Step Halı Nedir?

0 24

Step halılar, günümüzde neredeyse her evde kullanılan halı çeşitlerinden bir tanesidir. Step halı nedir sorusu, isminden dolayı çokça sorulmaktadır. Ancak step halıların günlük kullandığımız halılardan pek bir farkı bulunmamaktadır. Step halılar, pek çok farklı türde ve renkte üretilen altı kaydırmaz yapılı halı çeşididir.

Step halı nedir diye araştırma yapan bireyler, günlük halı çeşitleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Zira bu halıların farkı, tabanlarındaki kaydırmaz materyaledir. Normal halılarda yürüdüğümüz zaman oluşan kaymalar, bu halı türünde bulunmamaktadır. Bu nedenle çok daha kullanışlı olmaktadır.

Step Halı Yorum

Step halı satın almak isteyen bireyler, internet üzerinde step halı yorum araştırması yaparak kullanıcı deneyimlerini öğrenmek istemektedir. Step halı kullananlar, genellikle evi kalabalık olan, bebeği olan ya da evcil hayvan besleyen insanlardır. Zira halıların kayma tehlikesi bu tür evlerde daha büyük sonuçlanabilmektedir. Step halı kullanan bireyler, altı kaydırmaz olan bu halıları memnuniyetle kullanabilmektedir. Ancak step halı alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Step Halı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evin demirbaş ürünlerinden bir tanesi olan halıları özenle seçilmelidir. Evlerde kullanılan halılar birkaç aylık değil, uzun süreler kullanılmak için satın alınmaktadır. Bu nedenle halı almak isteyen bireylerin dayanıklı ve kaliteli modellere yönelmesi tavsiye edilir. Bu durum step halı türleri için de geçerli olmaktadır. Step halı alırken dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Step halı seçiminde tüy uzunluğu ilk bakacağınız özellik olmalıdır. Step halılar uzun tüylü olduğu zaman çok güzel dursa da, uzun tüylü halılarda daha fazla kir ve pislik birikmektedir.
 • Step halıların kaydırmaz tabanlarının kopmayacağından emin olmalısınız. Halı tabanlarının güçlü bir tutucu ile sabitlenmiş olması gerekmektedir.
 • Step halıların açık renk olanları tercih edilse de evinizde bebek ya da evcil hayvan varsa, leke göstermeyecek renklere yönelmelisiniz.
 • Step halı seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise tüylerin nizami olmasıdır. Eğer halı tüyleri karmaşık ise, temizlik çok daha zor olacaktır..

Step Halı Temizliği Nasıl Yapılır?

Step halı çeşitleri, tüm halılar gibi hassas bir temizleme işleminden geçirilmelidir. Step halıların ince, orta ve kalın olmak üzere temelde 3 farklı yün boyutu bulunmaktadır. Halı tüyleri ne kadar uzun olursa, step halı temizliği bir o kadar zor olacaktır.

Step halı temizliğinde narin yıkama sağlayacak deterjanlar kullanılmalıdır. Hatta mümkünse bitkisel halı yıkama ürünleri tercih edilmelidir. Halıların sık sık yıkanmasına gerek olmasa da 2 günde 1 defa mutlaka süpürülmelidir. Zira eve giren her toz, halı ve koltuk gibi kumaş yüzeylere yapışmaktadır. Detaylı step halı temizliği yapabilmek için aşağıda verilen adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 • Step halı temizliğini detaylı olarak yapmak istiyorsanız, mutlaka ilk olarak halınızı elektrikli süpürge yardımıyla temizlemelisiniz.
 • Halınızda toz kalmadığından emin olduktan sonra halınızın üzerinde leke varsa, bu lekelerin giderilmesi için leke çıkartıcı dökmeli ve bir süre halıda bu maddeyi bırakmalısınız. Eğer halınızda yağ lekesi varsa tuz dökmek de işinize yarayacaktır.
 • Küçük lekelerden sonra genel olarak halıyı temizlemeye başlayabilirsiniz. Ilık su ile çamaşır sabununu karıştırarak nemli bir bez yardımıyla halınızın her yerini iyice ovalamanız gerekmektedir. Bu adımda halının tüylerine zarar vermemeye özen göstermelisiniz.
 • Halınızın her yerini sabunlu su ile temizledikten sonra bezinizi durulayıp köpükler tamamen gidene kadar halınızı silmeniz gerekmektedir.
 • Bu işlemden sonra halınız nemli bir hal alacağı için mutlaka halınızı havalandırmalısınız.
 • Havalandırma işlemi, balkon gibi açık alanlarda olmalıdır.
 • Halınız kuruduktan sonra dışarıdan toz alma ihtimaline karşı son bir kez daha elektrik süpürgesi ile süpürmelisiniz. Bu adımı tamamladıktan sonra halınızı yerine serebilirsiniz.

Step halı temizliği yaparken mutlaka özenli davranmanız gerekmektedir. Eğer halıya nazik davranmazsanız, halı tüyleri zarar görecek ve halınız eskimiş gibi görünecektir. Bu nedenle halı temizliğini ciddiye almanız tavsiye edilmektedir. Halıların detaylı temizliği yılda 1 defa olacak şekilde yapılmalıdır. Zira halılar su ve sabuna çok fazla maruz kalırsa eskime yapabilmektedir. Ancak evinizde evcil hayvan besliyorsanız,  ayda 1 defa halınızı temizlemeniz ya da temizletmeniz tavsiye edilmektedir. Özellikle step halınız varsa, bu ciddi bir toz ve kire neden olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029