Vişne Kompostosu Nasıl Yapılır?

1 10

Vişne Kompostosu Nasıl Yapılır Özellikle yaz aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden olan vişne kompostosu aynı zamanda zengin ve besleyici özellikleri nedeniyle sadece yaz aylarında serinleme vadetmekten çok daha fazlasını sunmaktadır. Bazı durumlarda ise kışlık-vişne kompostosu olarak hazırlanan ve yaz aylarında organik vişnelerden komposto mahiyetinde kış aylarında da faydalanılabilmesini sağlayan bu eşsiz içecek, doğru yöntemlerle hazırlanması halinde kıvam bakımından da son derece etkili bir kıvam sunmaktadır.

Bu kapsamda komposto yapımı boyunca yeteri kadar dikkat edilmesi ve özellikle malzemelerin en efektif şekilde hazırlanması gerekmektedir. Vişnenin faydalarını en efektif şekilde bünyesinde barındıran kuru vişne kompostosu nasıl yapılır? Merak edenler için sürecin birkaç adımdan oluştuğu da belirtilmelidir. Doğru tariflerle hazırlanan vişne kompostosu, yaz aylarında eşsiz bir serinleme olanağı vaadetmesinin yanı sıra kış aylarında da sağlıklı bir soğuk içecek tüketimi sağlayacaktır.

Günümüzde vişne kompostosu geleneksel dönemlere göre çok daha kısır düzeyde yapılmaktadır. Bu sebepten dolayı da vişne kompostosu satın al gibi seçenekler doğrultusunda vişne kompostosu satışı belli başlı web platformlarında gerçekleştirilmektedir. Şüphesiz en sağlıklı ve kesin yöntem evde tamamen el işçiliği aracılığıyla yapılan ev ürünleridir. Tamamen el işçiliği ile ev ortamında hazırlanan vişne kompostoları gerek sağlık gerekse hijyen açısından son derece önemli avantajlar sunacaktır.

Vişne Kompostosu Malzemeleri

Kışlık vişne kompostosu nasıl yapılır? Merak edenlerin öncelikli olarak belirtilmiş olduğu gibi tüm malzemeleri hazırlaması gerekmektedir. Son derece basit bir malzeme içeriğine sahip olan vişne kompostosunun yapım aşaması da malzeme temini konusunda olduğu gibi son derece basit birkaç adımdan oluşur. Yeteri kadar emek harcanması ve bazı detaylara yeterli düzeyde özen gösterilmesi halinde yapılacak vişne kompostosu son derece verimli bir serinleme kaynağı olacaktır.

Vişne kompostosu yapım sürecinde bazı odak noktalara yeteri kadar özen göstermek ortaya çıkacak olan içeceğin en verimli kıvama gelmesini sağlayacaktır. Bu noktada kullanılacak olan malzemelerin niteliğin son derece önemli olduğu gibi konserve vişne kompostosu nasıl yapılır? Merak edenler için vişne kompostosunun malzemeleri şu şekildedir:

 • 1 kg kadar vişne
 • 4 su bardağı tuz şeker
 • 12 su bardağı su
 • 4 adet karanfil
 • 2 adet çubuk tarçın

Bu malzemelerin taze ve kaliteli bir biçimde hazırlanması halinde vişne kompostosu yapım aşamasına geçilerek sürecin tamamlanması son derece kolaydır.

Vişne Kompostosu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Vişne suyu yapımı sırasında bazı özel noktalara yeteri kadar dikkat etmek sürecinde sonunda ortaya çıkacak olan vişne kompostosunun kıvamı ve niteliği bakımından verimli olmasını sağlayacaktır. Vişne kompostosu yaparken dikkat edilmesi gereken temel durumlar genel hatlarıyla şu şekilde sıralanabilir:

 • Çok az biliniyor olmakla birlikte vişne kompostosu yaparken tarçın kullanmak lezzetin tutulmasını sağlayacaktır.
 • Yine tarçın kadar önemli bir detay da limon suyudur.
 • Kaynama sürecinin tamamlanmasının ardından hazır hale gelmek üzere olan kompostonun yaklaşık olarak 2 saat boyunca buzdolabında dinlendirilmesine özen gösterilmelidir.
 • Kullanılacak olan vişneler ne denli taze olursa ortaya çıkacak lezzet de o denli etkileyici olacaktır.
 • Vişnelerin sapları tamamen çıkarılmalı ve ana karışımın içerisinde kesinlikle sap yer almamalıdır. Sap acı tadıyla kompostonun genel lezzetini doğrudan etkileyebilir.

Yarım kilo vişne kompostosu nasıl yapılır kısmı da dahil olmak üzere tüm vişne kompostosu yapım süreçlerinde söz konusu püf noktalara yeteri kadar özen gösterilmesi tavsiye edilmektedir.

Adım Adım Vişne Kompostosu Yapımı

Kuru vişne hoşafı nasıl yapılır? Merak edenler için adım adıma vişne kompostosu yapımı şu şekildedir:

 • Öncelikli olarak tüm vişneler doğru ve etkili bir biçimde sudan geçirilerek yıkanmalıdır.
 • Derin ve geniş bir tencerenin içerisine belirtilen miktar kadar su ve şeker koyularak kaynatılmaya başlanmalıdır.
 • Su ve şeker karışımının kaynamaya başlamasıyla birlikte iz miktarda limon suyu atılarak karışım kaynamaya devam ettirilmelidir.
 • Bir sonraki aşamada vişnelerin ve tarçının karışıma ilave edilmesi gerekmektedir.
 • Bu aşamada atılan tarçın bir süre bekledikten sonra geri alınmalıdır.
 • Kaynama sürecinin tamamlanmasıyla birlikte tencere ocaktan alınmalıdır.
 • En az 2 saat olacak şekilde tüm karışım buzdolabında ortalama bir soğuklukta bekletilmelidir.

Bu klasik tarifin aksine şekersiz vişne kompostosu yapmak isteyenler ise aynı işlemleri şeker kullanmadan uygulayarak şekersiz kompostolarına erişim sağlayabilirler.

1 yorum
 1. […] ve ferahlatıcı içecekler elde edilmektedir. Peki ama gerçek limonata nasıl yapılır ve en güzel tarif hangisidir ve bu tarifler aracılığı limonata yapmak için hangi hususlara dikkat edilmesi […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029