Koltuk Silme Nasıl Yapılmalıdır?

0 5

Koltuk Silme Nasıl Yapılmalıdır? Koltuk, gündelik hayatta en fazla kullanılan mobilyalardan biri olarak bilinmekte ve bu nedenle çeşitli nedenlerden ötürü sık sık kirlenmektedir. Birçok insanın ilgisini çeken koltuk temizleme fikirleri, koltukta bulunan her türden lekenin profesyonel bir şekilde çıkarılmasını olanaklı hale getirmekte olduğu için etkili koltuk temizleme yöntemlerinin bilinmesi gerekmektedir. Peki ama ön plana çıkan koltuk temizleme yöntemleri hangileridir ve bu yöntemler, hangi işlem basamakları dahilinde uygulanır?

Koltuk Temizleme Fikirleri

Koltuklarda bulunan farklı lekeler, bazı durumlarda bu konuda profesyonel olan kişiler tarafından çıkarılmaktadır. Fakat birçok insan, elde koltuk silme bezi nasıl olur sorusu üzerinden detaylı araştırma yaparak koltukların hangi yöntemler dahilinde evde temizlenebileceklerini öğrenmektedir. Evde koltuklarını efektif bir şekilde temizlemek isteyen kişiler, aşağıdaki gibi sıralanabilen yöntemlerden herhangi birini kullanabilir:

  • Sprey ve deterjan
  • Arap sabunu
  • Karbonatlı su
  • Bulaşık tableti
  • Sirkeli su
  • Soda
  • Beyaz sabun

Her bir yöntem, etkili ve profesyonel bir şekilde koltuklarında bulunan lekeleri silmek isteyen kişiler tarafından tercih edilebilir koltuk silme için yöntemler olarak bilinmektedir. Bu nedenle bu yöntemlerim detaylı bir şekilde incelenmesi bir hayli önemlidir.

1. Arap Sabunu ile Koltuk Temizleme

Arap sabunu, elde koltuk silme aparatı ve nasıl silinir kapsamında yer alan en etkili yöntemlerden biridir. Arap sabununu sıcak bir suda beklettikten sonra bir bezi arap sabununa batırın ve koltuğun lekeli alanlarında bu bez ile ovma işlemi gerçekleştirin. Bu şekilde bir süre sonra koltuktaki lekenin çıkmış olduğunu fark edeceksiniz.

2. Koltuk Temizleme Sprey ve Deterjanı

Koltuk temizleme sprey ve deterjanı, koltuktaki bulunan inatçı lekelerin efektif bir şekilde temizlenebilmesi adına en etkili yöntemlerden bir diğeri olarak bilinmektedir. Bulaşık tabletiyle koltuk silme fikirleri kapsamında yer alan sprey ve deterjanları kullanılarak koltuk temizleme işlemleri yapılabilir. Lekeli alana bir miktar sprey ya da deterjanı koyabilir ve lekenin gitmesini bekleyebilirsiniz. Bu sayede kısa sürede koltukta bulunan inatçı lekeler giderilebilmekte ve ilgili kısım temiz bir bez yardımı ile durulanabilmektedir.

3. Karbonatlı Su ile Koltuk Temizleme

Bir diğer yöntem olarak ön plana çıkan koltuk silme suyu, karbonatın leke çıkarıcı gücünden faydalanmak isteyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Bu yöntemi kullanmak için ilk etapta 1-2 bardak  su alın ve içerisine bir miktar karbonat ekleyin. Ardından 5 çorba kaşığı sirkeyi karışım içerisine ekleyin. Bu karışımı spreyli bir şişe içerisine koyarak iyice sallayın ve karışımın bu şekilde harmanlanmasını sağlayın. Lekeli kısım üzerinde bulunan tozları süpürge yardımı ile temizleyin ve ardından karbonatlı su karışımını lekeli alana püskürterek temizlik işlemlerini gerçekleştirin.

4. Sirkeli Su ile Koltuk Temizleme

Koltuk silme yöntemlerinden bir diğeri de sirke ile koltuk silme olarak adlandırılmakta ve kolay bir yöntem olduğu için pek çok insan tarafından tercih edilmektedir. Bir miktar sirkeyi belirli miktardaki sıcak suyun içerisine ekleyin ve koltukta bulunan lekeli kısma bu karışımı sürün. Bir süre bekledikten sonra koltuktaki inatçı lekelerin gittiğini ve koltuğun tertemiz olacağını fark edeceksiniz. Fakat bu işlem sonrasında evi bir süre havalandırmayı ihmal etmeyin. Çünkü sirkenin ağır bir kokusu vardır ve bu koku, evin sirke kokusu ile dolmasına neden olmaktadır.

  1. Bulaşık Tableti ile Koltuk Temizleme

Bulaşık tableti, koltukta bulunan kahve, çay vb. inatçı lekelerin çıkmasını sağlayan yöntemlerden bir diğeri olarak bilinmekte ve temizlik dünyasında bu yöntem, ayrıcalıklı bir konuma sahip olmaktadır. Bulaşık tabletiyle koltuk silme, koltukların kısa sürede ve oldukça etkili bir şekilde silinmesini olanaklı hale getirmektedir. Bu yöntem dahilinde bir kova sıcak su içerisine bir bulaşık tabletini koyun ve tabletin erimesini bekleyin.

Bulaşık deterjanın erimesi sonrasında bu karışımı lekenin bulunduğu alana az bir miktar olacak şekilde sürün. Yumuşak bir sünger ile ara sıra lekeli alanı, alandaki suyu çekmeden silebilirsiniz. Bu yöntem ile birlikte koltukta bulunan ve sizi zorlayan lekenin oldukça kısa sürede temizlenmiş olduğunu fark edeceksiniz.

  1. Soda ile Koltuk Temizleme

Soda, sahip olduğu kimyasal yapısı ile lekelerin çıkmasında kullanılan etkili yöntemlerden biridir. Soda ile basit koltuk lekelerini, herhangi bir zahmete gerek kalmadan temizleyebilirsiniz.

  1. Beyaz Sabun ile Koltuk Temizleme

Beyaz sabun, koltuk yıkama fikirleri kapsamında bulunan bir diğer yöntem olarak ön plana çıkmaktadır. Bir sünger ya da yumuşak beze sürdüğünüz beyaz sabunu, lekeli alana doğrudan uygulayabilir ve bir süre bekledikten sonra ilgili kısmı temiz bir bez yardımı ile durulayabilirsiniz. Bu yöntem, klasikleşmiş koltuk temizleme yöntemlerinden biri olarak oldukça uzun zamandır kullanılmaktadır.

Koltuk temizleme noktasında pek çok insan kadife koltuk neyle silinir sorusu üzerinden araştırma yapmaktadır. Bu araştırma yalnızca kadife koltuk özelinde yapılmamakta, bunun yanı sıra birçok kişi, tay tüyü koltuk nasıl silinir konusunda da bilgi sahibi olmak istemektedir. Bunun nedeni koltuk yüzeylerinde farklılıkların yöntemlerde de farklılıklar meydana gelmesine neden olmasıdır. Koltuk temizliğini yapmadan önce koltuk kumaşınızın ne olduğunu belirlemeli ve ardından ilgili yöntemi seçmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029