Ortostatik Hipotansiyon Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

0 2

Ortostatik Hipotansiyon, ya da bir diğer adıyla ayağa kalkınca düşen şeker hastalığı temel anlamda tanısı koyulan bir hastalık değil, bir bulgudur. Dolayısıyla söz konusu bulguların tespit edilmesi başkaca hastalıkların ya da sağlık sorunlarının sonuçlarından biri olabilir. Ortostatik Hipotansiyon nedenleri arasında birçok farklı durum bulunduğu gibi günümüzde tedavi altına alınmasındaki en etkili yöntem ise gerekli önlemlerin alınarak, bu tarz bulguların ya da komplikasyonların ortaya çıkmasının engellenmesidir.

Dolayısıyla Ortostatik Hipotansiyon tedavisi kapsamında bazı temel dinamiklere yeteri kadar dikkat etmek bu tarz komplikasyonların ortaya çıkması halinde yaşanabilecek sorunları minimal düzeye indirmekle eş değerdir. Aynı zamanda söz konusu önleyici tedbirlerin alınması ve sorunların ortaya çıkmasının engellenmesi en genel anlamıyla sağlıklı ve kaliteli bir yaşam tarzının benimsenmesi olarak da kabul edilir.

Ortostatik Hipotansiyon kapsamında genellikle bulgu şeklinde olan bu sağlık sorunun ne olduğunu anlamak için ortostatik kavramının ne olduğunun ve ne anlama geldiğinin anlaşılması gerekir. Hipotansiyon tahmin edileceği üzere tansiyon ve dolayısıyla kan şekeriyle ilgilidir ve burada en kritik kavram belirtilmiş olduğu gibi ortostatik kavramıdır. Bu bağlamda ortostatik nedir? sorusuna yanıt aranmalı ve bulgu olarak ortaya çıkan bu sağlık sorunun neden kaynaklandığı en efektif şekilde değerlendirilmelidir.

Ortostatik Nedir?

Ortostatik hipotansiyon nedir? merak edenler için ortostatik; genel olarak ayakta duymayla ilgili olan tüm durumların anlatılabilmesi ve terminolojik olarak aktarılabilmesi amacıyla kullanılan bir kavramdır. Bu bağlamda Ortostatik Hipotansiyon sorunu da ayakta duymaya bağlı olarak ortaya çıkan tansiyon problemine denmektedir. Belirtilmiş olduğu gibi  tam anlamıyla bir hastalık değildir.

Çoğunlukla bulgu olarak kabul edilen bu problem, vücudun genel işleyişinde son derece kritik bir işleve sahip olan metabolizmanın sağlıklı bir biçimde çalışmaması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Kısaca Ortostatik Hipotansiyon sorunun anlamının ne olduğunu aktarmak gerekirse; otururken ya da uzanma pozisyonundayken aniden ayağa kalkınması sonucunda yaşanan ani baş dönmesidir.

Her ne kadar tanımdan hareketle Ortostatik Hipotansiyon olarak bilinen tansiyon neden düşer aniden ayağa kalkmak ya da ani bir hareket yaparak ayakta bulunmak gibi görünüyor olsa da bulgu biçiminde olan bu sorunun çok daha ciddi başkaca sağlık sorunlarının habercisi olabileceği de belirtilmelidir. Dolayısıyla kronik olarak süregelen ve sürekli olarak gözlemlenen Ortostatik Hipotansiyon sorunlarının ortaya çıkması halinde uzman hekimlere başvurulması ve tanı sürecinin işlemesi tavsiye edilir.

Ortostatik Hipotansiyon Nedenleri

Düşük tansiyon nedenleri belirtilmiş olduğu gibi ani bir biçimde ayağa kalma eyleminin gerçekleşmesi üzerinedir. Ayağa kalkma eyleminin kendisi bu sorunun ortaya çıkmasına neden olan temel durum olsa da söz konusu eylem tek başına belirleyici değildir. Ayağa kalkma eyleminde aniden baş dönmesi ya da benzeri bir sorunun ortaya çıkmasını tetikleyebilecek birden fazla durum bulunmaktadır ve söz konusu durumlar ciddi sağlık sorunlarının belirtileri arasında da bulunabilir.

