Saç Boyası Lekesi Nasıl Geçer?

1 23

Saç boyası lekesi nasıl geçer, kafamızı meşgul eden temel problemlerden biri olarak, kimi zaman karşımıza çıkabilmektedir. Bu anlamda, saçlarımızı boyarken çok dikkatli olmazsak, tişörtlerimiz, mobilyalarımız, masalarımız ya da örtülerimiz kirlenebilir. Saç boyası güçlü kimyasal etkiler taşıdığı için, o yüzden çıkarılması zor bir maddedir. Etrafta kötü bir görüntü de yaratır. Bu yüzden kurumuş saç boyası lekesi nasıl çıkar sorusu da insanların kafasını meşgul edebilmektedir.

Saç Boyası Lekesi Nasıl Olur?

Saç boyası lekesi nasıl geçer sorusunun cevabı, öncelikle dikkate dair bir ifade barındırmaktadır. Baştan önlemimizi aldığımız noktada, saç boyasından mağdur olmamızın imkanı düşüktür. Örneğin, saçımızı kendimiz boyayacaksak, bu işlemi evimizin uygunluk sahasına göre balkonda yapmamız mümkündür.

Bununla birlikte, yine işlemi banyoda gerçekleştirdiğimizde, fayansların ve taş zeminlerin temizlenmesi mobilyalara göre daha kolaydır. Ama, söz konusu salon, oturma odası, yatak odası gibi ortamlar olunca, buralar sürekli kullanıldığı için örtülerden iskemlelere, masadan koltuklara bir alan leke tuttu mu, onu geri döndürmek gerçekten zor olmaktadır. Bu anlamda, saç lekesi başta dikkatsizlikten ötürü olur. Bununla birlikte, özellikle koyu renkli saç boyaları ortamı daha da kötü şekilde etkilemektedir.

Bilhassa, siyah saç boyasının geçme olasılığı zordur. Saç boyası kimi zaman banyoda işlem gerçekleştirdiğimizde de, bizi zorlayabilir. Öyle ki, saç boyası lavabodan nasıl çıkar sorusu da çoğu yerde kafalara takılabilmektedir. Evler genellikle hanımlardan sorulduğu ve ağırlıkla onlar saçlarını boyadıklarından ötürü, mevcut sorunla baş başa kaldıklarında çaresizliğe düşebilmektedirler.

Saç Boyası Lekesi Nasıl Geçer?

Saç boyası lekesi nasıl geçer sorusunun birçok cevabı bulunmaktadır. Bunun için, evdeki malzemelerden yola çıkılarak kolayca ve pratik anlamda bir çözüm üretilebilir. O yönde, mobilyadan saç boyası nasıl çıkar sorusu da kafaları meşgul etmektedir. Saç boyası lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı için aşağıdaki yöntemleri uygulamanın avantajları da görülecektir:

 • Zeytinyağı

 

Zeytinyağı saç boyasını çıkarmak adına, etken şekilde kullanılan materyallerden biridir. İlgili bölgeye bir pamuk vasıtasıyla yayıldığında, oradaki lekeyi çıkarmanın imkanı vardır. Tabii bunun için zeytinyağının döküldüğü alanın, 3 saat kadar bekletilmesi yeterli olacaktır.

 

 • Kabartma tozuyla birlikte diş macununu karıştırmak

 

Kabartma tozu iyi bir leke çıkarıcı olarak bilinmektedir. Bununla birlikte, bu toz pigmentlerin de renk özelliklerini kırar, o yüzden de bir yerde renkli bir leke varsa, onu yok eder. Fakat, kabartma tozunu diş macunuyla karıştırdığınızda, ortaya çıkan karışımı ilgili zemine sürdüğünüzde, etkinin daha yoğun şekilde hissedildiğini görebilirsiniz.

 

 • Aseton

 

Aseton çok güçlü kimyasallar barındıran ürünlerden biridir. Saç boyasının olduğu yere sürüldüğünde, lekeyi de ortadan kaldırabilir. Bunun için ilgili bölgeye bir miktar sürüp, ardından pamukla onu yaymanız mümkündür.

 

 • Makyaj temizleyici

 

Makyaj temizleyicileri sadece cildimiz için değil, ayrıca saç boyası lekelerini de çıkarmak için uygulayabiliriz. Bu anlamda, makyaj temizleyiciyi ilgili bölgeye sürmek yeterlidir. Burayı bir sünger yardımıyla köpürtebilirsiniz.

 

 • Bulaşık deterjanı

 

Bulaşık deterjanları sadece kirli bulaşıklarla mücadelede kullanılmaz. Bu deterjan içindeki güçlü katkı maddeleri sayesinde, ayrıca saç boyası lekesinin olduğu bölgeler için de önerilebilmektedir.

 

 • Vazelin

 

Vazelin de saç boyası lekeleri için önerilebilir. İlgili bölgeye bir parça sürmek yeterlidir. Ardından, bir pamuk yardımıyla, onu yayabilirsiniz.

 

 • Bebek yağı

 

Bebekleriniz için kullandığınız bebek yağları ayrıca, mobilyalarınızda ya da ilgili örtülerinizde kullanıldığında leke çıkarıcı etkiye sahiptir. Örtülerin üstüne bir parça bebe yağı döküp, lekeli kısmı bastırarak, çamaşır makinesine attığınızda lekenin çıktığını da görebilirsiniz.

 

Saç Boyası Lekesi İçin Nelere Dikkat Edilmelidir?

Saç boyası lekesi nasıl geçer sorusuyla birlikte, saç boyası lekesini çıkartırken, aceleci tavırlara girilmemesi gereklidir. Bunun için, cilde bulaşan saç boyası nasıl çıkar diye de sorulduğunda, yine panik yapmaksızın sakince olaya müdahale edilmesi gerekir. Nitekim, saç boyası lekesi insanları gördükleri anda paniğe sevk ettiği için, ‘eyvah, nasıl kuruyacak?’, ‘eyvah, kurudu mu?’ şeklinde nidalarla da kendilerini sağa sola koştururken bulabilirler. Bunun için yapmaları gereken, gerekli malzemeleri yanlarında bulundurmaktır. O anlamda, aşağıdaki uygulamalara da dikkat edilmesi sizin açınızdan önemlidir:

 • Saç boyası lekesi olduğunda, öncelikle evinizde aseton, bebe yağı, hindistan cevizi yağı, makyaj temizleyici gibi ürünler olup olmadığına bakın. Hiç değilse, bulaşık deterjanı da bu konuda kurtarıcı olacaktır. Onun için, bir saç boyası alıyorsanız, yanında vazelin, krem vb. ürünleri de mutlaka alın.

 

 • Çoğu evde zeytinyağı bulunduğu gibi, aynı zamanda herhangi bir leke görüldüğünde, panik yapmadan bir parça yağı ilgili zemine sürmek yeterli olacaktır.

 

 • Saçlarınızı boyarken, boyama anında üstünüze eski kıyafetlerinizi giymeniz yararlı olacaktır. Bununla birlikte, ayrıca bir boyama önlüğü de giymeniz isabetlidir. Saçlarınızı boyarken ya da bir başkası sizin saçlarınızı boyarken, boya bulaştığı anda hemen bir pamuk yardımıyla kolonyayla ya da vazelinle silmek de mümkün olabilir.
1 yorum
 1. […] İlginizi Çekebilir: Saç boyası lekesi nasıl geçer […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029