nesnelerin her biri, kıl kurdu neden olur sorusuna cevap niteliğindedir. Bu alanlarda gerekli hijyen çalışmalarının yapılmaması, bireylerin kıl kurdu yumurtalarını vücutlarına almalarına neden olmaktadır. Bu nedenle umuma açık alanlarda gerekli temizlik çalışmalarının yapılması, kıl kurdundan korunabilmek adına bir hayli önemlidir. Bu bağlamda bireylerin, çocuklarda ve yetişkinlerde kıl kurdu nedir hakkında detaylı bilgi edinmesi ve bu bilgiler ışığında kıl kurdundan nasıl korunabileceklerini bilmeleri gerekmektedir.

Kıl Kurdu Belirtileri Neler?

Kıl kurdu, çeşitli semptomlar ile kendi belli ettiği için bireylerin kıl kurdu belirtileri  hakkında derinlemesine bir şekilde bilgi sahibi olarak kıl kurdunda görülen semptomların neler olduğunu öğrenmesi gerekmektedir. Çoğunlukla çocuklarda görülmekte olan bağırsak parazitinin tedavisi oldukça kolay olduğu için kıl kurdu belirtilerinden herhangi birine sahip olan bireylerin doktor kontrolüne gitmesi gerekir.

Kıl kurdunda ön plana çıkan semptomları, genel hatlarıyla aşağıdaki gibi sıralamak olanaklıdır:

 • Uykusuzluk
 • Rahatsızlık hissi
 • Huzursuz hissetme
 • Makatta ya da vajinal bölgede kaşıntı görülmesi
 • Aralıklı karın ağrısı
 • Mide bulantısı

Yukarıdaki belirtilerin her biri, kıl kurdu kapsamında en fazla görülen belirtiler olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuklarda görülen kıl kurdu, çocukların kendilerini huzursuz hissetmelerine neden olduğu için bu belirtilerden herhangi birinin görülmesi durumunda, kişinin doktor kontrolüne başvurması ve gerekli tedavi yöntemleri dahilinde tedavi olması kritik öneme sahiptir. Peki ama kıl kurdu zararları nelerdir ve kıl kurdu önlenebilir bir hastalık mıdır?


Kıl Kurdunun Zararları Neler?

Kıl kurdu zararlarının ne olduğu ve çocuklar ile yetişkinlerde ne gibi etkilere sahip olduğu, hastalık kapsamında oldukça önemli hususlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıl kurdu zararları ile ilgili araştırma yapan bireylerin bir kısmı, kıl kurdu nasıl düşürülür vazelin vb. şekilde bilimsel metotların dışında kalan yöntemlerle ilgili bilgi sahibi öğrenmeye çalışmaktadır. Fakat tekrar hatırlatmak gerekirse eğer, bireylerin kıl kurdu belirtilerinden bir ya da birkaçını görmeleri durumunda doktora gitmesi çok önemlidir.

Kıl kurdu zararları ile ilgili, tipik kıl kurtlarının bireye ciddi enfeksiyonel zararlar vermediğini ifade etmek gerekmektedir. Fakat çok nadir hallerde, kıl kurtlarının ağır istilaları ile birlikte kadın üreme organlarında enfeksiyonlar oluşabilir. İlgili parazit vücuda girdikten sonra analdan sonra vajinaya, ardından uterus, fallop tüpleri ve pelvik organlarının çevresine gidebilmekte ve bu şekilde kendini belli edebilmektedir. Kıl kurdu zararları neler sorusu kapsamında bireylerin dikkatli olmaları ve temizliklerine önem vermeleri gerekmektedir.

Kıl kurtları uterus iç zarının iltihabı ve vajina iltihabı vb. durumlara nadiren de olsa yol açabilmektedir. Bir pinworm iltihabının yol açtığı komplikasyonlar da genel olarak aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır:

 • Kilo kaybı
 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Cilt enfeksiyonu
 • Apandisit
 • Karın boşluğu ile üreme organlarında enfeksiyon oluşması

Bu ve buna benzer komplikasyonlar, pinworm iltihabı sonucunda meydana gelebilmektedir.

Kıl Kurdu Önlenebilir mi?

Kıl kurdu önlenebilir mi sorusu, bu hastalıktan korunmanın yollarını arayan kişilerin merak ettikleri hususlardan biridir. Hatta bazı bireyler, kil kurdu sirke ile giderilir mi sorusunun cevabını araştırmaktadır. Fakat daha önce de ifade edildiği üzere bu konuda bir hekimden destek almak çok daha doğru olacaktır.

Merak konusu olan kıl kurdu  ilacı ve nasıl geçer evde sorusu kapsamında, evde kıl kurdunu önlemenin yöntemleri genel olarak şu şekildedir:

 • Günlük olarak çarşaflarınızı ve çamaşırlarınızı değiştiriniz.
 • Sabahları anal bölge temizliğini yapınız.
 • Çocukların bakımını doğru bir şekilde ve eksiksiz olarak yapınız.
 • Ellerinizi sık sık yıkayınız.
 • Anal bölgenizi kaşımaktan uzak durunuz.
 • Çamaşırlarınızı sıcak suda ve tam olarak temizlenene kadar yıkayınız.

Bu ve buna benzer hususlar, kıl kurdu nasıl önlenir sorusu kapsamında verilebilecek cevaplar olarak bilinmektedir.

Kıl Kurdu Tedavisi

Kıl kurdu tedavisinin enfeksiyonu önlemeye yönelik olduğu bilinen bir gerçekliktir. Bu kapsamda hekim, gerekli teşhisi yaptıktan sonra ilaç ve 6 haftalık sıkı hijyen takvimi önermektedir. Basur ve kıl kurdu nedir arasındaki ilişkiyi öğrenmek isteyen kişilerin, hekime bu yönde soru sormaları gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029