Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

0 39

Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu, günümüzde milyonlarca kişinin dikkat ettiği konular arasında yer almaktadır. İnsanların dış görünüşlerini oldukça önemli düzeyde etkileyen saçlar, pek çok kişinin öncelikli olarak değer verdiği bölgelerden birisidir. Saç dökülmelerinin yaşanması neticesinde de çoğu insan bunun nedenini ve nasıl önleyebileceğini araştırmaya başlamaktadır.

Saçlar, kadın veya erkek fark etmeksizin, tüm bireyler için önemli olan konular arasında görülmektedir. Bu nedenledir ki çoğu insan saç bakımına özen göstermekte ve bu bakım için binlerce yöntem uygulamaktadır. Ancak pek çok sebebe bağlı olarak gelişen saç dökülmelerinin sonucunda saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu akıllarda yer etmeye başlamaktadır. Bu sorunun cevabını merak eden bireyler, yanıtlar çeşitli internet siteleri üzerinden araştırmaya başlamaktadır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Saç dökülmesi neden olur sorusu, bu problemi yaşayan ve kendileri için çözüm arayan kişiler tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında görülmektedir. Saç dökülmesi, pek çok kişi için ciddi sayılabilecek sorunlar arasında yer almaktadır. Çünkü insanlar, dış görünüşlerini etkileyen en önemli faktörün saçları olduğunu düşünmektedir.

Saç dökülmeleri, pek çok nedenden kaynaklanabilmektedir. Bu nedenler;

 • Hormonal sorunlar
 • Depresyon ve stres
 • Deri problemleri
 • Kemoterapi süreci
 • Saç boyama, saç açma gibi kozmetik etkenler
 • Genetik faktörler
 • Vitamin ve mineral eksikliği
 • Doğum
 • Saç dökülmesine neden olabilecek ilaç kullanımı ve bazı hastalıklar
 • Yanlış beslenme alışkanlıkları şeklinde sıralanabilmektedir.

Yukarıda yer alan saç dökülmesi nedenleri, birbirinden farklı alanları kapsamaktadır. Çoğunun çözümü basit olsa da bazılarının çözümü hem zor hem de bir süre imkansız olarak değerlendirilmektedir. Özellikle ilaç kullanımı, kemoterapi süreci ve hastalıklardan kaynaklanan saç dökülmeleri, içinde bulunulan süreç bitene kadar devam edebilmektedir.

Saç dökülmelerinin yaşanması ve nedenlerinin araştırılmasının ardından yapılacak ilk şey ise çözüm önerisi aramak olacaktır. Bu konu ile alakalı yapılabilecek araştırmalar arasında saç dökülmesi nasıl çözülür sorusu sıkça yer almaktadır. Aşağıda bu konu ile alakalı birden fazla birbirinden farklı çözüm önerileri sunulmuştur.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Öneriler

Saç dökülmesine iyi gelen öneriler, bu problemi yaşayan bireylerin başlıca araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Saç dökülmesi, çoğu kişinin karşılaşmak istemediği durumdur ancak yaşanması ise oldukça mümkündür. Saç dökülmesinden rahatsız olan bireyler de uygulayabilecekleri çözüm önerilerini sık sık internet üzerinden araştırmaya başlamaktadır.

Bu konu hakkında öncelikle yapılabilecek çözüm önerisi bir dermatoloji uzmanı ile görüşmek olacaktır. Yapılacak olan muayene sonucunda saç dökülmelerinin neden yaşandığı ve saç derisi tipinin öğrenilmesi sağlanacaktır. Bunun için yapmanız gereken size en yakın sağlık kuruluşundan dermatoloji randevusu almak olacaktır. Saç dökülmesi sorunu için verilen ilaçları ve yalnızca eczanede satılan şampuanları kullanarak saç dökülmesi sorununu aşabilirsiniz.

Aynı zamanda muayene için görüşmüş olduğunuz uzman hekiminizin beslenme alışkanlığınız konusunda da sizi uyaracaktır. Beslenme alışkanlığının saç dökülmesi üzerine etkisi oldukça büyüktür. Çünkü saç dökülmelerinin çoğu vitamin ve mineral eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle demir içeren besin gruplarının ağırlıklı olarak tüketilmesi tavsiye edilecek öneriler arasında görülmektedir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler

Saç dökülmesine iyi gelen besinler, saç dökülmesi probleminin çözüm önerileri arasında yer alan konular arasında görülmektedir. Hemen hemen herkesin bildiği üzere kazanılan beslenme alışkanlıkları insanların vücutlarını en çok etkileyen etmenler arasında yer almaktadır. Vücut tipinden cilt sağlığına, kilodan saç bakımına kadar her şeyi etkileyen beslenme alışkanlığı, bu süreçte dikkat edilmesi gereken önemli bir adımdır.

