Simflat Film Tablet Nedir ? Ne İşe Yarar? Tüm Detaylar

0 199

Simflat film tablet; sindirim kanalındaki kaslar üzerine etki eden, bağırsak spazmlarını hafifletip ve yükselmiş motiliteyi (bağırsak kaslarının aşırı büzülmesini ve hızını kontrol eden ) düzenleyen son derece etkili bir ilaçtır. Bu yazımızda sizlerle simflat ne işe yarar, simflat ne için kullanılır, simflat yan etkileri, simflat prospektüs, simflat kullananlar yorumlar gibi ilaç hakkında tüm merak edilen detayları sıraladık.

Simflat Nedir, Ne İşe Yarar

Spazm ve gaz sancısı çeken  hastalarda kullanılan bir ilaçtır. Spazmların gaz nedeniyle meydana getirdiği sindirim kanalındaki ağrılarda, irritabl bağırsak sendromu denilen  (kısaca IBS bağırsaklarda organik bir neden  olmadan gözlenen fonksiyonlara ait rahatsızlıkları içeren hastalık grubunu ifade eder) tedavisinde kullanılmaktadır. Antispazmodik (spazm önleyici) olarak ifade edilen  ilaç grubu içerisinde bulunmaktadır. Simflat 40 mg ve 30 film tablet şeklinde mavi-yeşil  renkli kutularda eczanelerde satılmaktadır. Ayrıca 90 film tablet içeren formları da vardır. Eczane haricinde satışı yoktur.

Normal  reçete ile satılan ilaçtır. Reçeteli ya da reçetesiz fark etmeksizin satın alınabilmektedir. Hekim tarafından reçete edildiğinde devlet tarafından(SGK) ödenen bir ilaçtır. İçeriğinde kortizon bulunmaz. Halk arasında gaz giderici(gaz önleyici) olarak bilinmektedir. Ayrıca tüm aile hekimleri de bu ilacı reçete edebilir. Ağız yoluyla(Oral) kullanılan ve sindirim sistemi üzerine önemli etkilere sahip bir ilaçtır. Bu ilacın ruhsat sahibi ve üreticisi Abdi ibrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.ş’dir. Üretim yeri Esenyurt-İstanbul’dur.

simflat ne ilacı
simflat ne ilacı

Simflat film tablet ne işe yarar ;

 • Sindirim sistemi üzerindeki düz kaslara etki ederek spazmları (kasılmaları)yok eder.
 • Karın bölgesinde şişlik, baskı yada gerginlik hissi, bulantı(kusma), karın ağrısı(sancısı), kabızlık, ishal(diyare), acil tuvalet ihtiyacı gibi durumlarla ortaya çıkan irritabl bağırsak sendromu durumunun hızlıca  iyileştirilmesini sağlar.
 • Aşırı gaz nedeniyle oluşan ağrılı bağırsak kasılmalarını tedavi eder.
 • Şişkinlik yada hareket bozukluğu ile kendini belli eder, sindirim sistemi üzerindeki şikayetleri giderir.
 • Sindirim kanalının aşı motilitesini (hareket bozukluğunu) düzenler.
 • Mide-bağırsak kanalında meydana gelen gaz kabarcıklarını yok edici etkisi ile gaz oluşumunu önleyerek şişkinlik (gaz) durumunu ortadan kaldırır.
 • Sindirim kanalındaki gaz nedeniyle meydana gelen ağrı oluşumunu tedavi eder.

Simflat Ne İlacı

Simflat film tablet ; sindirim kanalındaki kaslar üzerine etki göstererek bağırsak spazmlarını hafifleten bir ilaçdır. Spazm(kasılma) ve gaz ağırlıklı(gaz sancısı) problemlerinde kullanılır. Spazmlarda(kasılmalarda) gazdan dolayı meydana gelen ağrıyı ortadan dindirir. Ayrıca İrritabl bağırsak sendromu tedavisinde kullanılır. Sindirim sistemini düzenleyerek  normal hale getirir. Birçok kişi tarafından bu ilaç gaz giderici olarak da bilmektedir.

simflat nedir
simflat nedir

Simflat 40 Mg Film Tablet İçeriği

Etken (etkin) maddesi:  Otilonyum bromür (40 mg), simetikon (80 mg)

Yardımcı(Yan) maddeleri: Kolloidal silikondioksit (300), silisifiye mikrokristalin selüloz (Prosolv SMCC 90), laktoz granül(inek sütü), kolloidal silikondioksit (200), magnezyum stearat, kopovidon (Kollidon VA 64 Fine), kollidon CL, Opadry AMB yellow 80W22002 (lesitin, titanyum dioksit, xantham gum, talk, sarı demir oksit, polivinil alkol.).

Endikasyonları:

Spazm giderici tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.. Spazm ve gaz nedeniyle oluşan bağırsak sorunlarını iyi hale getirir. Sindirim kanalındaki gazın meydana getirdiği ağrıyı önleyerek  kişiyi rahatlatır. Sindirim kanalındaki bağırsak aktivitelerini de düzenleme özelliğine sahiptir.. İrritabl bağırsak sendromu kaynaklı şikayetleri tümüyle ortadan kaldırmaktadır.

