Redingot Nedir ve Nasıl Kullanılır?

0 14

Moda dünyasının en eski tasarımlarından biri olmasına karşın her geçen gün değişimi devam eden redingot nedir sorusu ile pek çok kişi tarafından araştırılmakta. Redingot modelleri kadınlar tarafından en az erkekler kadar sık tercih edilse de bu tasarımların ne gibi çeşitleri olduğuna veya nasıl kombinlenmesi gerektiğine dair kafa karışıklıkları olabilir. Sizler için klasikleşmiş olsa da günümüzdeki kullanımıyla farklılık yaratan bu giysilerin neler olduğuna ve nasıl kullanılması gerektiğine ışık tutuyoruz.

Redingot Nedir?

Önü yaka kısmına kadar aralıklı düğmelerle süslenen ve genelde bel kısmında hafif bir kıvrımı bulunmasıyla vücudu tam saran ceket tarzına redingot denir. At üzerinde yolculuk yapılan 18. Yüzyılda ve İngiltere’de ortaya çıkarak moda dünyasına kazandırılan bu giyim parçaları, aslında “riding coat” yani binme, sürüş ceketi anlamına gelen kelime ikilisinden önce Fransızcaya, sonra dünya dillerine geçmiştir.

Çeşitli tarz, doku veya renklere sahip olan redingot modelleri başlangıçta erkeklere özgü bir giysi olarak tanınsa da artık sınır tanımayan moda dünyası tarafından kadın giyimine de kazandırılmış bulunmakta, hatta günümüzde erkeklere kıyasla kadınların üzerinde daha çok görülmektedir. Ayrıca bu ceketlerin vücudu sarıp bele oturan yapısı kadın vücut yapısı için de oldukça ideal bulunurken, tasarımcılar bu kesimleri farklı süslemelerle bir hayli çeşitlendirmektedir. Kadın vücuduna da adapte olmasıyla birlikte daha sık görmeye başladığımız tasarımlar 19. Yüzyılda artık günümüzde de kullanılan son halini almayı başarsa da hala kumaş çeşitliliği bakımından gün geçtikçe bu tasarımların çeşitlendirilmesine devam edildi.

Redingot Kombin Önerileri

Kombin konusunda özellikle taytlarla birlikte kullanımı tercih edilen bu ceketler, doğası gereği kalın ve tok kumaşlardan dikilmektedir. Haliyle alt giyim tercihini de üst giyimle aynı anda kalın tutmak kombinin ağır görünmesine veya kişinin rahatsız hissetmesine neden olmakta ve alt giyimde tayt gibi vücudu saran, hafif tasarımlardan faydalanmak oldukça akıllıca olmaktadır.

Tercih ettiğiniz ceket kesim modeli ve işlemeleri alt giyimde veya aksesuarlarda tercihlerinizin ne yönde olması gerektiğini belirlemekte, örnek vermek gerekirse altın yani gold rengi düğmelerle ışıldayan bir ceket tasarımı için yine toka kısımlarında gold taşlar bulunan botlar iyi bir seçenek olabilmektedir. Öte yandan haki yeşili süet ceketlerin dizi geçen dar ve uzun, kahverengi çizmelerle kombin edilmesi de şıklığı tartışmasız görünümlerden biri olmakta, bu at binici tarzı sayesinde kadınlar gün boyunca rahat hareket ederken vücudu saran parçalarla daha ince ve dik duruşlu görünebilmektedir.

Siz de hem kendisine hem kullanım önerilerine dair açıklamalarda bulunduğumuz redingot kombinleri ile artık çok daha havalı görünürken klasik bir tarzı yansıtmanın da keyfini çıkarabilir, böylesi farklı bir parçayla girdiğiniz her ortamda dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029