Küçük Oda Dekorasyonu Püf Noktaları Nelerdir?

Küçük Yatak Oda Dekorasyonu

0 61

Küçük oda dekorasyonu püf noktaları ile dizayn tavsiyelerimizi sizlerle paylaşacağız.  Küçük oda dekorasyonu sırasında, oda çok fazla eşya alamayacağı gibi beklentinizi karşılamayabilir. Bu devrede püf noktalara uyulduğunda ortaya müthiş bir görüntü çıkabilir. Bunun için doğru dekorasyon önemlidir.

Yazımızda özellikle küçük odalarda az ve öz eşya ile dekoru anlatacağız. Sizlerle paylaştığımız püf noktalar küçük gibi görünse de uygulandığındaki fark gayet hoştur.

Küçük Yatak Oda Dekorasyonu

Küçük oda dekorasyonu yaparken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Büyük şehirlerdeki ev fiyatları arttığı için geniş ve çok odalı bir eve sahip olmak oldukça zorlaştı. Bu durumda küçük odalara sahip olan ev sahipleri, odalarını nasıl döşeyecekleri konusunda endişeliler. Ama mühim olan tarzınızı odaya yansıtmaktır. Çok küçük bir odanın doğru dekoru büyük odanın dekoruna göre çok daha iyi olabilir.

Küçük oda dekorasyonu püf noktaları İlk tavsiyemiz tüm boş alanlarınızı kullanmaya çalışmaktır. Tabi nefes alacak ve adım atacak yeri de bırakmalısınız. Eşyalarınızı odanızın şekline ve genişliğine göre seçmelisiniz. Yatağınız, komodininiz ve gardırobunuzu seçerken odanıza uygun bir model seçtiğinizden emin olun. Çok büyük ve yer kaplayacak eşyalardan kaçının.

Küçük odada dekorasyon yaparken zevkli parçalar seçmelisiniz. Odanız küçük olduğu için eşyalar kendisini gösterecektir. Kendini gösteren eşyaların zevkli parçalar olması, evinize hava katar. Oturma odası için koltuk seçiminizi L koltuktan yana kullanabilirsiniz. Böylece hem daha az yer kaplanır ve iş de görülür. L koltuğun ortasına isterseniz sehpa yerleştirebilirsiniz. Ayrıca küçük banyolar için dekorasyon fikirleri ile banyolarınızı dekore edebilirsiniz.

Küçük Oda Dekorasyonu Püf Noktaları
küçük oda dekorasyonu püf noktaları

Televizyon ünitesi duvara yakın bir şekilde yerleştirilerek, ekstra yer bırakılabilir. Küçük oda dekorasyonu püf noktaları dikkatlice uygulanırsa, gayet hoş bir odaya sahip olursunuz. Odalara öncelikle temel gerekli olan eşyalar döşenmelidir. Gerekli eşyalar döşendikten sonra evinizin kullanımını arttıracak küçük yan eşya seçimleri uygun olur.

Küçük Genç Oda Dekorasyonu

Oturma odanızdaki temel koltuk, televizyon ünitesi gibi eşyaları bitirin. Bu eksikler giderildikten sonra koltuğun yanında yer varsa ve göze batmayacaksa zigon sehpa kullanılabilir. Sehpanın üzerine dekor eşyaları konularak görüntü kalitesi arttırılabilir. Tabi bu yerleştirmeler tamamen sizin zevkinize göre yapılmalı. Eğer genç odası için kullanılacaksa az ve öz eşyalar yerinde olacaktır.

Küçük oda dekorasyon için yatak, çalışma masası, komodin ve gardırop öncelikle döşenmelidir. Bu parçaların hepsi birbiriyle uyumlu ve zevkinizi yansıtacak biçimde olmalıdır. Bu eşyaların yanı sıra küçük detaylara sahip eşyaları da kullanabilirsiniz. Genç odası olduğu için duvarlara led ışık kurabilir, dilerseniz altına küçük resimlerden asabilirsiniz.

Küçük oda dekorasyonu püf noktaları hususlarını anlatmaktayız. Bir diğer tavsiyemiz ise, küçük bir oturma odasında veya yatak odasında duvara dayalı rafların olmasıdır. Duvara dayalı olan raflar büfe yerine geçer. Hem yer kaplamaz, hem de çok hoş bir görüntü oluşturur. Dekoratif ürünleriniz ile evinizin dar veya küçük odalara sahip olmasını geri plana bırakabilirsiniz.

2 Kişilik Küçük Oda Dekorasyonu

Küçük bir odada iki kişi yaşayacaksa yerinizi çok alternatif bir şekilde kullanmalısınız. Yatakları ranza olarak seçebilirsiniz. Düz ranza yerine farklı stillerde az yer kaplayan modeller de bulunur. Bu modellerden seçerek odanızda farklı ve hoş bir görüntü oluşturabilirsiniz. Küçük oda dekorasyon fikirleri iki kişilik odalar için böyledir.

Küçük iki kişilik odalarda kullanacağınız çalışma masası bir tane olmalıdır. Küçük oda dekorasyon püf noktaları bu şekildedir. Eğer iki masa kullanırsanız yeriniz gardıroba bile kalmayabilir. Ama bu çalışma masasını büyük seçerek iki sandalye koyabilirsiniz.

Küçük oda dekorasyonu püf noktaları
küçük oda dekorasyonu püf noktaları

Gardırobu da biraz daha büyük seçerek iki bölmeli tercih etmelisiniz. Her bölmeyi bir kişi kullandığı takdir de sorun çıkmayacaktır. Tüm bunlar yer kaplayacağından dekoratif eşyaları duvar raflarına dizebilirsiniz.

Küçük Oda Nasıl Büyük Gösterilir?

Küçük odanızı büyük göstermek için seçeceğiniz renkler önem taşır. Açık renkler odayı her zaman daha geniş gösterir. Özellikle beyaz mobilyalar, odanın hem şıklığını hem de geniş görünümünü sağlar. Duvarlarda gömme işlemini uygulayabilirsiniz. Gömme dolap, gömme raf kullanımı her zaman daha kullanışlı olur.

Odalarda uzun aynalar kullanılarak geniş görüntü oluşur. Duvarların dışında zeminlerin de açık renk seçilmesi fayda sağlar. Tüm bu tavsiyelerin dışında ışıklandırma da önemlidir. Işıklandırmanız iyi olursa koyu renkleri dahi tercih edebilirsiniz. Küçük oda dekorasyonu püf noktaları tüm detayları bu şekildedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.