Saç Egzaması Nasıl Geçer?

0 18

Saç egzaması nasıl geçer halk arasında sıkça sorulan sorulardan biridir. Nitekim, günümüzde koronavirüsle ilgili olarak birçok sağlık problemi ortaya çıkmaktadır. Bununla birlikte, evlerin içine kapanılan günlerde, mikroorganizmalardan, mikroplardan ya da bakterilerden kaynaklanan sorunlar da insanların başlarına dert açmaya başlamıştır.

Bu anlamda, ev içi hastalıkları olarak, sedef, zona, egzama, siğil gibi rahatsızlıklar baş göstermiştir. Egzama bizi rahatsız eden en temel hastalıklardan biridir. Bu hastalığın, strese bağlı şekilde geliştiği de belirtilmektedir. Egzama olmamak adına, günlük temizliğimizi çok iyi yapmamız gerektiği gibi, beslenme ve uyku düzenimize de dikkat etmemiz gereklidir. Egzama deterjan kullanımından, parfüm kullanımından, sabun kullanımından ötürü de olabilir. Bazen, bazı hayvanlardan da bulaştığı görülmektedir. Egzama, kimi besinlerin tüketilmesi sonucu alerjik reaksiyonla da gelişebilmektedir.

Saç Egzaması Nedir?

Saç egzaması nasıl geçer diye sorulduğunda, öncelikli olarak stresten uzaktan bir yaşam tarzı önerilmektedir. Ne yazık ki, böylesi bir yaşam tarzının imkanı yoktur. Herkes her alanda aşırı stres altında baskılanmaktadır. Bu yüzden de, vücut kendini dışavurarak tepki vermektedir. Dolayısıyla egzama da gün geçtikçe artan temel rahatsızlıklardan biri şeklinde görülmektedir.

Egzama da ciltte kuruluk, çatlama ve yanma gibi özelliklerle ortaya çıkar. Görsel anlamda da kötü bir etki bırakır. İnsanların psikolojilerini de alt üst eder. Bu hastalık kişilerde oldukça erken yaşlarda, bir enfeksiyon etkisiyle de oluşmaktadır. Çocuklarda da sıkça görülmektedir. Saç derisi, yüz, eller, kollar, dirsekler, ayaklar, bacaklar gibi çeşitli bölgelerde görülmektedir. Hatta, vücudunuzun bir bölümünde oluşan egzama diğer bölümlere de sıçrama yapabilmektedir. Egzamanın belirtileri aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Egzama, ciltte kuruluk yaratır.
 • Egzama kaşıntıya yol açar.
 • Egzamada deride pullanma ve kabarcık oluşumu görülür.
 • Egzamada deride kabuk bağlama ve kanama gibi etkiler görülür.
 • Egzama iltihaplanma da yapmaktadır.
 • Egzama saç derisinde kepeklenme meydana getirir.
 • Egzama deride çatlama oluşturur.
 • Egzama mide bulantısı, görme bulanıklığı ve kusma gibi etkiler de gösterebilir.

Saç egzaması nasıl anlaşılır diye sorulduğunda, bazı belirtileri takip etmek mümkündür. Bu rahatsızlık, saç diplerinde kepeklenmeyle birlikte baş gösterir. Egzamadaki kepek, normal kepekten biraz daha farklı seyredebilir. Burada, kepekler daha fazla kaşıntıya yol açar, kanlı seyrederler ve kimi zaman da kabuk bağlarlar. İnsanlar kafalarına ellerini götürmekten imtina ederler. Daha sonra, kafanın etrafında beyazlıklar oluşmaya başlar. Saç egzaması görüntü olarak da kötü bir etki bırakır. İnsanlar bazen acıdan ötürü kafalarını yastığa koymakta zorlanırlar. Saç egzaması mantar kaynaklı bir hastalık olup, insanların hayatlarını da olumsuz etkilemektedir. Saç egzaması, saç dökülmesi, kellik gibi durumlara kadar da gidebilir. Öyle ki, kafadaki kepeklenme ve beyazlaşma süreci, saç diplerini zayıflattığından ötürü, derhal bir dermatolog tarafından gözetim altına alınmanın aciliyeti önemlidir.

