Pastel Renkler Nasıl Giyilir ve Kombinlenir 2021?

0 37

Pastel Renkler ışık değerine bağlı olarak sayısız denebilecek kadar çok çeşide sahip olan renkler içerisinde özellikle düşük doygunluk ve parlaklık değerine sahip olmasıyla görünüme gençlik, zarafet ve tazelik kazandıran pastel renkler birçok kişinin favorileri arasında yer almayı başarmıştır. Siz de pastel renkler nasıl giyilir merak ediyorsanız tüm enerjinizi ve havanızı tazeleyecek olan bu özel renklere ilişkin önerilerimizi mutlaka değerlendirmelisiniz.

Pastel Renk Çeşitleri Nelerdir?

Donuk ve mat renkler olarak da ifade edebileceğimiz pastel tonlarının pek çok kişi tarafından tercih edilmesi, bu renklerin canlılığı ile bilinen pembe, mavi veya yeşil gibi ana renklerin daha yumuşatılmış ve daha kolay kombinlenebilir bir hal almış olmalarından ileri gelir. Her rengin pastel olarak nitelendirilebilecek tonlarını bulmak elbette mümkün olmayabilir, ancak yavruağzı, lila, mavi, sarı gibi renklerin yoğunluğu ve doygunluğu azaltılmış yani pastel tonlarına rastlamak çok daha kolaydır.

Pastel renkler nelerdir sorusuna örnek oluştururken moda dünyası tarafından vitrinlerde ve podyumlarda kendilerine en çok yer verilen tonlarını şu şekilde örneklendirebiliriz:

  • Yosun yeşili
  • Leylak rengi
  • Bebek mavisi
  • Limon sarısı
  • Krem rengi
  • Şeftali rengi
  • Gül rengi
  • Toz pembe
  • Çay yeşili

Pastel Renkler Nasıl Giyilir?

Pastel renklerinden kendiliğinden açık ve silik bir yapıda olması, herhangi bir koyu ve parlak renkle eşleştikleri takdirde arka planda kalarak kaybolmalarına neden olur. Bu nedenle pastel renk kombinleri yapılacağı takdirde kombinde kullanılacak olan diğer renklere ekstra dikkat etmek gerekmekte, yanlış seçimler tek rengin dominant olarak pastel tonların sevdiğimiz görüntüsünü gölgede bırakabilmektedir.

Üzerinizde taşımayı istediğiniz pastel renkler hangileri belirledikten sonra kombin için kahve, krem veya gri gibi dengeleyici renkleri tercih ederek kombininizi oluşturabilirsiniz. Nadiren siyahlarla birlikte görsek de eğer kendilerinden daha koyu bir renkle kullanılacaklarsa daha geniş yüzeyli giysiler olarak kullanılmalarını önereceğimiz bu renkleri, özellikle beyaz ayakkabı ve çantalarla birlikte kullanmayı düşünebilirsiniz.

Krem, beyaz, fildişi gibi nötr renklerle birlikte kombinlenmesini önerdiğimiz bu renkler ayrıca sezonun öne çıkan renklerin olmasının yanında her kadına da yakışmasıyla bildiğimiz somon rengi, camel rengi gibi yumuşak tonlarla da bir hayli uyumlu ve kaliteli görünmektedir. Bu nedenle odak noktası pastel renkler olan parçaları seçmeniz halinde ayakkabı ve çantalarda bahsedilen soft renklerden veya dengeleyici nötr zemin tonlarından faydalanabilirsiniz.

 

Pastel Renkler Kimlere Yakışır?

Pastel renklerden faydalanarak oluşturduğunuz kombinlerin üzerinizde bütünleşmiş, uyumlu ve size yakışır şekilde görünmesi bazı kombin önerilerini uygulamanızı gerekli kılar. Öncelikle bu gibi renklerin genel yargının aksine beyaz veya soluk ten rengine sahip olanlar yerine bronz ten rengi üzerinde daha başarılı şekilde durduğunu bilmenizde de fayda var.

Tarz olarak hem sportif hem resmi kullanıma uygun olan bu renkler, şifon, ipek ve saten gibi kumaşlar üzerinde kullanıldığında başta iş hayatı olmak üzere pek çok resmi yerde kaliteli giyimin bir ifadesi olarak karşımıza çıkarlar. Gündelik ve sportif bir tarzda ise bu renklerin vücudu saran kalem eteklerden salaş tshirtlere kadar pek çok yerde görülmesi mümkün olmaktadır. Bu noktada önemli olan sizin hangi renkle kendinizi daha uyumlu hissettiğiniz olmakta, parçanın rengi kadar kesimlerinin de size uyması gerektiğini unutmamanız önerilmektedir.

Pastel renkler nasıl giyilir sorusu kadar bu renklerle birlikte sizin nasıl süslere sahip olacağınız yani makyajınızı nasıl yapacağınız da önemli olmaktadır. Bu renklerin kendiliğinden verdiği genç ve doğal görünümü desteklemek için abartılı makyaj uygulamalarından kaçınmalı, hafif ve natürel bir makyajı yeterli bulmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029