Sprey Boya İle Mutfak Dolabı Boyama Nasıl Yapılır?

0 19

Mutfaklar, evlerin en çok zaman geçirilen bölümlerinden bir tanesidir. Pek çok insan, büyük meblağlar ödemeden mutfaklarında değişimler yapmak istemektedir. En çok araştırılan değişim işlemlerinden bir tanesi de sprey boya ile mutfak dolabı boyama nasıl yapılır olmaktadır. Sprey boya, kullanılması en kolay gibi görünen, ancak yanlış kullanıldığı zaman yüzeyde pütürlü bir doku bırakabilecek bir boya türüdür.

Sprey boya ile mutfak dolabı boyama nasıl yapılır diye düşünüyorsanız, bu işlemden önce nasıl bir sprey boya kullanacağınızı, yüzeyin hangi materyalde yapıldığını, astara gerek olup olmadığını bilmeniz ve bu doğrultuda hareket etmeniz gerekmektedir.

Sprey Boya İle Mutfak Dolabı Boyama

Mutfak dolaplarınızı değiştirmek istiyorsanız, ancak bunun için fazla para harcamak istemiyorsanız sprey boyalardan yardım alarak büyük bir yenilik yapabilirsiniz. Sprey boya işlemine başlamadan önce hazırlık için yapmanız gereken bazı adımlar bulunmaktadır. Aşağıdaki listeye göz atarak hazırlık aşamalarını öğrenebilirsiniz.

 • Sprey boya işleminin daha düzgün yapabilmek için mutfak dolapların kulplarını sökmeniz tavsiye edilmektedir.
 • Sprey boyanın başka yerlere gelmemesi için mutfak dolaplarının menteşelerini de sökebilirsiniz. Ancak bu işlemi yapmak istemiyorsanız, maskeleme bandı ile boya gelmesini istemediğiniz alanları örtebilirsiniz.
 • Mutfak dolaplarınızı koyu renkten açık renge çevirmek istiyorsanız, mutlaka sprey astar kullanmalısınız. Ancak açık renkten koyu renge boyayacaksanız astara gerek yoktur.
 • Ev içinde boyama yapacaksanız mutlaka maske, eldiven gibi koruyucular takmalı ve üstünüze gözden çıkardığınız bir kıyafet giymelisiniz.
 • Mutfak dolaplarının alt kısmını boyarken zeminin boya olmaması için yerlere naylon örtmeniz tavsiye edilmektedir.

Sprey Boyayla Mutfak Dolabı Boyama İşlemi

Sprey boyalarınızı ve ön hazırlığınızı yaptıktan sonra hızlıca boyama işlemine geçebilmeniz mümkündür. Sprey boya seçiminizin alacağınız sonuç ile doğrudan bağlantılı olduğunu unutmamanız gerekmektedir. Sprey boyayı kaliteli seçerseniz, dolaplarınız boyanmış gibi değil yeni gibi gözükecektir. Sprey boya ile mutfak dolabı boyama için takip etmeniz gereken adımlar aşağıda belirtilmektedir.

 • Sprey boyayı kullanmaya başlamadan önce iyice çalkalamanız gerekmektedir. Boş bir yerde sprey boyayı püskürterek rengi ve boyanın sağlam olup olmadığını test etmeniz tavsiye edilmektedir.
 • Sprey boya ile püskürtme işlemi en az 30 cm uzaklıktan yapılmaktadır. Eğer sprey boyayı boyamak istediğiniz zeminin yakınına tutarsanız yüzeyde dalgalanmalar olacaktır.
 • Sprey boyayı uygularken tek bir yerde uzun süre durmamalısınız ancak sprey şişesini çok fazla hareket ettirirseniz boşluklar kalacak ve tekrar boyamanız gerekecektir.
 • Sprey boyayı ellerinize değirmemeye dikkat etmelisiniz. Zira sprey boyanın içerisindeki kimyasallar cilde ciddi zararlar verebilir.
 • Mutfak dolaplarını boyarken ikinci kat sprey boya uygulaması yapacaksanız, mutlaka ikinci boyama işlemini ilk kat tamamen kuruduktan sonra yapmalısınız.

Sprey boya ile mutfak dolabı boyama işlemini bitirdikten sonra, dolaplara dokunmamalı ve en az 24 saat boyunca boyanan yüzeylerin kurumasını beklemelisiniz. Boya 1 ya da 2 saat içinde kurumuş gibi gözükebilir, ancak yüzeye tutunması daha uzun bir zaman almaktadır.

Boyalı yüzeyler kuruduktan sonra mutlaka vernik kullanılmalıdır. Vernik, sprey formda da üretilen bir koruyucu katmandır. Renksiz olan bu boya türü, çarpma ve çizilme gibi etkenlere karşı boyayı koruyacaktır. Vernikler mat ve parlak olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Zevkinize göre vernik seçimi yapabilirsiniz. Vernik uygulamasına geçmeden önce, boyama işleminin üzerinden iki gün geçtiğinden emin olmanız gerekmektedir.

Sprey Boya İle Ahşap Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sprey boya, hemen hemen her yüzeyde kullanılabilecek bir boya türüdür. Özellikle metal yüzeyler başta olmak üzere duvar, asfalt, ahşap gibi yüzeylerde sprey boyalar rahatça tutunabilmektedir. Ancak sprey boyaların ahşap yüzeylere tutunması daha zor olabilmektedir. Bu durum, ahşap yüzeyin durumu, üzerindeki pürüzler, boyanın kalitesi, ahşabın önceden boyanmış olması gibi pek çok farklı ile ilişkilidir. Sprey boyayla ahşap yüzeyleri boyayacaksanız bazı hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir. Aşağıdaki listeye göz atarak daha fazla bilgi alabilirsiniz.

 • Ahşap yüzeyde boya birikmeleri ve dalgalanmaları olmaması için mutlaka pürüzsüz olmalıdır.
 • Ahşap yüzeylere astar işlemi yaparak boyanın daha iyi tutunmasını ve süreceğiniz boyanın renginin daha canlı olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Dolap, masa, sandalye gibi ahşap yüzeyler, sürekli temas edilen yerler olduğu için mutlaka vernik uygulanmalıdır.
 • Ahşap yüzeyler için özel üretilen sprey boyaları tercih etmeniz, daha iyi bir sonuç almanıza yardımcı olacaktır.

Sprey boyayı ilk defa kullanacaksanız, mutlaka yanınızda bu işi bilen biri olmalıdır. Zira sprey boya kullanma, göründüğü kadar kolay olmayabilir. Ayrıca özellikle mutfak dolabı gibi yerleri boyayacaksanız, kullandığınız boyanın sudan etkilenmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029