Her Gün Yürüyüş Yapmanın Faydaları 2021

4 66

 

Yürüyüş yapmak faydalı mı? Yürüyüş yapmanın faydalarını herkes biliyor. Özellikle günde 30 dakika yürüyüş, kolon kanserine yakalanma riskinizi %50 oranında azaltır. Bu gibi saymakla bitmeyen pek çok faydası olan yürüyüşü her gün yapmak da oldukça önemli. Her gün yapılan yürüyüşün sağlığa faydaları büyük. Peki nedir bu faydalar, her gün yürüyüş bize ne gibi faydalar sağlar?

 

Yürümenin Yararları

 

  • Kolon Kanserinden Korur
  • Kilo Almanızı Engeller, Kilo Vermenizi Sağlar
  • Bağırsak hastalıklarından Önemli Ölçüde Korumaktadır
  • Mideniz için faydalıdır.
  • Bacaklarınız ve tüm kas iskelet sistemi için.

Kolon Kanserinden Korunmanızı Sağlıyor

Her gün en az 30 dakikalık yürüyüşler, kolon kanserine yakalanma riskini yüzde 50 oranında azaltıyor. Yapılan pek çok araştırma, yürüyüş yapmanın pek çok kanser türünde de ilgili riskleri azalttığı belirlenmiş. Amerikan Sağlık Dernekleri’nin önemli bir kısmı çok hareketsiz kişiler için günde 1 saat ayrıca az hareketli kişiler için 30-40 dakika yürümek gerekiyor. Sürekli hareket eden bireyler için ise, günde 10 dakikalık bir yürüyüş çoğunlukla yeterli oluyor.

 

Yürüyüş Yapmak Kilo Almanıza Engel Oluyor

100 kiloyu geçen birinci sınıf obez bireyler, 30 dakikalık bir yürüyüşle yaklaşık olarak 200-250 kalori arasında enerji harcamaktadırlar. Her gün yapacağınız yürüyüş egzersizleri hem kilo almanızı engelliyor hem de uzun vadede kilo vermenizi sağlıyor.

 

Bağırsak Hastalıklarından Koruyor

Bağırsak rahatsızlıklarında, hareketsizliğin payı çok büyük . Hareketsiz bireylerde bağırsaklar tembelleşiyor yeteri kadar kasılamadığından görevini yapamıyor. Bu nedenle bağırsak hastalıklarından korunabilmek için yeteri kadar yürümek gerekiyor. Hiç hareket etmeyen kişiler için hiç olmazsa 30-40 dakikalık bir yürüyüşü şart koşuyoruz.

 

Yürüyüş Yapmak Mideniz İçin Yararlıdır

Hareket etmeyen bir vücutta, asit azlığı veya fazlalığı ve yetersiz sindirim gibi pek çok sorun çıkabiliyor, özellikle kişide reflü varsa ve düzenli olarak hareket etmiyorsa, bu sorun zamanla reflüyü ülsere kadar götürebiliyor. Eğer hareketsiz kaldığınız bir iş yapıyorsanız mutlaka günde en az 30-40 dakika hareket etmelisiniz ve yürümelisiniz.

 

Tüm Kas ve İskelet Sistemi İçin Yararlı

Yürümek, vücudu bir temel alarak tüm kas ve iskelet sisteminin düzgün çalışmasını sağlıyor. Hareket etmeyen insanlarda kas ve iskelet sistemi sekteye uğrayarak işlevini yeteri kadar düzgün yapamaz, bu nedenle düzenli olarak hareket etmek ve egzersiz yapmak şart.

İlginizi Çekebilir: 2021 Trend Kışlık Şapka Modelleri

4 Yorumlar
  1. […] İlginizi Çekebilir: Her Gün Yürüyüş Yapmanın Faydaları […]

  2. […] İlginizi Çekebilir: Her gün yürüyüş yapmanın faydaları  […]

  3. […] İlginizi Çekebilir: Her gün yürüyüş yapmanın faydaları  […]

  4. […] İlginizi Çekebilir: Her Gün Yürüyüş Yapmanın Faydaları […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029