Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır Faydaları Nelerdir?

0 58

zeytin yaprağı çayı, zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır, zeytin yaprağı çayı faydaları

Virüs karşısındaki güçlü ve sağlığa faydalı etkileriyle son dönem bitkisel şifa ve alternatif tedavi dünyasının favorileri arasında yer almayı başaran zeytin yaprağı çayı tüketen herkese önemli faydalar sunmaktadır. Gripten Covid-19’a kadar pek çok virüs tipine karşı verdiği savaşla son derece etkili bir doğal ilaç olan zeytin yaprağı çayı faydaları ile bu yazımıza konuk olmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayı Nedir?

Asırlardır hem meyve kısmı hem de yaprakları birer şifa ve güzellik kaynağı olarak görülen zeytinin en çok da yağı tüketilmekte, ancak çayı en az diğer kısımları ve tarifleri kadar faydalı olmaktadır. Alternatif tıpta uzun süredir kullanılan zeytin yaprağı çayı özellikle Doktor Ender Saraç’ın da aralarında bulunduğu pek çok uzmanın sıklıkla kendisinden bahsetmesiyle gündeme gelmekte, bu çaydan fayda görenlerin sayısının artmasıyla çayın mucize ürünler arasındaki yeri de sağlamlaşmıştır.

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Hazırlaması son derece hızlı ve kolay olan bu çay için zeytin yaprağı çayı nasıl yapılır sorusunun yanıtı yalnızca iki malzemeyle verilebilmektedir. Bir bardak veya fincan kaynar su içerisine 4-5 adet kurutulmuş zeytin yaprağını eklemeniz ve bu suyu 10 dakika demledikten sonra süzmeniz, çayınızın demlenmesi ve tüketime hazır olması için yeterlidir.

Günde bir veya iki defa içilmesi önerilen çayın aşırıya kaçmadan tüketilmesi önerilmekte, tok veya açken tüketilmesi arasında belirgin bir farklılık henüz görülmüş değildir. Ara öğünlerde tüketilmesi önerilse de güne sağlıklı bir başlangıç yapmak adına kahvaltıda da tüketilmesi uygun karşılanmaktadır.

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Başlıca etkileri vücudun virüslere karşı bağışıklığını ve savunmasını güçlendirmek olan bu çayın pek çok farklı sistem ve rahatsızlıkta sağlığa önemli faydaları olduğu görülmektedir:

 • Cilt hücrelerini yenilemekte, genç ve canlı bir görünüm vermektedir.
 • Vücuttaki zararlı toksinleri uzaklaştırmakta, özellikle kan dolaşımındaki iltihapları temizlemektedir.
 • Kortizon hormonunun azalmasını sağlamakta, böylece stresin ve depresyonun etkilerini azaltmaktadır.
 • Kandaki şeker miktarını dengelerken tansiyonu da düşürmektedir.
 • Kötü kolesterol seviyesini azaltmasıyla kalp ve damar hastalıklarına ilişkin riskleri de azaltmaktadır.
 • Vücutta veya ciltte meydana gelen mantar enfeksiyonlarını önlemektedir.
 • Güçlü bir antioksidan olmasıyla kanser türlerine karşı önleyici etki gösterebilmektedir.
 • Saç sağlığı için faydalı olup saç dökülmelerini azaltabilmektedir.
 • Zihinsel fonksiyonları iyileştirmekte, beyin hücrelerinin çalışma sistemini korumaktadır.
 • Bağırsak hareketliliğine destek olmakta, şişkinlik sorunu hafifletmektedir.
 • Solunum yollarını rahatlatır, boğaz şişkinliklerini ve ağrılarını giderir.
 • Dikkat dağınıklığı ve uyku düzensizliklerini önlemede etkilidir.

 

Zeytin Yaprağı Çayı Zayıflatır Mı?

Pek çok uzmana göre yağ yakmayı kolaylaştırdığı ve ek olarak vücuttaki fazla ödemi atmaya yardımcı olduğu için haliyle kilo vermeye de yardımcı olduğu düşünülen zeytin yaprağı çayı faydaları ile dolaylı olarak metabolizmayı da desteklemekte, haliyle zayıflamak isteyenler tarafından da tercih edilmektedir. Ayrıca uzun süre tokluk hissini korumaya yardımcı olduğu için de bu çayın diyet listelerinde yer alması mümkün olmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

G-QT7N9X5F6E 274908029