Triko Nedir? Triko Kumaş Nasıl Kullanılır?

1 32

Triko sıklıkla adını duyduğumuz, hatta belki de giyim alışverişlerimiz sırasında en çok karşımıza çıkan kumaşlardan biri olan triko nedir sorusunun en çok yöneltildiği kumaş türlerinin başında geliyor. Farklı ipliklerin kullanılmasıyla hafiflik ve rahatlık sunan triko kumaş çeşitleri hem farklı kullanım alanları hem de üretim süreciyle gelen avantajları ile sizler için bu rehberimizde detaylı şekilde açıklanıyor.

Triko Kumaş Nedir?

Düz örme makinelerinde farklı ipliklerin dokumasıyla üretilen ve atkılı örme yöntemi kullanılarak dokunan kumaşlara triko denmektedir. Yün ve pamuk iplikleri başta olmak üzere çeşitli iplik türlerinin bir araya getirilmesiyle oluşturulan bu kumaşlar için fabrika ortamında düz örgü makinelerinin kullanılması gerekmektedir.

Makine dokuması olduğu için farklı doku ve sıklıkla üretilebilen bu kumaşlarda yine farklı çeşitler görülebilmekte, triko kumaş çeşitleri içerisinde özellikle tek plaka, çift plaka, saç örgülü, nopeli, kaydırmalı, jakarlı, intersia ribana (lastik), selanik haroşa örgülü olanlar yaygın şekilde bilinmektedir.

Tekstil sektörü içerisinde kendisine oldukça geniş bir kullanım alanı bulan bu farklı kumaş türlerinde ortak olarak örgüden oluşan yüzeyler esnek yapıdadır. İlmeklerin esnek olması vücudun giysiyle daha iyi sarmalanmasını sağlamakta, ayrıca tende yumuşak ve rahatsız etmeyen bir his oluşturmaktadır. Bu yöntemle örülen kumaşlar, ilmeklerin rahat hareket eden bir yapıda olması sayesinde hafif dökümlü duruşa sahip olmakta, yumuşaklık bakımındansa kullanıcıya üst düzeyde kalite sunulabilmektedir. Kolay kolay kırışmadığı ve hızlıca eski haline dönebildiği için de sıkça tercih edilen bu kumaşlar, örgü yöntemiyle dokunduğu için enine oluşan bir kesikle sırayla ve hızlıca sökülebilmektedir.

Dokumanın yapıldığı makineye ve ilmekleri oluşturan ipliklere göre incelikleri de değişen bu kumaşların, ilmekli yapısı sayesinde vücudun hava almasını sağlayan bir yapıda olması önemli avantajları arasında görülür. Kumaş kalınlığından bağımsız şekilde ilmeklerin vücut üzerindeki hava geçişine izin vermesi vücut ısısının dengelenmesine yardımcı olmakta, haliyle vücudun ısı tutma özelliği desteklenmektedir.

Triko Kumaşın Kullanım Alanları

Genellikle sonbahar ve kış ayları gibi serin ve soğuk havaların hakim olduğu dönemlerde kullanımı tercih edilen bu kumaşlar, haliyle kazak, elbise, sweatshirt, hırka, yelek, süveter, eldiven, atkı gibi dış giyim ürünlerinin tasarımında kullanılmaktadır. Ayrıca kol bandı, dizlik gibi aksesuarlar için de dokunabilen bu yumuşak kumaşların günümüzde yaz aylarında kullanılabilen yapıda ve incelikte olanları da bir hayli sık üretilmektedir.

Her biri canlı renkleri gibi verdiği rahatlık dolu hisle de gardıropların en sevilen kumaşları arasında yer alan triko kazak nedir açıklamış bulunduğumuza göre artık siz de seçimlerinizi daha doğru şekilde yapabilir, trikoların verdiği benzersiz rahatlığı daha bilinçli seçimlerle üzerinizde taşıyabilirsiniz.

1 yorum
  1. […] Triko Nedir? Triko Kumaş Nasıl Kullanılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir. […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029