Simflat Film Tablet Nasıl Kullanılır

Doktorunuz bu ilacı size nasıl reçete etti ise lütfen o şekilde kullanın yada Eczacınıza danışın, Hiçbir bilgi sahibi değil iseniz aşağıda anlatılan şekilde kullanın.

 • Tabletler çiğnenmeden, emmeden, kırmadan ve yemeklerden 20 dakika önce bol su ile yutulmalıdır.
 • Günde 2-3 defa 1 tablet şeklinde kullanılmalıdır.

Çocuklarda ve bebeklerde kullanımı

Bebeklerde yada  çocuklarda bu tablet asla kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda kullanımı

Yaşlılarda da yetişkinler gibi doktor tavsiyesine  göre günde 2-3 kere 1 tablet alınır.

Hamile(Gebe) ve emzirenlerde kullanımı

Hamile (gebe) yada emziren kişilerde kullanılmaz. Gerekli olmasında  ise doktor tavsiyesi ile kullanılabilir.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişilerde kullanımı

Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişilerde kullanılabilir. Doz ayarlanmasına gerek yoktur.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanımı

Levotiroksin içeren ilaçlar (tiroid hastalıklarının tedavisinde kullanılır) simflat film tablet ile beraber alındığında emilimi etkilenip bozulduğundan, iki ilaç arası en az 2 saat olacak şekilde  kullanılması önerilir.

Araç ve makine İle birlikte Kullanımı

Araç ve makine kullanımına etkisi yoktur.

Kullanım miktarından(Dozdan) fazla kullanırsanız

Fazla kullanımı(doz aşımı) yan etki riskini meydana getirebilir. Derhal doktorunuzu bilgilendirmeli ve en yakın hastanenin acil servisine başvurmalısınız.

Kullanım dozunu unutmanız durumunda

Unutulan miktarı(dozu) dengelemeye çalışmadan normal bir şekilde kullanılmaya devam edilmelidir.

 

Yiyecek ve içecekle beraber kullanımı

Yemeklerden en az 20 dakika önce bu ilaç kullanılmalıdır.

Simflat Yan Etkileri

Simflat Yan Etkileri; Bu ilaca karşı duyarlı olan kişilerde yan etki riski daha yüksektir. Vücudun birçok noktasında ciddi yan etkiler görülebilir. Fakat bu etkilerin meydana gelme  ihtimalleri son derece düşüktür.

Hafif yan etkiler

 • Baş ağrısı
 • İshal(Diyare)
 • Mide bulantısı(istifra)
 • Kusma
 • Mide ağrısı
 • Yutak iltihabı
 • Burun akıntısı ve nezle

Ciddi yan etkiler

 • Yaygın deri döküntüsü
 • Çok ciddi yan etkiler
 • Ciltte döküntü veya şiddetli kaşıntı gibi alerjik semptomlar
 • Nefes almada ve yutkunmada güçlük
 • Yüzde, dudakta, dilde ve boğazda şişme

Simflat Fiyatı

Simflat film tablet 40 mg 30 film tablet formu fiyatı 34.83 TL’dir. Eczanelerden temin edilir. Normal reçete ile satın alınabilir. Doktorunuz reçete etmiş ise devlet(SGK) tarafından ödenen bir ilaçtır. Simflat reçetesiz satılır mı? Reçetesiz satışı da mümkündür. Satın alırken son kullanma tarihine ve ürünün ambalajının zarar görmemiş olmasına dikkat ediniz.

Simflat Film Tablet Muadili

Simflat film tablet içeriği ile bire bir özellikte bulunan aşağıdaki ilaçları ürünü temin edemediğinizde satın alabilirsiniz. Simflat Muadili;

 • Dolospas film tablet
 • Pinix film kaplı tablet
 • Ekspaz plus film tablet
 • Ekspaz tablet
 • Menoctyl tablet
 • Motigen film kaplı tablet
 • Nospazm film tablet
 • Colpermin kapsül

Simflat Kullanıcı Yorumları

Simflat kullanan kişilerin yorumlarını sizler için derledik. İşte simflat kullanıcı yorumları;

A.Ş anlatıyor: İlacı kullandım ve iki gün içinde çok rahatladım.Tuvalete de çıkmaya başladım etkileri son derece güzel bir ilaç. Karnımdaki kasılmaları giderdi ve gaz problemimde ortadan kalktı.

E.F anlatıyor: Bu ilaçla beraber tuvalet ihtiyacımı gidermeye başladım ve birkaç gün içerisinde içimde birikenleri boşaltım. Beni çok rahatlattı ve kendime getirdiğini söyleyebilirim. Ben çok memnun kaldım size de kullanmanızı tavsiye ederim.

C.H anlatıyor: Kabızlık çeken biri olarak bu ilacı da kullandım çok çok  iyi geldi. Ayrıca 4 kilo kadar verdiğime şahit oldum. İnanılmaz ama resmen beni zayıflattı bu yönden de çok çok mutlu oldum. Herkese aynı etkiyi gösterir mi bilinmez fakat bende böyle oldu.

M.M anlatıyor: Bağırsak sendromu için doktora gittim bu ilacı reçete etti. Devlet(SGK) tarafından ödenen bir ilaç bunu belirteyim son derece etkli sonuçları oldu bende.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.