Bu bağlamda Ortostatik Hipotansiyon nedenleri arasında ön plana çıkan ve çoğunlukla aniden ayağa kalkıldığında yaşanan baş dönmesi sorunlarının sebebi olan durumlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Kan damarında yoğun sıvı kaybı yaşanması
 • Sıvı tüketiminin az olması
 • Yoğun sıcak ya da benzeri basık durumların oluşması
 • Kan kaybı gibi durumlar
 • Çoğunluğu antidepresan grubunda yer alan bazı ilaçlar
 • Yoğun biçimde yapılan egzersizler veya vücudun aşırı yorulması

Bunlar ve benzeri gibi durumlar Ortostatik Hipotansiyon nedenleri arasında açık bir biçimde ön plana çıkan temel sebeplerdir.

Ortostatik Hipotansiyon Testi

Günümüzde tanı, teşhis ve tedavi aşamasında tıbbi teknolojik imkanlar son derece ileri boyutlara kadar taşınmıştır. Dolayısıyla pek çok hastalığı ya da sağlık sorunun tespit etmek, teşhisini koymak ve tedavi sürecini yönetmek adına kullanılabilecek metotlar son derece fazladır. Ortostatik Hipotansiyon gibi bulgu temelli sağlık sorunlarının ise bazı basit testlerle gözlemlenmesi mümkündür. Ortostatik Hipotansiyon testi olarak bilinen bazı testler de bu kapsamda günümüzde kullanılmaktadır.

Ortostatik Hipotansiyon testi olarak bilinen ve bir diğer ismi “tilt table” testi olan yöntem, bulgunun ortaya çıktığı düşünülen hastanın dik bir yatakta test edilmesi üzerine gerçekleştirilmektedir. Hastanın dik ve yatay pozisyonlarda nabzı ve tansiyonu ölçülerek gerçekleştirilen bu testte temel amaç ayaktayken ve yatar pozisyondayken ortaya çıkan tansiyon farkının gözlemlenmesidir. Yüksek düzeyde farkın oluşması halinde Ortostatik Hipotansiyon bulgusu tespit edilebilir.

Ortostatik Hipotansiyon Önlemek

Title Tablet testi aracılığıyla Ortostatik Hipotansiyon bulgusu gözlemlenmiş olsa da söz konusu durumun bir hastalık olmadığı ve tamamen bir bulgu olarak değerlendirilmesi gerektiği akıldan çıkarılmamalıdır. Metabolizma temelli tüm sağlık sorunlarının tedavi edilmesinden dada etkili olan yöntem önlem alınmasıdır. Bu bağlamda Ortostatik Hipotansiyon önlemek, tedavi olmaktan çok daha verimli bir mücadele yöntemidir.

Ortostatik Hipotansiyon önlemek adına temel anlamda kullanılabilecek yöntemler ve dikkat edilmesi gereken temel durumlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Yüksek miktarda sıvı tüketimi gerçekleştirilmelidir ve buna bağlı vücudun nem oranı arttırılmalıdır.
 • İstifra ya da ishal gibi durumlarda kaybedilen sıvı vücuda anında alınmalıdır.
 • Alkol kullanımından olabildiğince uzak durulmalıdır.
 • Sıcak, yoğun, nemli ve basık havalarda yoğun aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • Ani kalkma eylemlerinde yavaş hareketler benimsenmeli veya bazı durumlarda dinlenerek kalkılmalıdır.

Tüm bun yöntemlerin dışın daha şiddetli ve rutin gözlemlenen ani baş dönmeleri durumlarında Ortostatik Hipotansiyon tedavisi kapsamında ilaç/ilaçlar kullanılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029