Tüp Bebek Nedir

0 3

Tüp bebek Nedir Bir yumurta hücresinin bir sperm hücresi tarafından uygun laboratuvar ortamında yani vücut dışında suni olarak döllenmesine tüp bebek denir. Tıp dilinde  In vintro fertilizasyon kısaca IVF de denir.Bu suni döllenme sonucunda embriyo meydana gelir. Kısırlık yada bir başka değişle infertilite tedavisinde başarı oranı en yüksek tedavi yöntemi  kısaca ivf yöntemidir.Laboratuvar ortamında meydana gelen emriyolar hastanın rahmine titizle yerleştirilip başarılı bir gebelik oluşturulmasına yardımcı olunur.Çocuğu olmayan bir çok evli çift tüp bebek tedavisine yönelmiştir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır

Tüp bebek nasıl yapılır öncelikle bir dizi testler ile erkek ve kadının ürüme kabiliyetleri değerlendirilir.Değerlendirilen testler sonucu anne adayının yumurtalarının olgunlaşmasına yardımcı olmak için hormon tedavisine başlanır.Yumurtanın olgunlaşma süreci takibi yapılır ardından yumurtaların folüküllerinden çıkmasını sağlamak için çatlatma iğnesi yapılır.Olgunlaşan yumurtalar transvajinal ultrason yardımı ile anne adayından toplanır.

Baba adayından Sperm hücresi alınma vakti gelmiştir.Laboratuvar ortamında emriyologlar tarafından bir araya getirilen ürüme hücreleri ile döllenme sağlanır.Oluşan en sağlıklı emriyo  anne rahmine ultrasonografi yardımı ile yerleştirilir.İşlem sonunda anne adayı yarım saat ile 1 saat arası dinlendirilir.Tüp bebek tedavisi üst sınırı yoktur.Menepoz öncesi her kadına uygulabilir ama 40 yaşından sonra sağlıklı bir doğum ve gebelik şansı çok zayıftır.Tüp bebek Tedavisi kimlere yapılır diye sorarsanız her çiftte yapılabilmekle beraber 35 yaş altı kadınların 1 yıl 35 yaş üstü kadınlarında 6 ay süre ile düzenli ve korumasız cinsel beraberlik yaşamış ve gebe kalamamış olması gerekir.

Tüp Bebek Aşamaları

Tüp bebek aşamaları kısaca inceleyelim;

  • Yumurtalıkların uyarılması ve olgunlaştırılması
  • Yumurta toplama
  • Fertilizasyon diğer adı ile döllenme
  • Embriyo transferi
  • Gebelik testi

 

Tüp Bebek Başarı Oranı

Tüp bebek başarı oranı ülkeden ülkeye farklılık göstermek ile birlikte yeni tedavi yöntemleri ile beraber genel olarak % 60 ‘tır.Bir çok etken vardır anne adayının yaşı, kilosu ve sağlık durumu, kullanılan laborutuvar,doktor gibidir.Ülkemizde bir çok başarılı tedavi merkezi bulunmaktadır.

Tüp Bebek Fiyatları

Tüp bebek fiyatları ülkemizi baz aldığımızı düşünürsek genel olarak ilaç masrafları ile birlikte 5000 ile 15000 TL arasındadır.Çiftlerde ki öykü ve durum sağlık problemleri gibi nedenlerde etkilidir.Sgk ‘lı bireyler devlet destekli olarak tedavi masraflarını azaltabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029