Saç Egzaması Neden Olur?

Saç egzaması nasıl geçer diye sorulduğunda, bunun için birtakım özel ilaçların kullanıldığı, bitkisel tedavilerin uygulandığı görülecektir. Saç egzaması, seboreik dermatit adıyla da bilinmektedir. Cildi fazla yağlı insanlarda da nüksettiği gibi, yüze de sıçrayabilir. O yüzden, görüldüğü anda kontrol altına alınmaya çalışılmalıdır.

Saç egzamasının birincil sebebi stres, psikolojik sorunlar ve sıkıntılardır. Günümüzde manyetik enerjinin her yanımızı sımsıkı sardığı da düşünülürse, hızlı yaşam temposu, toplumca ve bireysel olarak yaşadığımız skışmalar bilhassa vücudumuzun üstünden patlak vermektedir. O yönde, egzama sağlıklı beslenme koşullarının olmadığı, hijyenin problem teşkil ettiği yerlerde de daha fazla görülür. Bununla birlikte, egzama, aynı zamanda ortak eşya kullanan kişilerde, askeri ortamlarda, hastane ortamlarında ve okul ortamlarında da görülebilmektedir. Ortak havlu kullanımı, ortak yatak örtüsü ya da yastık örtüsü kullanımı gibi unsurlar, kişilerin bu mikrobu başkalarına da kolayca bulaştırmalarına yol açar.

Saç Egzaması Nasıl İyileşir?

Saç egzaması nasıl geçer sorusu için çeşitli tedavi yöntemleri önerilebilmektedir. Keza, saçla birlikte el egzaması nasıl geçer sorularıyla da sıkça karşılaşılmaktadır. Bu anlamda, doğal tedavi yöntemlerinin etkisinin de görüldüğü bilinmektedir. Saç egzaması için aşağıdaki yöntemler de uygulanabilir:

 • Karbonat

Hastalığın olduğu bölgeye karbonat sürülür. 10 dakika kadar bu karbonat bekletilir. Ardından, yıkanır. Bu işlem her gün tekrar edilmelidir.

 • Defne Sabunu

Defne sabununu ilgili bölgeye, özellikle de saç derisine kullandığınızda etkisini görebilmeniz mümkündür. O anlamda, her gün köpürtülerek başa sürülmesi ve 10 dakika kadar bekletilmesi istenilmektedir. Ardından, ılık suyla ilgili bölge yıkanabilir.

 • Ardıç Sabunu

Ardıç sabunu da saç egzamasına iyi gelen ürünlerden biridir. Bu sabunu başa sürmek ve köpürtmek yeterlidir. Ardından, yaklaşık 10 dakika sonra yıkanabilir.

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Egzama tanısı daha çok dermatologlar tarafından koyulmaktadır. O anlamda, egzamanın da çeşitli formları bulunmaktadır. El egzaması, atopik egzama, seboreik egzama, kontakt egzama, numuler egzama, asteatotik egzama, stres egzaması gibi türlere ayrılmaktadır. Özellikle, strese dayalı egzama en sık rastlanılan tür olarak bilinmektedir. Psikolojik kaynaklı bir egzama türüdür.

Bu anlamda, fiziksel düzeyde tedaviye başlanılırken, aynı zamanda psikolojik destek de alınması gereklidir. Bu egzamayı yenmek adına, sadece ilaç kullanımı da kâr getirmeyebilir. Bununla birlikte, ayrıca kişilerin sosyal destek almaları, hobiler edinmeleri, psikolojilerini de yüksek tutmaya zorlamaları ve gerekirse bir danışmana başvurmaları gereklidir.

Nitekim, egzama kısa vadede çözülür gibi görünen bir sorun olsa da, uzun vadede kolayca nüksedebilir. Egzamadan kurtulmak adına, saçlarımıza doktorumuzun verdiği ilaçları sürmemiz gereklidir. Ayrıca, başımızı havalandırmayacak ortamlardan uzak durup, şapka, örtü gibi şeyleri de takmamız gereklidir. Başımızın hava alması, ilaçlarımı içmemiz, sağlıklı beslenmemiz ve alternatif tedavileri uygulamamız çok önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029