Saç dökülmesi sorununun yaşanması, çoğu birey için istenmeyen durumlardan birisidir. Bu sorunun ortadan kalkmasını destekleyebilecek bazı yiyecek grupları bulunmaktadır. Aşağıda yer alan listede, saç dökülmesi problemi yaşayan kişilerin tüketmesi önerilen yiyecek türleri sıralanmıştır.

 • Soğan
 • Havuç
 • Balık başta olmak üzere tüm deniz ürünleri
 • Karpuz, portakal, çilek ve greyfurt gibi C vitamini içeren meyveler
 • Roka, pazı ve ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler
 • Fasulye
 • Yoğurt
 • Hindi, tavuk gibi proteinler
 • Fındık ve ceviz gibi çiğ kuruyemişler
 • Sarımsak

Yukarıda yer alan besin ve besin gruplarının ağırlıklı tüketilmesi sonucunda gözle görülebilir düzeyde saç dökülmelerinin azaldığı söylenebilmektedir. Bu tarz yiyeceklerin tüketilmesi sayesinde saç dökülmelerini önleyebilecek vitamin ve mineraller vücuda alınmaktadır. Saç dökülmesinin yanı sıra diğer sağlık sorunlarının da aynı düzeyde azalabileceğini söylemek oldukça mümkün olacaktır.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar

Saç dökülmesine iyi gelen yağlar, saç dökülmesi sorunu yaşayan ve saçlarına bu sebepten dolayı ekstra bakım yapmak isteyen kişilerin ilgilendiği konular arasında görülmektedir. Saç bakımı için önerilen çoğu yağlar, maske formunda saça uygulanmalıdır. Bu uygulamanın düzenli aralıklarla yapılması durumunda hem saçların canlılığı kazanılacak hem de önlenmek istenen saç dökülmesi problemi yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Pek çok kişinin ve hatta uzmanların ısrarla tavsiye ettiği bu yağları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Çay ağacı yağı
 • Dulavratotu yağı
 • Zeytinyağı
 • Lavanta yağı

Bu yağların içerisinde yer alan birbirinden farklı yararlı etkiler, saçların üst düzeyde bakımlı olmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda saça güç ve parlaklık vermeyi de vaat eden bu yağların uygulanması da oldukça kolaydır. Örneğin aşağıda yer alan bir maske tarifine göz atabilir ve bu adımları uygulamayı deneyebilirsiniz.

Öncelikle bu karışımı hazırlamak için ihtiyacınız olan zeytinyağı ve menekşe yapraklarıdır. 2 çorba kaşığı ufalanmış menekşe ile 10 çorba kaşığı zeytinyağını boş bir şişe içerisinde karıştırarak 1 hafta güneş görmeyen bir ortamda dinlendirmeye bırakın. Bir haftanın sonunda elde edilen karışımı çalkalamadan süzün ve geriye kalan suyu sabah akşam olmak üzere saç diplerinize masaj yaparak uygulayın. Ertesi gün katranlı sabun kullanarak saçlarınızı köpürtün ve bol ılık su ile durulayın. Bu uygulamayı düzenli olarak tekrarladığınızda saç dökülmesinin azaldığını görmeniz mümkün olacaktır.

Saç Dökülmemesi İçin Ne Yapılması Gerekir?

Saç dökülmemesi için ne yapılması gerekir sorusunu soran pek çok kişi, çeşitli internet siteleri üzerinden yanıt aramaktadır. Saç dökülmesi sorunu hemen hemen herkeste yaşanan ve istenmeyen problemler arasında yer almaktadır.

Saç dökülmesi sorunu yaşamamak için, özellikle kadınların, saçlarını fazla işleme maruz bırakmamaları gerekmektedir. Yüksek ısılar ve sürekli kullanılan saç boyaları, sağlık için son derece zararlıdır. Bunun dışında beslenme alışkanlığına dikkat edilerek ve saç bakımını düzenli yaparak saç dökülmesi problemini azaltabilir ve hatta ortadan kaldırabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.