50 Yaşından Sonra Yaptırmanız Gereken Sağlık Testleri 2021

0 34

 

50 yaşına ulaşmış kişiler hatta özellikle erkekler, pek çok sağlık testleri yaptırması gerekiyor. Bu testlere düzenli olarak girmeleri ve beslenmelerine daha çok dikkat etmeleri gerekiyor çünkü vücut bazı şeyleri 50 yaşına kadar kaldırabiliyor fakat 50 yaşından sonra yaşayacağınız bazı talihsiz hastalıklar, basit rahatsızlıklar ölüme kadar gidebilen ciddi hastalıklara kapı aralıyor. Bu nedenle eğer 50 yaşına ulaştıysanız mutlaka doktora gidip ilgili testleri yaptırmanız ve sağlıklı beslenmeniz gerekiyor.

 

Kalp Muayenesi

Türkiye’deki ölümlerin yüzde 15’i kalp damar sistemi bozuklukları nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Kalp vücudumuzun en önemli organlarından biri, bu nedenle ona hak ettiği değeri vermek zorundayız. Eğer sigara içiyorsanız ve obezite sorununuz varsa 30 yaşından sonra her yıl yaptırmanız gerekir. Sadece sigara içiyorsanız 40 yıldan sonra her yıl, sağlıklı olduğunuzu ve kötü bir alışkanlığınızın olmadığını düşünüyorsanız 50 yaşından sonra yılda bir kez kalp muayenesine girmeniz ve düzenli olarak rutin testleri yaptırmanız gerekmektedir.

 

Sağlık Testleri Arasında Akciğer Fonksiyon Testi

Yaptırmanız gereken sağlık testleri arasında akciğer fonksiyon testi de var. Sigara içen kişilerde 30 yaşından sonra yılda bir kez yaptırılması önerilir. Sigara içmeyen ve kimyasal madde içeren ortamlarda bulunmayan kişilerde ise 60 yaşından sonra yılda bir kez akciğer fonksiyon testi yaptırmaları önerilir. Bu test, akciğerlerinizin ne kadarından verim alabildiğinizi gösterir. Yani artık ne kadarının artık işlev göremediğini yani yetmezliğini ölçer.

 

Sağlık Testleri Arasında Tansiyon

Sağlıklı kişilerde iki yılda bir kez, tansiyon hastalarında ise ayda en az bir kez ölçülmesi gerekmektedir. Ayrıca sağlıklı olsalar da 30 yaşını geçenler yılda bir kez yaptırmalı. 40 yaşını geçenler 6 ayda bir kez yaptırmalı. 50 yaşını geçenler 2 ayda bir kez tansiyonlarını ölçmelidirler.

 

Kolesterol Taraması

34 yaşından sonra 5 yılda bir kez kolestorel taraması yaptırılmalıdır. 45 yaşından sonra her iki yılda bir, 55 yaşından sonra ise yılda bir kez bakılması gerekmektedir.

 

Check Up

Tam vücut kontrolü anlamına gelen Check Up. bütün vücuttaki sistemlerin kontrol edilmesi ve olası bir anormallik durumunda tedaviye başlanmasını amaçlar. Check Up yararlıdır ve düzenli olarak yaptırılmalıdır. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan kişiler iki üç yılda bir check up yaptırmalıdır. 50 yaşını geçenler her yıl check up yaptırmalıdırlar.

Mutlaka İlginizi Çeker: Trend Pantolon Modelleri

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029