Tayyör ve Döpiyes Modelleri Nelerdir?

0 21

İş dünyası ve resmi organizasyonlar başta olmak üzere pek çok ortam ve atmosferde kadınların ilk tercihlerinden olan tayyör modelleri toplantılardan sunumlara kadar her günde ve her anda ihtiyacınız olabilir. Kendilerine oldukça benzetilen bir diğer resmi giyim kombini olan döpiyes modelleri ise yine iş kadınları için vazgeçilmezler arasında yer almakta, bu kombinler kendilerini tercih eden kadınlar için şıklığın önemli birer temsilcisi olmaktadır. Sizler için bu parçaların nasıl ve nerelerde kullanıldığını açıklayarak sizin de bu şıklık ve gösterişlilik yarışındaki yerinizi almanızı sağlıyoruz.

Döpiyes ve Tayyör Nedir?

Fransızca ‘’iki parça’’ anlamına gelen deux piéces” sözcüklerinden türetilmiş olan döpiyes, etek ve ceketten oluşan bir giyim takımı olarak bilinmekte, dünyanın en önemli moda merkezlerinden biri olan Fransa’da doğarak tüm dünyaya yayılmış haldedir. Kadınlar için pantolon giymenin uygun olmadığı ve etek kullanımının ön planda olduğu zamanlarda tasarlanmış olmaları nedeniyle yalnızca etek ve ceket kombininden oluşan bu takımlarda, özellikle resmi ortamlara uyumlu renkler ve orta kalınlıkta tok kumaşlar kullanılmaktadır.

Pek çok kişi döpiyes modelleri ile tayyörün aynı şey olduğunu sanda da aslında döpiyeslerde ceket içine bluz veya gömlek giyilmesi gerekmekte, ancak tayyörlerdeki ceket yakası sayesinde herhangi iç giyim parçasına gerek duyulmamaktadır. Her ikisi de takım şeklinde kullanılan bu parçaların içine bluz veya atlet gibi üçüncü bir parça daha eklemekse tamamen kadının kendi tercihlerine ve zevklerine bırakılmaktadır.

Döpiyes ve Tayyör Modelleri Nelerdir?

İki parçadan oluşan bu takım giysilerde daha çok kırışmamasına özen gösterilmesi gereken ince ve pamuklu kumaşlar tercih edilmekte, böylece trikodan ipeğe her türlü üst giyim parçasını iç giyim için kullanmak mümkün olmaktadır. Renkleri bakımından siyah ve gri gibi her durumda uyumlu görünen klasiklerin tercih edildiği bu parçaların etek boyuna bağlı olarak derinleşebilen yırtmaçlarının da bulunması ve standart şekilde V yaka ceket kesimine sahip olması yine sık görülen klasik detayları arasındadır.

İş dünyası ve resmi davetler başta olmak üzere pek çok yerde karşımıza çıkan bu ikili takımları siz de dilediğiniz gibi kombinleyebilir, çizmelerle kış ve babetler veya ince topuklularla yaz aylarında hazır kombin takım kullanmanın avantajını yakalayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029