Waffle Makinesi Nasıl Temizlenir?

0 7

Waffle makinesi nasıl temizlenir sorusu, bu makineye sahip olan ve waffle yapmaktan hoşlanan kişilerin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Waffle, çoğu kişinin severek tükettiği tatlılardan birisidir. Ancak temizleme işlemi hem sıkıcı hem de zor olduğu düşünülerek yapmaktan kaçınılmaktadır. Waffle makinesinin temizlenmesi için belirlenen adımlar uygulanarak gerekli temizlikler kolaylıkla sağlanabilmektedir.

Waffle makinesini evde kullanan veya herhangi bir işletmede waffle makinesi sahibi olanlar, bu makineyi temizlemenin yollarını sık sık araştırmaktadır. Araştırma sırasında aratılan sorular arasında waffle makinesi nasıl temizlenir sorusu sıkça görülmektedir. Yapılan araştırmaların sonucunda karşılaşılan adımlar, aşağıda detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

 • Waffle makinesini temizlemeden önce makinenin kapalı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Çünkü henüz makine sıcakken temizleme işlemi imkansız olacaktır.
 • Elinizde bulunan waffle makinesi, yapışmaz plaklara sahipse muhtemelen yağ kullanmadan hamuru pişirmiş olmalısınız. Ancak yapışmaz plaklar yoksa yağ kullanarak pişirme işlemi yaptığınız için arta kalan yağları kağıt havlu ile almanız gerekmektedir.
 • Waffle hamurunu pişirirken kenarlara akan hamurlar olacaktır ve sıcaklık ile makine üzerinde kurumuş olacaktır. Kuruyan hamur kırıntılarını temizlemek için yumuşak kıllı bir fırçadan yararlanabilirsiniz.
 • Eğer beklediğinizden fazla hamur kırıntısı varsa bunları tek tek temizlemeniz zor olacaktır. Bu nedenle fırça kullanmak yerine bir havluyu sıcak su ile ıslatıp kırıntıları toplu bir şekilde temizleyebilirsiniz.
 • Aynı zamanda kalan kırıntıları temizlemek için yağ da kullanabilirsiniz. Kırıntıların üzerine yağ dökerek biraz bekleyin ve kağıt havlu yardımıyla kırıntıları temizleyin.
 • Daha sonra farklı bir bez yardımıyla makinenizin dış kısmını silerek temizlik işlemini tamamlayabilirsiniz.

Plakları Çıkabilen Waffle Makinesi Temizliği

Plakları çıkabilen waffle makinesi temizliği, yine aynı konu üzerinden merak edilen durumlar arasında görülmektedir. Yukarıda anlatılan waffle makinesi temizliği, plakları çıkmayan makineye ait olarak değerlendirilmektedir. Peki, plakları çıkan makine nasıl temizlenir? Bu soru hakkında pek çok site üzerinden yanıt arayan insanlar, buldukları adımları uygulayarak istedikleri sonuca ulaşabilmektedir.

Pek çok kişinin severek ve sürekli olarak tükettiği waffle tatlısının makinesi, temizleme işlemi esnasında dikkatli olunması gereken konuları da kapsamaktadır. Aşağıda yer alan adımları inceleyerek waffle makinenizi kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

 • Yine aynı şekilde makinenin soğuk olması gerekmektedir. Bu nedenle temizleme işleminden önce makinenin fişini çekin ve soğumaya bırakın.
 • Daha sonra plakları temizlemeye geçebilirsiniz. Plaklar, asla sabun kullanılarak temizlenmemelidir.
 • Makinede yer alan yüzeylerin zarar görmemesi adına temizlik işlemi süresince yumuşak ürünler kullanmaya özen gösterin.
 • Plaklarınızı sıcak su yardımıyla yıkayın ve kırıntılardan arındırın.
 • Daha sonra plaklarınızı temiz ve kuru bir bez ile kurulayabilir veya kendi kendine kurumaya bırakabilirsiniz.
 • Plaklar kururken farklı bir bez yardımıyla makinenizin dış yüzeyini temizleyin.
 • Temizleme işleminin ardından plakları tekrar makineye yerleştirin ve yeni kullanıma hazır hale getirin.

Evde Pide Nasıl Yapılır? İdeal Pide Hamuru ve Pide Harcı Nasıl Yapılır? başlıklı içeriğimiz de ilginizi çekebilir.

Waffle Makinesi Temizlemenin Püf Noktaları

Waffle makinesi temizlemenin püf noktaları, yapılacak olan temizlik işleminin daha doğru ve daha kolay olmasını sağlayacaktır. Bir işi yaparken belirtilen püf noktalarını dikkate alırsanız hem daha etkili bir sonuç alabilirsiniz hem de işiniz beklediğinizden çok daha kısa sürede tamamlanabilir.

Waffle makinesi sahibi olanlar, waffle tatlısı yaptıktan sonra belirlenen adımlara uyarak makineyi temizlemelidir. Temizlenmeyen waffle makineleri, bir süre sonra istenilen performansta çalışmayacaktır. Bu tarz sorunların yaşanmaması adına aşağıda yer alan püf noktalarından yararlanarak temizlik işlemini kısa sürede tamamlayabilirsiniz.

 • Waffle makinesi yüzeyinde kalan kırıntıları çıkarmak için yumuşak kıllı bir fırçaya ihtiyacınız olacaktır. Ancak bu tarzda bir fırçanız yoksa bunun yerine mutfak fırçası da kullanabilirsiniz.
 • Waffle yapmak için kullanılabilecek yağlar arasında sprey yağlar tavsiye edilmemektedir. Çünkü bu sprey yağların kullanımı, makinede tortu oluşmasına neden olabilmektedir ve bu da yapılacak olan temizliği zorlaştıracaktır.
 • Makinede yer alan plakların çizilmemesi ve zarar görmemesi için yumuşak malzemeler kullanmaya özen gösterin.
 • Temizlik işlemine başlamadan önce mutlaka kağıt havlu yardımıyla fazla yağı temizleyin.
 • Havlu kağıdınızı beyaz sirke kullanarak nemlendirirseniz hem daha etkili bir sonuç alabilirsiniz hem de kalıntıları daha kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Yukarıda yer alan püf noktaları uygulayarak yapacağınız temizlik işlemi, istediğiniz düzeyde sonuçlanacak ve beklediğiniz etkiyi görmenizi sağlayacaktır. Bu sayede temizlik işleminin aslında zor olmadığını kolaylıkla anlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029