Saç Nasıl Boyanır?

0 25

Saç nasıl boyanır sorusu, pek çok kadın için öncelikli olarak araştırılan konular arasında yer almaktadır. Saç boyaları, birbirinden farklı renkler ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Çoğu kişi, saç boyalarını beyaz kapatmak için kullanırken birçoğu da saçlarının rengini değiştirmek için kullanmaktadır. Amaç ne olursa olsun istenilen sonuç aynı olduğu için saç boyası hakkında yapılan tüm incelemeler aynı sonuca ulaşmaktadır.

Saç Nasıl Boyanır Son dönemlerde patlak veren pandemi nedeniyle kuaförlere güvenemeyen kişiler, saç boyama işlemlerini evde yapmaya karar vermektedir. Ancak doğru saç boyama tekniklerini bilmedikleri için ve daha önce saç boyamadıkları için pek çok kişi saç nasıl boyanır sorusuna yanıt aramaktadır. Bu konu ile alakalı pek çok internet sitesinde detaylı bilgi bulmanız mümkündür. Aşağıda, saç boyama için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar sıralanmıştır.

  • Nemlendirici krem kullanmak
  • Alerjisi olmak
  • Kıvırcık saçlı olmak
  • Alüminyum folyo kullanımı
  • Bekleme süresi
  • Saç yıkama şekli

Yukarıda yer alan konular, saç boyama sırasında dikkat edilmesi gereken konuları kapsayan bazı maddelerdir. Bu konular hakkında detaylı bilgiler aşağıda açıklanmıştır. Bu detaylı açıklamayı okuyarak evde rahatlıkla saçlarınızı boyayabilirsiniz. Saç Nasıl Boyanır

Saç Boyamada Nemlendirici Krem Kullanmak

Saç boyamada nemlendirici krem kullanmak, uygulanabilecek pratik yöntemler arasında yer almaktadır. Evde saç boyama esnasında en çok yaşanan durumlardan bir tanesi de boyanın saç dışında cilt üzerinde kalmasıdır. Tek yıkama ile geçmeyen ve kötü bir görüntü yaratan bu sorunu çözmek ise oldukça basittir.

Günlük olarak kullandığınız nemlendirici kremi kulaklarınıza ve alın bölgenize yoğun miktarda sürerek saç boyası lekelerinin cildinizde kalmasını engelleyebilirsiniz. Krem ile kaplı olan cildinize temiz etmeye boya, istenmeyen lekelerin oluşmasına neden olmayacaktır.

Saç Boyası Alerjisi

Saç boyası alerjisi, evde saç boyamak isteyen kişilerin boyama işlemini yapmadan önce test etmesi gereken bir durumdur. Saç boyaları, çeşitli kimyasal ürünler barındırmakta ve bu nedenle bazı kişilerde reaksiyon oluşmasına neden olmaktadır. Saç boyası alerjisinin gerçekleşmemesi için tüm boyanın saça uygulanmadan önce cildin küçük bir kısmında test edilmesi gerekmektedir.

Saç boyalarının kullanım kılavuzunda yer alan adımları uygulayarak bu testi nasıl yapacağınızı öğrenebilirsiniz. Beklenmeyen bir etki gördüğünüzde boyayı kesinlikle kullanmamanız gerektiğini bilmelisiniz.

Kıvırcık Saçlara Saç Boyası Uygulamak

Kıvırcık saçlara saç boyası uygulamak, normal saç tiplerine saç boyası uygulamaktan daha farklı ve biraz daha zahmetlidir. Özellikle kıvırcık saçlara sahip olan kişiler, evde saçlarını boyamak istediklerinde yapmaları gereken adımları pek çok site üzerinden araştırmaktadır.

Kıvırcık saçların boyanması sanıldığından daha uğraş gerektiren bir iştir. Bu işlemi daha kolay hale getirmek isteyen kişiler için tavsiye edilen yöntem saç maşası kullanmak olacaktır. Saç maşası yardımıyla saçlarınızı düzleştirip daha sonra boyama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Saç Boyamada Alüminyum Folyo Kullanımı

Saç boyamada alüminyum folyo kullanımı oldukça yaygın yöntemler arasında yer almaktadır. Saç Nasıl Boyanır boyama işleminde kullanılan alüminyum folyo yöntemi genellikle saçın renginin açılması için yapılan boyalarda kullanılmaktadır.

Saç boyasının saç tellerine daha iyi tutunabilmesi ve nüfuz edebilmesi için alüminyum folyo kullanımı oldukça önemlidir. Saçlarınızı tutam tutam ayırıp boyayarak boyadığınız kısımları alüminyum folyo ile kaplayıp bekleyebilirsiniz. Aynı işlemi saç açmak için kullanacağınız boyalarda da uygulamanız mümkündür.

Saç Boyasının Bekleme Süresi

Saç boyasının bekleme süresi, evde saç boyayacak kişilerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken durumlar arasında yer almaktadır. Saç boyaları, saçlara renk verebilmek için bir süreye ihtiyaç duymaktadır. Bu süre kullanım kılavuzu içerisinde detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Kullanım kılavuzunda yer alan bekleme süresi dikkatle incelenmelidir. Çünkü saç boyasının belirtilen süreden fazla kalması durumunda yan etkiler görülebilmektedir veya saçlara doğrudan zarar verebilmektedir. Ortalama belirtilen bekleme süresi 40 dakika şeklindedir.

Saçlar Kirliyken Saç Boyamak

Saçlar kirliyken saç boyamak, evde saç boyayacak kişilere tavsiye edilen konular arasında görülmektedir. Normalde tüm bireyler temiz saçın daha canlı ve daha sağlıklı olduğunu düşünmektedir. Ancak boyama konusunda tüm bilinenler unutulmalıdır.

Saç boyama sırasında saçların temiz olması canınızın yanmasına sebep olabilmektedir. Çünkü saç derisinde yer alan gözenekler açık olacak ve boya içerisindeki kimyasallar bu gözeneklere erişerek canınızı yakacaktır. Bu yüzden saç boyama işlemi için saçınızın yağlı olması gerektiği tavsiye edilmektedir.

Saç Boyasını Yıkamak

Evde saç boyama yöntemlerinin son maddesi ise yapılan boyanın saçtan arındırılma işlemidir. Belirlenen adımlar takip edilerek uygulanan saç boyası belli bir süre bekledikten sonra yıkanmalı ve saçtan arındırılmalıdır. Ancak bu işlem için de pek çok kişinin dikkat etmesi gereken bazı konular vardır.

Duş esnasında saça uygulanan sert hareketler ve kullanılan sert fırçalı taraklar, saç boyası yıkanırken kesinlikle uygulanmamalıdır. Çünkü bu uygulamalar hem saç boyasına hem de saçlarınıza zarar verebilmektedir. Bunun yerine şampuan yardımıyla saçlarınızı nazikçe köpürtün ve yumuşak hareketler ile durulayın. Duştan sonra nemlendirici krem kullanarak saçlarınızı tarayabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029