Nişanlık Nedir?

1 16

Her insan sevdiği ile beraber bir yola baş koymak ister. Aralarında geçen sevgi ilişkisini bir adım öteye taşımak isteyen insanlar bunları belirli bir düzen içinde yavaş yavaş yaparlar. Sevgili olduktan sonraki adımı sözlenmek olan çiftler daha sonra nişanlanırlar. Peki, nişanlık nedir? Birbiriyle geçirecekleri hayata adım atmak için nişanlanan çiftler, birbirlerine yüzük takarlar..

Nişanlık nedir sorusu bu şekilde açıklanabilir. Evlenmeye karar veren ve birbirlerinden bu konuda vaad bekleyen çiftlerin nişanlanması hemen hemen bütün toplumlarda olur. Karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan nişanlık ilişkisi genellikle evlilik ile sonuçlanır. Nişanlık hazırlıkları birçok insan için heyecan verici ve yorucu bir süreçtir. Ama sonunda mutluluk olduğunu bilen çiftler bunun üstesinden başarı ile gelirler. Nişanı evde yapmak isteyen insanlar için evde nişan organizasyonu çok önemli bir yere sahiptir. Bu etkinlik öncesinde nişan hazırlıkları listesi yapan çiftler her durumu göz önünde bulundurmalıdır.

İÇERİKLER

Nişanlık Modelleri

Düğün yapılmadan önce bir insanın yaşayacağı en önemli etkinliklerden birisi nişandır. Nişan yapmanın günümüz toplumunda fazlaca yeri ve önemi vardır. Nişanını tıpkı düğünmüşçesine yapmak isteyen çiftler için nişanlık modelleri önemli bir rol sahibidir. Seçilecek nişanlık modelleri kişiyi özel hissettirmeli ve güven vermelidir. Erkekler için nişanlık modelleri sadece takım elbiseler için sınırlı olsa da kadınlar için resmen bir dünya dolusu nişanlık modelleri mevcuttur. Bu kadar fazla güzel çeşit arasından en iyisini seçmek kadınlar için zor olsa da, sonucunda nişan olduğu için mutludurlar. Sözden sonra yapılan nişan merasimi için elbisenin sade olmasına gerek yoktur. Nişanlık modellerinden en çok tercih edilen birkaçı şöyledir;

  • Uzun Abiyeler
  • Kısa Abiyeler
  • Balık Elbise Modelleri
  • Kabarık Nişan Elbiseleri

Nişanda giyilen elbise kişinin kendini en iyi şekilde yansıtabilmelidir. Uzun abiyeler genel olarak uzun boylu insanlar tarafından sıkça tercih edilmektedir. Aynı zamanda yıllardır modası geçmeyen pudra pembe elbiseler de hala uzun abiyeler için en uygun renklerden birisidir. Sıra kısa elbiselere geldiğinde insanların aklında birçok soru oluşur. Kimine göre nişanda asla kısa abiyeler giyilmez kimine göre ise sadece kısa abiyeler tercih edilmelidir. Kısa abiyeleri giymeye karar veren insanlar genel olarak hafif kabarık elbiseleri tercih eder. Daha şaşalı bir görüntü için üzerinde taşlar olmasına önem gösteren insanlar kısa abiyeler içerisinde rahat ise geriye endişe edilecek bir şey kalmaz.

Balık nişanlık modelleri yıllardır modadır ve asla tercih edilmeyi bırakmamıştır. Çünkü her zaman için neredeyse her vücut tipine uyabilen balık elbiseler seçmesi en basit modellerden birisidir. Balık elbiselerin renkleri olarak genelde bordo tonları tercih edilir. Kabarık nişan elbiseleri ise bir diğer önemli nişanlık modellerinden birisidir. Kabarık nişan elbiseleri eskilerden beri giyilmekte olup günümüzde hala aynı değeri taşımaktadır. Duruşu, görünüşü ve alımlı olmasından dolayı nişanlanan insanların aklına gelen ilk fikirlerden birisi olan kabarık nişan elbiseleri hemen hemen herkesin gözdesidir.

Nişanlık Fiyatları

Nişanlıkların fiyatları nişanlıkların kalitesine, süslemesine ve boyutuna göre değişmektedir. Uzun abiyelerin fiyatları genel olarak 3.000 – 6.000 Türk lirası arasında değişmekte olup alınan yer ve şehire göre de değişiklik göstermektedir.  En çok tercih edilen nişanlık modellerinden birisi olan balık elbiseler ise tıpkı uzun abiye fiyatları gibi 3.000 Türk lirasından başlayarak satışa sunulur. Elbisenin kalitesine ve kumaşına göre değişecek fiyatlar ortalama 4.000 Türk lirasıdır. Dökümlü prenses modeli elbiselerin fiyatları ise en az 5.000 Türk lirası ile başlamaktadır. Alınacak yerdeki fiyat farkı ele alındığında ise kısa abiyeler 1.000 Türk lirası veya daha düşük bir fiyata bulunabilir. Her nişanlık için daha ucuz abiyeler bulunabilecek olsa da en iyilerini isteyen çiftler için fiyatlar bu şekildedir. Erkekler için nişanlık fiyatlarına gelindiğinde ise erkeklerin kadınlara oranla nişanlıklarının daha ekonomik olduğu söylenebilir. Ortalama bir erkek nişanlık için alacağı slim fit takım elbiseye 500 – 2.000 Türk lirası arasında bir fiyata sahip olabilir.

Evde Nişan Organizasyonu

Evde nişan organizasyonu yapmak çiftler için çok heyecan verici bir etkinliktir. Nişana çağırılacak kişi sayısı evin genişliği ile doğru orantılı olmalıdır. Kız isteme konuşması, ardından içilen kahve ve yüzük takma merasimi ile evde yapılan nişan organizasyonunun ortalama 2-3 saat sürmesi beklenir. Evde yapılan nişan organizasyonu için elbise seçimi de çok önemlidir. Süslü, taşlı ve kabarık elbiseleri nişan salonunda giymek yerine evde giymek biraz abartı kaçacaktır. Bu yüzden evde yapılan nişan organizasyonunda daha sade kıyafetler seçilmelidir.

Evdeki dar alanın hareketleri kısıtlamasından dolayı genelde ev nişanlarında kısa elbiseler tercih edilmektedir. Elbisenin değişmesi gibi, ayakkabı için de bir değişiklik olmalıdır. Tüm gün evde olup sürekli hareket halinde olacağınız ele alındığında, kalın topuklu ayakkabı giymek daha mantıklıdır. Evdeki ikramlar nelerdir konusuna gelindiğinde ise nişan kurabiyelerin, pasta ve cupcake’ler gibi büyük bir öneme sahip olduğu söylenebilir. Bu ikramların evde hazırlanacağı gibi catering firmalardan da sipariş edilebilir.

1 yorum
  1. […] Kına geceleri dendiği zaman akla ilk gelen giysiler olan kaftan ve bindallı modelleri hayatınızda bir kere yaşayacağınız bu unutulmaz ve son derece önemli gecede kusursuz görünmenizde en etkili araçtır. Özellikle kaftan modelleri gösterişli ve dikkat çekici görünerek gelin olmanın verdiği tarzı tam olarak yansıtmada en büyük yardımcınız olmakta, elbette böylesi bir gecede doğru parçaları tercih etmek için ihtiyacınız olan tüm öneriler de sizin için bu önemli dosyamızda açıklanmaktadır. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029